Ofiste Diyet Yapmanın Püf Noktaları

Aslında diyet ve ofis kelimeleri bir arada kullanıldığında dahi zorluğu anlaşılabilen bir ikilidir. Çünkü ofiste gün boyunca oturmak alınan kalorilerin yakılmasını zorlaştırır. Diğer yandan stresli bir çalışma ortamı da insanı sürekli acıktırır. Ancak azimle hareket etmeli ve başladığınız diyeti ofiste de bozmamalısınız. Bu sayede hem yıllardır ofiste çalışan hem de herkesten daha fit görünen o imrenilen kişilerden biri olabilirsiniz. İşte ofiste diyet yaparken dikkat etmeniz gerekenler ve size özel öneriler…

Bol Miktarda Su İçin

Su tüketmek hem acıkmanızı geciktirir hem de metabolizmanızı dengeler. Özellikle stresli günlerde bol miktarda su tüketmeyi ihmal etmeyin. Vücudun en önemli bileşeninin su olduğunu düşündüğümüzde günlük su tüketiminin önemini daha iyi anlayabiliriz. Günlük olarak tüketmeniz gereken su miktarı ise vücut ağırlığınızın yaklaşık olarak 0,032 ile çarpılmasıyla elde edilir. Yaklaşık 80 kg olan bir kişinin günlük tüketmesi gereken su miktarı 2,55 Lt olacaktır. Eğer çalışma masanızdan kalkıp su almak zor geliyorsa, masanızda bir şişe bulundurmanızda fayda var. Her sabah uyandığınızda bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

Sık Ama Az Yemelisiniz

Ofiste sizi en çok zorlayan hususun hem sık yemek hem de az yemek olduğunu düşünmeyin. Çünkü ofiste atıştırmalık pek çok gıda bulabilirsiniz. Olabildiğince sebze içerikli gıdaları atıştırmaya özen gösterin. Bir parça çikolatanın kalorisi, koca bir tabak sebze yemeğinden daha fazla, unutmayın! Elma, armut, muz ve hatta kış döneminde iseniz mandalina, portakal gibi meyveleri tercih edebilirsiniz.

Bunların haricinde imdadınıza yetişen bir diğer besin grubu ise kuruyemişler olacaktır. Masanızda az yer kaplayan, sağlığınızda çok büyük önemi olan kuruyemişleri de sık ve düzenli olarak tüketmelisiniz. Kalp ve damar sağlığı için badem, fındık tüketirken; sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışması için de ceviz tüketimine önem vermelisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta besin gruplarını çeşitlendirerek tüketmenizdir. Her gün ceviz yemeniz bir noktadan sonra beklediğiniz etkiyi azaltacaktır, ancak bir gün ceviz tüketimi; diğer gün badem tüketimi size çeşitlilik ve diyetinize devamlılık katacaktır.

Öğle Yemeklerinde Hamur İşinden Uzak Durun

Öğle aralarını simit ya da poğaça ile geçiştirmek yerine barbunya pilaki, taze fasulye gibi gayet sağlıklı gıdaları tüketebilirsiniz. Tek öğünlük olan bu hazır yemekler sağlığınızı korurken hamur işi yiyerek diyetinizi bozmanızı da önler.

Tatlı Krizlerine Karşı Masum Önlemler

Eğer tatlı kriziniz tutarsa ve bu krizi bastırmazsanız, saatlerce aklınızı işinize veremezsiniz. Bu yüzden masum birkaç atıştırmalık tüketebilirsiniz. Bir avuç kuruyemiş ya da diyet bisküviler krizinizi yatıştırmak konusunda size yardımcı olabilir. Tabi abartmamak kaydıyla! Birkaç paket kuruyemiş ya da üç paket bisküvi tüketmenizden bahsetmiyoruz.

Boş Zaman Aralıklarında Kendinizi Oyalayın

Bazen ofislerde 1 saatlik ya da 10 dakikalık boş zamanlarınız olabilir. Faks ya da e-posta beklerken, istediğiniz telefon numarasının size ulaşmasını beklerken kendinizi oyalayın. Çünkü boş kaldığınızda aklınıza hemen atıştırmak gelebilir. Gereksiz yemek tüketmek yerine bilgisayarınızı temizleyebilir, masanızı toplayabilir ya da kendinize şekersiz bir çay yapabilirsiniz. Böylece oyalanmış olacak ve boş zamanı diyetinizi baltalayarak geçirmeyeceksiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Yeşim Ünal dedi ki:

    Evet Mart ayı bitmek gelmek üzere. Kadınların diyete başlama dönemi şimdi başlıyor 🙂 Yaz aylarında mayolarıyla formda görünmek isteyenler daha çok dikkat etmeli. Harika öneriler. Teşekkürler yazı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir