Mouse’un Evrimi

mouse

Ofis malzemeleri içinde en çok kullanılan ürünlerin başında mouse gelir. Bazı insanlar mouse’ları konusunda çok hassastırlar çünkü onlar için, bilgisayar aksesuarından çok, kişisel bir eşyadır. Özellikle de tasarım işleri gibi başrol oynadığı işlerde.

Ergonomik tasarımlı-avuca rahatlıkla oturan ve hareket özgürlüğü tanıyan modeller tercih sebebidir.  Projeler çizmek, tasarımlar yapmak ve diğer işlemler için kullandığınız mouse’lar, tasarım ve kalite olarak en az bilgisayarlar kadar önemlidir. Tabii gelişen teknolojiyle birlikte mouse’un evrimleşmesi de kaçınılmaz olmuştur.

İlk kez 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından tasarlanan üründe dış kaplaması ağaçtan yapılmıştı ve boyutları şimdikilerin 3 katına yakındı. Bütün sayfada hareket kabiliyeti yerine sadece tek yöne hareket edebilen bu mouse’un yerini 1970’ten itibaren uzun süre kullandığımız toplu mouse’lar aldı. Bu toplu mouse’ların çalışma mekanizması ise oldukça basittir. Ekrandaki küçük oku (işaretçiyi) hareket ettirmek için kullanılır. Hareket ettirildikçe alttaki top, eylemi etrafındaki küçük silindirler aracılığıyla bilgisayara gönderir. Bilgisayar da hareket etme yönüne ve tıklama biçimine göre gelen sinyali uygulamaya koyar ve ekrana yansıtır. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte mouse’lar da bu değişime ayak uydurmuş ve önce toplardan kurtulmuşlardır.

En Önemli Ofis Aksesuarı

Toplu mouse’ların yerini alan optik mouse’larda da temel çalışma prensibi aynıdır ama bilgisayara bağlayan kablo ve kirlenme-tozlanma gibi problemler yaşayan top yoktur. Kablonun olmaması hareket kabiliyetini arttırır ve kablo karmaşasını önler. Bu mouse’larda top yerine bulunan küçük bir ışık ve kamera, hareketi yüksek hızla bilgisayara kızılötesi dalgalar ile aktarır. Ayrıca dizüstü bilgisayarlar için üretilen daha küçük boyutlu kablolu ve kablosuz olarak yüksek hareket kabiliyeti sağlarlar ve proje çizimlerinde ya da sunumlarda kullanım kolaylığı getirirler.

Teknoloji aksesuarlarının en gösterişsizi ancak en gereklisi olan mouse’lar, daha rahat kullanım için altlarında pürüzsüz bir zemin isterler. Cam sehpalar ya da pürüzlü masalarda kullanmak için en pratik yöntem ise alta mousepad koymaktır. Sert ve yumuşak çeşitleri bulunan mousepad’lar son yıllarda eğlenceli motifler ve karikatürlerle de süslenebiliyor.

Günümüzde hem kablolu hem de kablosuz kullanılıyor. Ancak her ürünün kalitesi ve tasarımı aynı değildir. Piyasada birçok markayla yer alan mouse’larda ele oturan tasarım ve sık sık arızalanmama gibi önemli kriterler de hesaba katılmalıdır. Kablosuz ile pratiklik ve hareket özgürlüğü arıyorsanız ya da kablolu mouse’un zor kaybolma yönüne alışkınsanız A4 Tech, Logitech, Microsoft, Trust gibi uluslar arası kalitedeki markalarla isteklerinizi karşılayabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Kerem Vurallı dedi ki:

    İlk bilgisayarımda kullandığım mouse toplu olan mouselardandı. Arada bir çıkarıp temizlerdim. Zaman geçerken teknoloji nasıl hızlı ilerlemiş. Şimdi kablosuz her koşullara uygun mouselar üretiliyor. Fazla değil 15 yıllık süreçte gerçek anlamda teknolojinin evrimine de şahitlik ettik bu alanda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir