Mindfulness Tekniği ile Stres Yönetimi

Özellikle gelişmiş ve hızla gelişmekte olan toplumlarda “stres” ve “stres yönetimi” çok önemli kavramlar olarak karşımıza çıkıyor. Aslında insan var olduğundan beri stres ile baş etmeye çalışıyor. Ancak günümüzde kullanılan yöntemlerle ilk çağlarda yaşayan insanların kullandığı yöntemler biraz farklılık gösteriyor. Son dönemlerde Avrupa ve Amerikan üniversitelerinin psikoloji bölümlerinde üzerinde çalışılmaya başlanan “Mindfulness tekniği ile stres yönetimi” ise insanoğlunun stresle baş etme yöntemleri arasında kendine güçlü bir yer edinmiş görünüyor.

Mindfulness Yöntemi nedir?

Mindfulness; içinde bulunulan durumun veya ortamın tüm çıplaklığıyla ve büyük bir pencereden bakılarak fark edilmesi anlamına geliyor. İnsanlar bu teknikle içinde bulundukları ortamı fark ederken aynı zamanda kendi düşüncelerini, vücudunda meydana gelen değişimleri ve algılarını da hissediyor.

Doğu kültüründe 2500 yıldır kullanılan bir yöntem olan Mindfulness, 70’li yılların başında Jon Kabat Zinn tarafından batı dünyasına taşınmış. Bu öğretide temel amaç, anı yaşarken zihni tamamen boşaltmak değil aksine 5 duyu ile yaşanılan anı tamamen hissetmek olarak anlatılıyor. Yani insanoğlu anı bütün hızıyla yaşarken birkaç dakikalığına yavaşlıyor ve içinde bulunduğu durumu tamamen algılar hale geliyor. Ancak bu durumda “an” kesinlikle değiştirilmeye çalışılmıyor. Yaşanılan bu hal, bir nevi kendimize dışarıdan bakmak olarak da tanımlanabiliyor. Böylece kişi aynı an ile tekrar karşılaştığında duygu ve düşünceleri ile o anı yönetebilir hale geliyor.

Mindfulness insanda doğal olarak bulunuyor. Ancak bu yeteneğin evrim süreci içerisinde çok zayıfladığı düşünülüyor. Mindfulness tekniği ile stres yönetiminin temel amaçlarından biri de bu yeteneği tekrar kullanılabilir hale getirmek.

Mindfulness Stresle Nasıl Baş Ediyor?

Stresi azalttığı ve başarıya ulaştırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış Mindfulness tekniğini bir meditasyon çeşidi olarak da düşünebilirsiniz. Teknik, kişinin stres anında dikkatini başka bir nesneye ya da olaya vermesini ve içinde bulunduğu endişe dolu ortamdan uzaklaşmasını sağlıyor. Böylece daha özgür ve rahat hale gelmesine yardımcı oluyor.

Sadece iş hayatında değil hastalık ya da duygusal olarak acı verici durumlar karşısında da kontrolü ele almak için kullanılan Mindfullness meditasyon yöntemi ile kişi hayatını yeniden gözden geçirme imkanı buluyor ve kendisiyle yüzleşerek hayatının kontrolünü eline alabiliyor. Böylece kaygılarından, endişelerinden arınarak başaraya ve mutluluğa giden yolda daha hızlı ilerleyebiliyor.

Mindfulness Egzersizleri Nasıl Uygulanır?

Günde sadece 10-15 dakika yapılan Mindfulness egzersizleri ile anda olma yeteneğinizi geliştirebilir,  zihninizi tamamen berraklaştırabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, 8 hafta Mindfulness tekniği ile çalışan bir kişinin beyin MR’ı çekildiğinde beynin stres noktası olan “amigdala” bölgesinde belirgin bir küçülme olduğunu gösteriyor. Yani beynin stres karşısında verdiği ilkel yanıtlar, yerini bilinçli bir zihnin verdiği yanıtlara bırakıyor.

Yapmanız gereken sadece 5 günlük Mindfulness inziva yöntemleri ve 8 haftalık Mindfulness tabanlı stres azaltma programı uygulamak. Bu sayede siz “an”ın içindeyken önceden edindiğiniz tecrübelerle hayatınızdaki zorluklarla daha kolay başa çıkabilir, işlerinize daha kolay odaklanabilir, yaratıcılığınızı arttırabilir ve çözüm odaklı yöntemler geliştirebilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir