Masa Başı Çalışanlarının Kilo Almaması İçin 4 Temel Kural

Gençken ben de bu kadar zayıftım” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Ofis çalışanları için de durum şudur: “ofiste çalışmaya başlamadan önce zayıftım ben…” hareketsizlik, sürekli oturma pozisyonunda kalmak ve stres altında atıştırma ihtiyacı duymak bacak ve göbekte bir büyümeye neden oluyor. Ardından yağ tabakası tüm vücudu ele geçiriyor ve bir anda kıyafetlerinizin içine sığamadığınızı fark ediyorsunuz. Özellikle kadınlar için kabusun diğer adı olan kilo almak aslında her ofis çalışanının kaderi değil.

Şimdi yazıyı çok daha dikkatli okumaya başladınız, biliyoruz… Hem ofiste, masa başında çalışabilir hem de kilo almadan fit görünümünüzü koruyabilirsiniz. Merak etmeyin, size tuhaf karışımlar hazırlayıp içmeniz gibi önerilerde bulunmayacağız. Sadece günlük yaşam şeklinizde çok minik değişiklikler yapacaksınız, hepsi bu! Tercih sizin, ya önerilerimizi dikkate alır ve imrenilen vücut formunuzu korursunuz ya da yağ kütlesi canavarına teslim olursunuz. A şıkkı diyorsanız tavsiyelerimizi sıralamaya başlayalım…

1-Kendi İşinizi Kendiniz Yapın!

kendi-isini-kendin-yap

Eğer bu ilk maddeyi harfiyen uygularsanız iş arkadaşlarınızı da rahat bırakmış olacaksınız. Sürekli olarak “çay mı alacaksın, bana da getirir misin”, “o tarafa mı gidiyorsun, bunun da fotokopisini çeker misin” şeklindeki ricalarınız herkesi bunalttı, haberiniz olsun. Bugünden itibaren kendi işinizi kendiniz yapın. Zaten gün içerisinde ne kadar az hareket ettiğinizi biliyorsunuz. En azında ofiste arada bir hareket etmiş olacaksınız. Böylece metabolizmanız “hareket yoksa ben de yavaşlarım arkadaş” demekten vazgeçerken aynı zamanda çalışma arkadaşlarınız da sizi görünce yolunu değiştirmekten vazgeçecek. Tembellikten kurtulma vakti… Hareket, hareket, hareket!

2-Kilo Yapan Atıştırmalıkları Yapmayanlarla Değiştirin!

badem

Elbette stresli bir iş yaşamı olanlar başta olmak üzere tüm ofis çalışanları arada bir ağzına bir şeyler atma ihtiyacı duyar. Biz size “yemeyin” demiyoruz. Sadece kilo yapan ve kalori bakımından zengin olan pastalar, börekler yerine daha sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin. Örneğin çekmecenizde ceviz, badem gibi kuruyemişlerden bulundurun. Böylece hem sağlıklı besinlerle atıştırma yaparken hem de bu besinlerin mucizevi faydalarından yararlanmış olacaksınız. Yalnız bir avuçtan daha fazla yememeye dikkat edin. Biliyorsunuz ki her şeyin azı karar çoğu zarar.

3- Yeşil Çay Candır!

yesil-cay

Günde 1 bardak yeşil çay içmeniz de önerilerimiz arasında. Yeşil çayın mucizevi etkilerini bilmeyen yok. Metabolizmayı hızlandırıyor, vücudun yağları yakmasını kolaylaştırıyor, detoks etkisi yapıyor. Böylece bir yandan kilo almaktan kurtulurken diğer yandan cildinizin da daha güzel görünmesini sağlayacak olan yeşil çay ofisteki favori içeceğiniz olmalı. Hatta düzenli olarak içerseniz, bırakın kilo almayı, mevcut fazlalıklarınızdan dahi kurtulabilirsiniz. Vereceğiniz kilolar çevrenizin gözünden kaçmayacak. Sırrınızı paylaşıp paylaşmamanız size kalmış!

4- Sabah ve Akşam Yürüyüşleri!

sabah-yuruyusleri

Bu madde pek hoşunuza gitmeyebilir. Ancak kilo almaktan korkuyorsanız, kusura bakmayın da elinizi taşın altına koymanız gerekiyor. “İyi de yürüyüş yapmaya zamanım yok ki” dediğinizi duyar gibiyiz. Biz de işe geç gidin, erken çıkın demiyoruz. Sadece arabanızı biraz daha uzağa park etmeyi alışkanlık haline getirin. Ofise girmeden önce birkaç adım değil en az 50 adım yürüyün. İş çıkışında da aynı şekilde minimum 50 adım atmanız, kilo almanızı engeller. Eğer ofise toplu ulaşım araçlarını kullanarak gidiyorsanız sabahları bir durak erken inin. Akşamları da ofise en yakın duraktan değil, bir sonraki duraktan binin. Böylece sabah ve akşam yürüyüşü yapmamak için kullandığınız mevcut tüm bahanelerinizi imha etmiş bulunmaktayız.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir