Ofiste Temizliğin 5 Altın Kuralı

Temiz bir ofis, tüm çalışanların bazı kurallara uyması ile mümkün olabilir. Elbette bu kurallar sadece yerlere çöp atılmamasından ibaret değil. Bir ofisin ne denli temiz olduğu, ofis çalışanlarının 5 altın kurala ne oranda uyduğu ile çok yakından ilgilidir. Bu altın kuralları biliyor olmanız da sizin kıdemli bir ofis çalışanı olduğunuzu gösterir. Bu kurallara hep birlikte göz atalım.

1- Mutfağa Sadece Aşçı Girer

ascilar

Mutfaklar genellikle kısa molalara ve kısa sohbetlere mekan olur. Oysa bu son derece yanlıştır. Eğer tüm gününüzü geçirdiğiniz ofisinizde rahatlıkla öğle yemeği yemek istiyorsanız mutfaktan uzak durun. Mutfak, aşçıların mekanıdır ve sürekli dolapların karıştırılmasından, tencerelerin yerinin değiştirilmesinden hiç bir aşçı hoşlanmaz. Aşçıların ve mutfak görevlilerinin çalışma alanına tüm ofis görevlileri saygı duymalıdır. Bu saygı gereğince çok gerekmedikçe hiç bir ofis çalışanı mutfağa girmemelidir.

2- Yeni Paspaslanmış Yere Basılmaz

yuzey-paspaslamak

Gün boyunca bir sirkülasyona sahne olan ofislerin sıklıkla paspaslanması gerekebilir. Zira temiz bir ofis görünümü için de temiz bir zemin görünümü şarttır. Ancak çoğu zaman yeni paspaslanan zemine ofis çalışanları tarafından basıldığı için ayak izleri de kaçınılmaz olur. Oysa ofis çalışanları paspas atılmış zemine basmamalı ve kurumasını beklemelidir. Bu sayede hem kendi hijyenleri hem de ofisin temiz görünümü için üzerlerine düşen görevi yerine getirmiş olacaklar. Gerekirse ofisin temizlik görevlisinden paspas saatlerini öğrenerek bu saatten önce yürümeniz gereken tüm işlerinizi halledebilirsiniz. Böylece zemin ıslak iken kalkmak zorunda kalmazsınız.

3- Her Ofis Günlük Olarak Havalandırılmalı

ofisi-havalandirmak

Temizliğin ön koşullarından biri de havalandırmadır. Her ofisin mutlaka günlük olarak havalandırılması gerekir. Belirli saatlerde yapılan havalandırma sayesinde ofis içerisindeki oksijen miktarı artacak ve havasızlığa bağlı olarak oluşan bakteri ve mikroplar yok olacaktır. Havalandırılmayan ofislerde nahoş kokular oluşabilir ve bu kokular ofis içerisine sinebilir. Bu durumda ofisi kötü kokulardan arındırmak gerekir ki bu son derece zahmetli bir çalışma gerektirir.

4- Çöp Kutuları İçine Çöp Atılması İçin Var

cop-kutusu

Çalışma masasının üzerinde duran buruşturulmuş bir kağıt parçası dahi, ofisin temiz, derli toplu görüntüsünü bozar. Ayrıca hijyen açısından da yemek artıkları gibi çöplerin masalarda bir süre muhafaza edilmesi son derece sakıncalı bir tablonun oluşmasına sebebiyet verir. Bu nedenle tüm çöplerin hemen çöp kutusuna atılması, ofiste temizliğin altın kuralları arasında yer alıyor. Her çalışma masasının kenarında mutlaka çöp kutusu bulundurulmalı. Masada bekletilmeden kutuya atılan çöpler gün sonunda ofis dışına çıkarılmalıdır. Bu sayede ortamın hijyen kuralları da sağlanmış olur.

5- Tuvalet Temizliğine Maksimum Önem Verilmeli

tuvalet-temizligi

Bakterilerin ve virüslerin adeta kol gezdiği tuvaletler, ofislerde temizliğin en çok dikkat edilmesi gerektiği alanlardır. Bu yüzden tuvalet temizliğine hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Eğer ofisinizde tuvaletler sadece su ile yıkanıyorsa durum vahim demektir. Mutlaka temizlik malzemelerinin kullanılması ve hijyenin sağlanması gerekiyor. Bu konuda gerekli özenin gösterilmediği ofislerde herkesin potansiyel “hasta” olduğunu da unutmamak lazım. Eğer “nasıl bulursan bul, temiz bırak” felsefesini benimserseniz, sorun kalmaz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir