Ofiste Lezzetli Bir Fincan Çay Yapmanın Püf Noktaları

Kafein, ofiste geçirilen uzun saatlerin benzersiz eşlikçilerinden biri. Taze demlenmiş kahvenin kokusu bile birçok kişinin canlanmasına yeterli oluyor. Üçüncü dalga kahveci akımı da eklenince, birkaç sene öncesine kadar adına bile aşina olmadığınız pek çok kahve çeşidi çoktan ofisinize girdi. Gel gelelim, gözü kara kahve sevdalıları kadar doğuştan çaya aşık olan da pek çok ofis çalışanı var. Dahası, çayın da birçok farklı çeşidi bulunuyor. Siz de antioksidanlarla canlanmak ve çalışmalarınıza odaklanmak istiyorsanız lezzetli bir çay yapmanın püf noktalarını öğrenebilir, kahve aşıklarının bile gönlünü çelebilirsiniz.

Ofiste Harika Bir Çay İçin Hangi Ekipmanlara İhtiyaç Duyacaksınız?

“Lezzetli bir çay demlemenin yolu seramik çaydanlık kullanmaktan geçiyor,” gibi bir fikriniz varsa derin bir nefes alıp tekrar düşünmeniz gerekiyor. Çay yapacağınız yerin ofis olması, daha pratik çözümlere yönelmenizi zorunlu kılıyor. Sonuçta, siz proje üstünde çalışmaya döndüğünüzde ocağın üstünde duran çaydanlığın altındaki suyun kaynaya kaynaya bittiğini farkedemeyebilirsiniz.

Su kaynadığında ya da belirli bir sıcaklığa geldiğinde otomatik olarak kapanan ve çayın sıcaklığı belirli değerlerin altına düştüğünde otomatik olarak çalışan elektrikli bir çaydanlık, ofis arkadaşlarınızın hayır diyemeyeceği lezzette bir çay demleyebilmeniz için ideal bir alternatif oluyor. Ofisteki çalışan sayısını baz alarak elektrikli çaydanlığın kapasitesine karar verebilirsiniz.

Çalışma arkadaşlarınızın neredeyse hepsi kahve içmeyi mi tercih ediyor? Hiç problem değil. Paslanmaz çelikten yapılan çay demleme çubuğu, çay yapraklarını sıkıştırmayan geniş haznesi sayesinde sadece kendinize tek fincanlık lezzetli bir çay yapmanıza izin veriyor. Doğru miktarda çayı koyduğunuzdan emin olmanız için bir ölçüm kaşığı, çayınızı lezzetlendirmek için bal, tatlandırıcı, limon ya da süt gibi ürünlere de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çayınızı Hazırlarken Çeşidine Dikkat Edin!

Tavşankanı deme sahip siyah çaya, neredeyse doğduğunuz andan beri aşinasınız. Sonrasında yeşil ve beyaz gibi farklı çay çeşitleri de kulağınıza çalındı. Siyah, yeşil ve beyaz çayın farklı bitki türleri olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Oysa hepsinin Camellia Sinensis adlı bitkiden üretilmesi çoğu insanı şaşırtıyor. Bitkinin farklı tekniklerle işlenmesi ve oksidasyon seviyeleri, çayın siyah, beyaz ya da yeşil olmasını etkiliyor. Diğer taraftan meyve ya da bitki çayı olarak adlandırılan ürünler, teoride çay olarak kabul edilmiyor.

Mükemmel renk ve aromada çay yapabilmeniz için tercih ettiğiniz çayı, niteliklerine göre demlemeniz gerekiyor. Çay paketinin üstünde yer alan hazırlama önerilerini dikkate alabilir, herhangi bir hazırlama önerisi yoksa çayın türü doğrultusunda genel demleme talimatlarını takip edebilirsiniz.

  • Bitki ve Meyve Çayları

Hoş kokulu bitkilerin belirli kısımları, meyve ya da baharatların bir ya da birkaçına yer verilen bitkisel çayların içerisinde herhangi bir çay yaprağı bulunmuyor. Bu nedenle, genellikle kafein ve tein gibi uyarıcı özelliği bulunan bileşenlerden yoksun bir seçim oluyor. Bitki çaylarını tükettiğinizde, çoğunlukla aromatik tat ve kokuları tazelenmenizi sağlıyor. İçerisindeki antioksidan ve diğer faydalı bileşenler sebebiyle siz de ofiste bitki çayları tüketebilirsiniz.

Poşet çay formundaki alternatiflere dolabınızda yer açabilir ya da çay demleme çubuğu içerisine dilediğiniz bitki, meyve ya da baharatları koyarak tüketebilirsiniz. Genellikle taze kaynamış ve birkaç dakika bekletilmiş suyun içerisinde 4 ya da 5 dakikalık bir demleme, lezzetli bir bitki çayı için yeterli oluyor.

  • Beyaz Çay

Beyaz çay, Camellia Sinensis çalısının tomurcuk halindeki genç yapraklarının toplanması ve hafif oksitlenerek işlenmesi sonucu üretilen bir çay çeşidi. Oldukça hafif bir lezzeti olan beyaz çay, genellikle düşük kafein içeriği nedeniyle tercih ediliyor. Yumuşak lezzetini kaybetmemesi için taze kaynatılmış ve bir dakika bekletilmiş suda 3 ila 5 dakika demlenmesi öneriliyor.

  • Yeşil Çay

Camellia Sinensis yapraklarının fermente olmadan kurutulması sonucunda yeşil çay elde ediliyor. Beyaz çaya kıyasla daha fazla, siyah çaya kıyasla daha az kafein içeren yeşil çay, aroması sayesinde hızla tazelenmenize yardım ediyor. Yeşil çay hazırlanırken yapılan hataların başında çok sıcak su kullanmak ve fazla demlemek geliyor. Cezbedici koku, lezzet ve deme kavuşabilmesi için taze kaynamış ve birkaç dakika bekletilmiş suda 3 ila 5 dakika arası bir demleme yeterli oluyor.

  • Siyah Çay

Çay yapraklarının tümüyle oksitlendirilip kurutulmasıyla elde edilen siyah çay, yoğun aroması ve kafein oranıyla öne çıkıyor. Yanlış demlendiğinde acımtırak bir aromaya kavuşan siyah çay, Anadolu topraklarında bolca tüketiliyor. Yoğun aroması ve tavşankanı renginin çıkması için taze kaynamış suyla demlenmesi önerilen çay çeşidi, 4 ila 5 dakikalık bir bekleme sonunda hazır hale geliyor.

  • Kırmızı Çay

Afrika kökenli Aspalathus Linearis bitkisinden elde edilen Rooibos yani kırmızı çay, popülerliği gitgide artan çay türlerinin başında geliyor. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan Rooibos kafein içermiyor. Meyvemsi aromalara sahip olan içecek, tatlımsı lezzeti sayesinde herhangi bir tatlandırıcı kullanılmadan tüketilebiliyor. Taze kaynatılmış ve birkaç dakika bekletilmiş suda 5 dakika demlenerek hazırlanan çayın içine meyve parçaları da atılabiliyor.

Berrak ve iştah açıcı renge sahip, muhteşem kokan ve tüm aromalarını deneyimleyebileceğiniz lezzetli bir çayı nasıl demleyeceğinizi artık biliyorsunuz. Damak zevkinize hitap eden çayın hangisi olduğuna karar verdikten sonra ofisteki fincanınızı çay şölenine dönüştürmeye ne dersiniz? Belki birkaç kahve aşığını demlediğiniz çayla büyüleyebilirsiniz de.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir