Mutlu Çalışanlara Sahip Sektörler

Neden bazı sektörlerde çalışanlar diğerlerine nazaran daha mutlu oluyor? Çalışan mutluluğu konusunda araştırma yapan İK uzmanları, maddi kazanımlar haricinde iş güvenliği, özel hayat ve iş dengesi, yönetim tarzı, patron ve çalışan ilişkileri, çalışma ortamı ve bunların yanı sıra şirketlerdeki kariyer olanakları, eğitim fırsatları, şirket kültürü ve yapılan işin niteliği gibi pek çok faktörü bir araya getirerek mutlu çalışanlara sahip sektörler hakkında araştırmalar yapıyor.

 

2015 yılında TINYPulse; 500’den fazla şirkette otuz binden fazla çalışanla yaptığı araştırmadan sonra ilginç veriler paylaştı. Buna göre inşaat sektörü çalışanları, mutlu çalışan sektörler listesinin başında yer alıyor. İkinci sırada tüketici servisleri, üçüncü sırada teknoloji ve yazılım sektörü çalışanları geliyor. Mutlu çalışanlar listesinde enerji sektörü dördüncü sırada yer alırken biyoteknik ve eczacılık beşinci sırada, hizmet sektörü altıncı sırada, medya ve eğlence sektörü yedinci sırada, sigorta sektörü çalışanları ise sekizinci sırada yer alıyor. Listenin son sıralarını eğitim, danışmanlık, kar amacı gütmeyen işler dolduruyor. Son sırada ise imalat sektörü geliyor.

 

2016 yılında Amerika’da yaklaşık 200.000 çalışan ile yapılan başka bir araştırmaya göre ise sanat ve eğlence sektöründe çalışanlar ile yönetim danışmanları bu listenin ilk sırasını dolduruyor.

 

Sanat ve Eğlence Sektörü Çalışanları Mutlu

Amerika’da 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre sanat, kültür, eğlence gibi yaratıcı işlerin yapıldığı sektörler, mutlu çalışanlara sahip listenin başlarında bulunuyor. Bir başka deyişle başkalarını önemseyen, onlara bir şeyler öğreten, onlara yaratıcılık temelinde bir şeyler sunan meslek çalışanları işlerini yaparken mutlular. Aynı araştırmaya göre sanatçılar, üretirken kendilerini ne kadar özgür hissederlerse o kadar mutlu oluyorlar.

 

Yönetim Danışmanları Mutlu

Amerikan İK uzmanları, yönetim danışmanları sayısının önümüzdeki üç sene içinde yüzde on sekiz oranında artış göstereceğini ön görüyor. Genellikle ortalamanın üzerinde maaş alan yönetim danışmanları, mutlu çalışanlar listesinde mutlaka yer alıyor. Yapılan araştırmalar, danışmanlık pozisyonunda çalışanların mutluluğunun sadece sektördeki yüksek maaşlarla ilgili olmadığını gösteriyor.  Proje bazlı çalışma, yüksek motivasyonlu takım çalışması  gibi diğer faktörlerle de mutluluğun ilgisi olduğu vurgulanıyor çünkü bir iş yerinde çalışanlar arasında ne kadar çok işbirliği yapılıyorsa, çalışanlar da o derece mutlu oluyor.

Eğer siz de mutlu çalışanlar arasında yer almak istiyorsanız, bu sektörlerden birini tercih ederek şansınızı deneyebilirsiniz ama yeni bir kariyere başlama riskine girmeden mevcut iş yerinizde de mutluluk katsayınızı artırmanız mümkün. İş arkadaşlarına daha olumlu davranmak, olaylara pozitif  bakmak, sabah işe gidince herkese gülümseyerek “günaydın” demek gibi küçük değişikliklerle iş yerinizi mutlu olduğunuz bir yer haline getirebilirsiniz.

 

KAYNAKLAR:

www.huffingtonpost.com/caroline-beaton/the-3-happiest-and-3-leas_b_14727688.html

www.entrepreneur.com/article/242382

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir