Ofiste Tasarrufun Altın Kuralları

su-tasarrufu

Kağıt Tasarrufu

Hem ofiste tasarruf yapmak hem de doğayı korumak adına kağıt kullanımına dikkat edebilirsiniz. Ofisteki iç yazışmaları, kayıt altına alınan gerekli evrakları, arşivlenmesi gereken dosyaları kağıt yerine elektronik ortamda gerçekleştirmek oldukça faydalı olacaktır. Baskı alırken önlü arkalı almaya özen gösterin. Eğer yazıcınız bunu desteklemiyorsa işi biten kağıtların arkasını müsvedde olarak kullanın. İşi biten kağıtları mutlaka geri dönüşüm kutusuna atın. Kağıt tasarrufu, ofis tasarrufundan ziyade doğanın ve dünyamızın geleceği açısından önem taşımaktadır.

Su Tasarrufu

Ofiste en büyük israf sorunlarından bir tanesi de su sorunu. Elektronik musluklar aslında büyük ölçüde israfı engelliyor. Fakat sistemin kurulması çok zahmetli ve maliyetli olabiliyor. Bu sebep ile kendi tasaruffunuzu kendinizin gerçekleştirmesi çok daha mantıklı bir seçenek oluyor. Muslukları tam kapatmak, gereksiz su harcamamak, bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesi kullanmak hem evde hem de ofislerde su tasarrufu açısından oldukça faydalı olacaktır.

Isıtma, Soğutma ve Havalandırma

Ofise mevsim dışı kıyafetler ile gelip ısıtma, soğutma sistemlerine yüklenmek bu aralar oldukça popüler oldu. Özellikle kış aylarında ofiste kısa kollu tshirtler ve gömlekler, ince yazlık elbiseler ile gezen çalışanlara sıklıkla rastlıyoruz.  Mevsim şatlarına uygun giyinerek, ısıtma ve soğutma sistemlerinde yapacağımız birkaç derecelik oynama ile her ay %20’lik bir tasarruf sağlayabiliriz.

Aydınlatma ve Elektrik

Aydınlatma hem evlerimizde hem de ofislerimizde tasarrufunu gerçekleştirmemiz gereken bir konudur. LED ve CFL aydınlatmalar tasarruf konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Gündüzleri mutlaka panjur ve perdelerinizi açarak hem ısınmanızı hem de aydınlatmanızı güneş enerjisinden sağlamaya çalışın.

Kullanılmayan elektrikli aletleri mümkün olduğunca fişte bırakmamalıyız. Böylece; hem enerji tasarrufu gerçekleştirebilir hem de elektrikli aletlerin yaydığı radyasyonu durdurmuş oluruz. Elektronik aletleri fişten çıkarmak olası kazaları da en aza indirgemiş olur. Güvenlik ve tasarruf için kullanılmayan elektronik aletleri fişlerinden çıkaralım.

Geri Dönüşüm

Geri dönüşüm hem ekonomiye hem doğaya hem de bireysel tasarrufa oldukça katkıda bulunan bir sistemdir. Ofislerimizde de mutlaka geri dönüşüme önem verip, atıkları plastik, metal ve kağıt olarak ayıralım.

Telekonferans

İş görüşmeleri için uzak yerlere, yüksek maliyetli yolculuklar yapmaktansa, telekonferans seçeneği ile toplantılarınızı çok daha düşük bir maliyet ile gerçekleştirebilirsiniz.

Alışveriş ve Zaman Tasarrufu

Ofis ihtiyaçlarını uygun fiyatlar ile gerçekleştirebilirsiniz. Ofis ihtiyaçlarını internet üzerinden almak hem zamandan hem de kargo ödemelerinden tasarruf etmenizi sağlar. Zamanınızdan tasarruf ederek hem işlerinizi zamanında bitirebilir hem de kendinize ayırdığınız zamanı artırabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Merve Özdağ dedi ki:

    İşletmelerde çalışan insanların bunları ne kadar dikkate aldığı tartışılır. Gerekli uyarılar tatlı dille yapıldığında da uyulmuyor. Mecburen bazı şeyleri şart koşmak zorunda kalıyoruz. Çalışanların iş yerini sahiplenmesi bu konuda çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir