Küçük Molalarda Yapılacak 4 Zihin Egzersizi

Hayatın gitgide daha hızlandığı günümüzde, insanlar teknolojik yenilikler sayesinde az çaba sarfederek çok iş yapmaya odaklanıyor. Artık bilim insanları da kullanılan cep telefonlarından buzdolaplarına kadar hemen hemen her alette otomasyona gitmenin çareleri için çaba sarfediyor. Günlük yaşam, teknolojinin otomasyonlaşması ile kolaylaşırken, beyin fonksiyonları ise gitgide bu döngünün dışına daha çok itiliyor. Bunun sonucunda işlemeyen beyin, kıvraklığını yitirerek daha çok hata yapmaya başlıyor. Günlük hayatın ve iş hayatının getirdiği stresler de eklenince çalışanlarda işlerine konsantre olamama sorunu yaşanıyor. Dolayısıyla sağlıklı bir beyine sahip olmak için ve özellikle iş hayatına daha iyi konsantre olabilmek için zihin egzersizlerini aksatmadan uygulamanın önemle üzerinde durulması gerekiyor.

 Beyin sağlığınızı zinde tutmak için ofiste kendinize bir kaç dakikalık molalar vererek basit egzersizler yapabilirsiniz.

1- Kelime oyunları ve bulmacalar

bulmacaKelime oyunları ve bulmacalar, öncelikle tavsiye edilen zihin egzersizleri arasında yer alıyor. Bu tür oyunlar oynayarak hem sözel becerilerinizi geliştirebilir, hem de uzun vadede beyin sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Ofiste çalışma arasında sadece 5 dakika ayırarak ister geleneksel kağıt kalem yöntemiyle, isterseniz mobil araçlarınızla bu tür oyunları oynayarak beyninize nefes aldırabilirsiniz.

2- Düşündürücü oyunlar

dusunen-insanAz düşündüren, sadece macera duygusunu tatmin eden süper yüksek teknolojili savaş oyunları değil elbette burada kast edilen. Stratejik planlama ve düşünme gerektiren, içinde çözülecek bulmacalar, hafızada tutulması gereken görseller barındıran oyunlar, ofisteki mola saatlerinde hem eğlenmenizi, hem de beyninizin egzersiz yapmasını sağlayabilir. Bu sayede artan durumsal farkındalık ve reaksiyon hızınız, üst düzey düşünce gücünüze de katkı sunan seçimler olacaktır. İş yerinde satranç molası vermek, kişinin stratejik düşünme ve planlama yeteneğine olumlu katkısı nedeniyle işveren ve yöneticiler tarafından özellikle teşvik edilebilir.

3- Uzun soluklu yazılar okumak

magazin-dergileriSosyal medyanın özet dilinden uzaklaşarak gün içinde kendinize beş altı dakika ayırıp uzun soluklu bir yazı okuyabilirsiniz. Günün rutin gidişini bölerek bu şekilde bir mola vermek, hem zihninizi dinlendiren, hem de aydınlatan bir egzersiz olabilir. Derinlemesine hazırlanmış bir rapor, kültürel bir eleştiri yazısı ya da bir araştırma yazısı, size yeni şeyler öğretir. Yeni şeyler öğrenmek ise beyin için mükemmel egzersizler olarak tanımlanıyor.

4- Yazmak

yazi-yazmakÇoğu insan artık kalem ve kağıdı neredeyse eline hiç almıyor. Oysa kalemle kağıda yazmak, hem motor hem de beyin fonksiyonlarını geliştiren mükemmel bir egzersizdir. Gün içinde iş yerinizde kendinize 4-5 dakika ayırarak bir şeyler yazmayı deneyebilirsiniz. Mesela günlük planınızı ajandanıza el yazınızla yazın, ya da kişisel günce tutun. Bu egzersiz beyin gelişimine oldukça faydalıdır. Hatta bu konuda kendinizi motive etmek için güzel bir defter ve renkli, kalemler alarak işe başlayabilir ve farkındalığınızın arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Bütün bu yöntemlerin yanı sıra internette kolayca bulabileceğiniz zihin egzersizlerini yaparak da beyin fonksiyonlarınızı farklı açılardan geliştirme yoluna gidebilirsiniz. Önemli olan şey, vücudunuzun kondisyonu için harcadığınız eforun benzerini beyniniz için de harcamanızdır.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir