Ofisler İçin İlham Verici Dekorasyon Fikirleri

Bulunduğunuz mekanın dekorasyonu ve bu mekanda yaratılmış olan atmosfer motivasyonu direkt olarak etkiliyor. Bu nedenle evlerde dingin bir hava yaratacak dekorasyon detayları tercih edilirken ofislerde ise motivasyona yönelik dinamik atmosferlere odaklanılıyor. Ofis dekorasyonu oluşturulurken genellikle ofisin farklı alanlarının kullanım amaçlarına ve bu alanlarda yaratılmak istenen atmosfere göre tercihler yapılıyor. Bu yüzden ihtiyaca göre alçı paneller, beton paneller, raf sistemleri, seperatörler, cam bölmeler veya sürgülü kapılar sıklıkla kullanılabiliyor. Çalışma alanlarında tercih edilen tavan dekorunun, zemin kaplamasının, duvar kaplamasının, renklerin, dokuların ve ışıklandırmaların motivasyonu arttırıcı etkisinin bulunması gerekiyor. Koyu renkler ya da zihinde karmaşa yaratabilecek desenler, odaklanma konusunda problemli olabiliyor. Bu yüzden aydınlık bir ortam yaratabilmek için açık renkler tercih etmek ve ışıklandırma konusunda doğru tonu, yoğunluğu ve açıyı kullanmak önemli.

Bekleme Alanlarında Dingin Bir Atmosfer Yaratmak

Bekleme alanları, misafirlerin ilk olarak karşılandığı ya da çalışanların dinlendiği alanlar olduğu için, dingin bir atmosfer yaratılmasının önemi büyük oluyor. Bu yüzden natürel renklerle buna uyumlu doğal dokuları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra misafirlerin bekledikleri sırada konforlu dakikalar geçirebilmeleri için mobilyaları da ona göre planlamalısınız. Mobilyaların sahip olacağı oturma alanı sayısını ise ofisinize gelen misafirlerin yoğunluğuna göre belirleyebilirsiniz. Özellikle yeni iş birlikleri sağlama potansiyelinizin olduğu misafirleri de ağırlayabileceğiniz bu alanlardaki mobilyaların üst seviyede rahatlık sunması, ilk intiba açısından büyük önem arz ediyor. Eğer natürel renkler ve dokular için ahşabı tercih edecekseniz, bütünlüklü bir görünüm ve uyum adına ahşap uygulamayı tavan dekorunda da kullanabilirsiniz.

Duvar Örmeden Alanları Bölmelere Ayırmak

Geniş bir ofis ortamında farklı departmanlar ya da görevler için farklı alanlar yaratabilmek adına daima duvar örmek zorunda değilsiniz. Açık raf sistemleri kullanarak da alanları birbirinden ayırabilirsiniz. Aynı zamanda oldukça işlevsel bir ortam da yaratacak olan bu sistemler, modern bir ofis tarzının da en önemli tamamlayıcısı oluyor. Bunun yanı sıra farklı alanlar için farklı ışıklandırma ögeleri kullanarak geçişleri çok daha belirgin bir hale getirebilirsiniz.

Farklı Dekorasyon Çözümleriyle Odaklanmayı Sağlamak

Ofis ortamında açık renk tonlarını kullanmak çalışanlar üzerinde dinamik ve dinç bir hava yaratır. Bu nedenle genellikle aydınlatma için beyaz ışık tavsiye ediliyor. Bu da odaklanma sorununu en aza indiriyor. Ancak daha dingin bir yaşam alanı yaratmak istiyorsanız, doğal sarı ışığa da yönelebilirsiniz. Bu renk, gözünüzü yormadan daha sakin bir enerjiye sahip olmanıza yardım ediyor. Ancak odaklanmayı azaltmamak adına beyaz ışık yerine sarı ışığa yönelmenin faydası büyük oluyor. Duvarlarda ve mobilyalarda ise mümkün olduğunca canlı renkler kullanabilirsiniz. Göz hizasına denk gelen alanlarda ise gözün yorulmasına neden olmayacak dekoratif parçalar tercih edebilirsiniz. Özellikle mobilya ve aksesuar seçiminde minimalist ögelere yönelmek çalışma alanlarına hem işlevsellik hem de dinamizm katıyor.

Dekorasyon Sayesinde Toplantılardan Verim Almak

Ofisinizde çalışanlarınızla ya da müşterilerinizle gerçekleştirdiğiniz toplantıların verimsiz olduğunu düşünüyor ve her toplantıda bireylerin odaklanma problemi yaşayarak sonuca ulaşmasının zorlaştığını fark ediyorsanız, sorun odanın dekorasyonuyla ilgili olabilir. Genellikle toplantı odalarının iyi dizayn edilmediği ofislerde kaliteli toplantılar gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Öncelikle bu odayı uyumun en üst seviyede olacağı şekilde dizayn etmelisiniz. Modern aydınlatma sistemleri kullanmak yaratıcı fikirlerin önünü açmaya her zaman yardımcı oluyor. Kontrast renk tonlarını tercih etmek ise dinamik atmosfere katkıda bulunuyor. Aydınlatma sistemlerinden tavan dekorasyonu ve hatta sandalye modellerine kadar her detayda kontrast renklere yer verebilirsiniz. Ortamda oluşabilecek soğuk etkiyi kırabilmek için ahşap parke kullanabilirsiniz.

Küçük Fikirlerle Küçük Alanları Büyütmek

Ofisiniz ya da çalışma alanınız ne kadar küçük olursa olsun, bazı ufak detaylara özen göstererek bu alanı olduğundan daha büyük ve fonksiyonel bir hale getirebilirsiniz. Öncelikle çalışanların rahat geçiş yapabilmesi için mobilyalar arasındaki mesafeleri kesinlikle iyi ayarlamalısınız. Alan küçük olduğu için, ofiste göz yorabilecek aksesuarlardan ya da mobilyalardan mümkün olduğunda kaçınmak gerekiyor. Yine de duvarlarda bir hareket yaratmak adına duvar kağıtlarına yönelebilirsiniz. Ortamı daha ferah ve geniş göstermek için kesinlikle açık renkler ve tonlar tercih etmelisiniz. Kolonlarda ya da daha dar duvarlarda cesur ve kontrast renklere yer verebilirsiniz.

Küçük alanlar, yapılabilecek ufacık bir hatayla güneş ışığından ciddi oranda mahrum kalabiliyor. Bu nedenle alanın daha aydınlık ve geniş görünebilmesi için, perde kullanımına özen göstermeli ve bu noktalarda da açık renkleri tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra bu tarz ortamlarda yatay mobilyalar yerine tavan yüksekliğini kullanabileceğiniz yerden tavana uzanan mobilyalar tercih etmeniz gerekiyor. Böylece hem gereğinden fazla mobilya ile kalabalık yaratmazsınız hem de ortalıkta düzensizlik yaratabilecek pek çok eşyayı işlevsel bir şekilde depolayabilirsiniz.

Mobilya ve Aksesuar Seçimiyle Mekanı Genişletmek

Boş olan duvarlarda büyük ve renkli tablolar kullanmak da derinlik algısına katkı sağlayarak mekanı daha geniş gösterebiliyor. Ayrıca ofis mobilyaları seçerken mümkün mertebe ayaklı olan modellere yönelmelisiniz. Ayaklı mobilyalar ile ferah ortamlar yaratmak çok daha kolay bir hale geliyor. Ayaklı ofis dolapları, ayaklı ofis masaları ve ayaklı ofis kitaplıkları kullanmak alanın olduğundan daha büyük algılanmasını sağlayabiliyor. Farklı bir oturma ya da dinlenme çözümü olarak ise satın alacağınız tekerlek ayaklı kesonun üstüne minder kaplayarak farklı ve işlevsel bir alan yaratabilirsiniz.

Çalışanların, masalarının üstünde fazla eşya bulundurmaları da alanı olduğundan daha dağınık ve küçük göstermeye neden olabiliyor. Bu yüzden çalışanların eşyalarını yerleştirebileceği duvar raflarını ve kapaklı dolapları, ofisinizde yeterli miktarda kullanmalısınız. Ofislerde çalışma planını yapmak için ya da yaratıcılığı tetiklemek için kullanılan ayaklı beyaz tahtalar da küçük mekanlarda kalabalığa sebep olabiliyor. Mekanınızda daralmaya yol açmamak için ayaklı beyaz tahta yerine duvara monte edilebilen beyaz tahtaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu noktada duvara yapıştırılabilen Magic Chart da oldukça işlevsel bir çözüm olabilir.

Çalışma alanlarını daha ferah gösterebilmek için mekanlarda bolca bitkiye de yer veriliyor. Ancak elbette bitkilerinizin gereğinden fazla yer kaplamasının önüne geçmelisiniz. Bunun için bir kitaplığı ya da bir saksı standını tercih edebilirsiniz.

Motto’ları Kullanarak Çalışan Motivasyonunu Arttırmak

Özellikle yoğun çalışma temposunun olduğu ve sık sık stresli anların yaşandığı ofislerde çalışanlar, tam motivasyonla çalışabilmek ve sürekli kopmalar yaşamamak için bazı tetikleyici cümleler duymak istiyor. Bu cümlelerin yöneticilerden gelmesi daima çok daha etkili olsa da sürekli bunu sağlamak mümkün olamayacağı için, duvarlara çalışanları motive edebilecek motto’lardan oluşan tasarımlar yerleştirmek bir hayli etki ediyor. Motivasyon sağlayacak motto’ları ise çalışanlarınızın demografik yapısına ve iş yaptığınız sektöre göre seçebilirsiniz. Özellikle şık tipografik tasarımlarla hazırlanan bu motto’lar, çalışanların en mutsuz oldukları anlarda dahi enerjilerini yükseltmelerine yardımcı oluyor. Eğer motto kullanmak istemiyorsanız şirket bağlılığı oluşturabilecek, kurumsal renklerin bulunduğu şık tasarımları da tercih edebilirsiniz.

Ofis dekorasyonu yaparken tüm bu detaylara özen göstererek çok daha kullanışlı ve motivasyonu arttıran mekanlar yaratabilirsiniz. Beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak pek çok ofis mobilyası, ofis aksesuarı ve aydınlatma sistemi için Avansas’taki ürünlere göz atabilir; stoklu çalışma, 1 iş gününde teslimat, kredi kartıyla ödeme ve bedava kargo avantajlarından yararlanarak güvenilir alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir