Ofiste Etkili İletişim İçin Etkili Konuşmanın Yolları

Yazılı iletişimden farklı olarak sözlü iletişim anlık gelişir ve bu yüzden bazen kontrol edemediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Etkili bir iletişimin; vücut dili, hitap şekli ve öz güven gibi bazı kilit noktaları vardır.

İnsan ilişkilerinde etkili bir yol izlemenin kilit noktası etkili iletişimdir. İş hayatında ya da özel hayatınızda ikili ilişkiler yürütürken, yazılı olmasa da dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle etkili bir iletişim kurabilmenin yolu dinlemekten geçer. İnsan, genelde biri ile iletişim kurarken dinlemek yerine kendi söyleyeceklerini kafasında toparlama üzerine kurulu bir iletişim yolu izler. Bu yüzden de konuşma sırasında bazı kopukluklar ve yanlış anlaşılmalar ortaya çıkabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu karşınızdaki insanı dinlemek ve ne söylemek istediğine odaklanarak hareket etmektir. Etkili iletişimin ilk kuralı iyi bir dinleyici olmaktır.

Kararlı ve yapıcı olmak her zaman avantaj sağlar.

kararli-olmak

Etkili bir iletişim kurabilmenin yolu dinlemekten geçtiği kadar kararlı ve yapıcı bir tutumda hareket etmekten de geçer. Karşınızdaki ile konuşurken ne istediğiniz ve sonuçları hakkında kararlı bir tutum izlerseniz hem karşınızdakini etkiler hem de kendi öz güveninizi tetiklersiniz. Dil felsefecisi Helbert Paul Grice anlatmak istediğinizi direk ve doğrudan söylemenin önemi üzerine yazdığı makalesinde kararlı, doğru ve açık olmanın etkili bir iletişim kuracağını savunur. Grice’in maksimleri olarak bilinen dört ana başlık altında konuşmanın ve bir şeyi anlatmanın nasıl olması gerektiğini anlatır. Ona göre; doğruyu söylemek en önemli kuraldır. Kanıtlarla desteklenmeyecek şeyleri savunmanız etkili bir iletişim kurabilmenizi engeller. Ardından Grice, konuyla alakalı olmayı, açık ve sade olmayı ve bilgilendirici bir şekilde konuşmayı öğütler. Her hangi bir ricada bulunurken anlaşılır ve açık bir şekilde, konudan çok sapmadan ve abartmadan istemeniz size avantaj sağlayacaktır.

Beden dili, diksiyon ve tonlama iletişimin kilit öğelerindendir.

beden-dili-ve-tonlama

Ofis içerisindeki iletişimin amacı sorunları çözüme ulaştırmak ve gereksinimleri karşılamaktır. Biri ile iletişim kurarken göz teması kurmak, konuya ilgili olduğunu hissettirmek ve dinlemek son derece önemlidir. Ancak beden dilinin de en az önceki saydığımız temeller kadar önemi vardır. Beden dili konuşmayı tamamlayan ve daha etkili bir hale getiren hareketler bütünüdür. Sunum yaparken konuya hakimiyetiniz ve beden diliniz arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Konu ile ilgili bilginiz ve kendinize güveniniz beden dilinize yansır ve bu sayede etkili konuşma yapabilir, etkileyici bir sunum ortaya koyabilirsiniz. Ayrıca düzgün bir diksiyon ve tonlama da konuşmanızı en az beden diliniz kadar kararlı ve etkili yapabilmenizi sağlar. Ancak kullanacağınız beden dilini, el ve kol hareketlerini ya da tonlamaları abartmanız durumda yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilirsiniz.

Etrafınızdakilere konuşma başındaki hitap şekliniz doğrudan konuşmanın etkili olması ile ilgilidir.

dogru-hitap-sekilleri

Patronunuz ya da müdürünüz ile iletişim kurarken çok fazla ezilmeden doğru bir hitapla konuşmaya başlamanız sizin için avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda altınızda çalışan görevlilere de en az patronunuza gösterdiğiniz kadar saygı göstermeniz hem sizinle iletişim kurmak isteyenler için avantaj sağlayacak hem de size doğrudan etkili bir iletişim kurabilme imkanı sunacaktır. Birinden bir şey isterken ya da yapılması gereken bir işi anlatırken yapıcı bir tutum içinde olmanız, “rica ederim, lütfen ve teşekkür ederim” gibi ifadeleri kullanmanız işin ya da isteğin daha kolay yapılmasını sağlayacaktır. Kısaca; üstten bakan bir tutum sergilemeden, yapıcı ve açıklayıcı bir şekilde karşınızdakine değer verdiğinizi göstererek ve beden dilinizle destekleyerek yapacağınız bir konuşma etkili bir iletişim kurabilmenizi sağlayacaktır.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir