Ofiste Masa Düzeni

Ofiste düzenlilik her zaman çalışma veriminizi arttırır. Karmaşık bir ortam, çalışma esnasında dikkatinizi dağıtabilir, fark etmeden işinize yoğunlaşmanıza engel olabilir. Çalışma ortamlarını düzenli ve temiz tutarak ofiste daha güvenilir ve ciddiye alınır bir karakter olarak algılanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda yöneticilerin düzenli masaya sahip çalışanları daha ciddiye alıp daha güvenilir buldukları, düzensiz masa kullanan çalışanların ise ofis çalışanlarının hepsi tarafından ciddiyetsiz bulunduğu otaya konmuştur.

Avrupalı ünlü psikolog Cary Cooper’ın araştırmalarına göre, ofislerde masa düzeni açısından 5 ayrı kişilik bulunmaktadır. Araştırma kişilerin ofis masalarını düzenleme şekilleri ile karakterlerini ilişkilendirmektedir. Cooper’a göre ofiste bulunan 5 kişilik şu şekilde sıralanmaktadır;

1- Büro Animatörleri

Büro animatörleri olarak adlandırılan grup genellikle karmaşık bir masaya sahiptir. Masaları üzerinde oyuncak, karakter figürleri, renkli ofis eşyaları gibi objeler sergilemeyi severler. Bu karakterler genelde ofis içinde sevilir, takım çalışmalarında başarılıdırlar fakat ciddiye alınmamaktan şikayet ederler.

renkli-0

2- Düzen Fanatikleri

Düzen fanatiklerinin masaları her daim çok toplu ve temizdir. Bu karakter çoğu zaman masalarına gösterdikleri özeni işlerine de gösterirler. Ofis içerisinde güvenilir karakterlerdir fakat çoğu zaman duygularını gizli tutarlar.

tidied-0

3- Aile Düşkünü

Cooper’ın araştırmalarına göre, masasını aile ve arkadaş fotoğrafları ve hatıra eşyaları ile dolduran ofis karakterleri, genellikle; tutarlı ve vefalı olarak algılanıyorlar. Ailesine ve arkadaşlarına değer veren kişiler olarak tanınan bu karakterler, ofis içerisinde herkesin güven duyduğu kişilerdir.

family-0

4- Tasarım Severler

Tasarım sever karakterler, stil sahibi, özgün ve tasarım ürünlere masalarında yer vermekten hoşlanırlar. Dış görünüme önem verirler. Aynı özeni, bu karakterlerin giyimlerinde de görebilirsiniz. Tasarım severler genellikle, hırslı, tutuğunu koparan ve iş hayatında profesyonellikten yana kişilerdir. Bu karakterler genellikle duygularını dile getirmekten kaçınırlar.

design-0

5- Karmaşık Dahiler

Masaları her zaman büyük bir karmaşıklık içerisinde olan bu karakterler, anlık yaşayan ve heyecanlı kişilerdir. Ofis içerisinde pek güvenilir karakterler olarak tanınmazlar. Fakat bu karakterler arasından gizemli dâhiler çıkabilir.

dahi-0

Yapılan araştırma sonucunda masa düzenin iş hayatında yükselme üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Yöneticilerin % 70’i çalışma masası düzenli olan kişileri tercih ediyorlar.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Erdem Özkaran dedi ki:

    Aslan yattığı yerden belli olur derler iş dünyasında da çalışan masasından belli oluyor gerçekten. Masa düzeni hem iş verimini artırırken hem de çalışanın işini kolaylaştırıyor. Tabi salt olarak masa için düşünmemek gerek. Tüm iş yeri için geçerli bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir