Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Öksürük; yabancı cisimlerin boğaza kaçışının engellenmesi, boğazda biriken balgam ve tahriş edici maddelerin uzaklaştırılması için vücudun oluşturduğu bir refleks hareketidir. Genel olarak amacı boğazın temizlenmesidir. Öksürme refleksi, akciğerlerde bulunan havanın çok hızlı bir şekilde ağızdan püskürtülmesi ve bu sırada soluk borusu ile boğazda bulunan maddelerin süpürülmesi şeklinde gerçekleştirilir. Kuru ya da balgamlı öksürük olmak üzere 2 farklı şekilde görülür. Kuru öksürük genellikle boğazdaki tahriş ve yaralardan kaynaklı olarak ortaya çıkan rahatsızlık ve kaşıntı hissinden kaynaklı öksürük refleksidir. Bir diğer deyişle balgam oluşumunun söz konusu olmadığı öksürük türüdür. Bazı kişilerde gastroözofageal reflü hastalığından dolayı mideden boğaza asit gelmesi sorunu da kuru öksürük oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra alerjenlere maruz kalmak, astım ve benzeri solunum hastalıkları gibi sebeplerden dolayı veya ortada herhangi bir nedenin olmaması durumunda da kuru öksürük gelişebilmektedir. Özellikle gece saatlerinde artış göstermesi durumunda kuru öksürük, yaşam kalitesini büyük ölçüde olumsuz etkiler ve bu nedenle mutlaka nedeni belirlenerek uygun şekilde tedavi edilmelidir.

Bir diğer öksürük türü olan balgamlı öksürükte, kuru öksürükten farklı olarak adından da anlaşılacağı üzere balgam üretimi söz konusudur. Bu nedenle daha hırıltılı bir ses ile öksürülmesine neden olması ile kuru öksürükten kolaylıkla ayırt edilebilir. Boğazda oluşan balgam aynı zamanda boğazın ulaşılamayan bir yerinde balgamın sıkışmış olması gibi rahatsızlık veren bir hissiyata neden olur. Balgamın dışarı atılabilmesi için şiddetli ve arka arkaya öksürmenin sonucunda boğaz tahriş olarak yara oluşumlarına açık hale de gelebilir. Normal şartlarda mukus tabakası solunum yollarını ince bir katman şeklinde kaplayarak boğaz ve solunum organlarının hem nemli kalmasını hem de hava ile birlikte gelen tozun tutulmasını sağlar. Fakat balgamlı öksürüğe neden olan durumlarda aşırı miktarda mukus üretimi söz konusu olduğundan bunun öksürük ile dışarı atılması gerekmektedir. Balgamlı öksürüğün en yaygın nedenleri nezle ve grip gibi solunum yollarına ilişkin enfeksiyonlar, akut ve kronik faranjitlerdir.

Öksürük Neden Olur?

Öksürük, genellikle tek başına bir hastalık olmayıp vücutta bulunan farklı bir hastalığın semptomu olarak ortaya çıkan bir sorundur. Solunum yolları başta olmak üzere vücudun çeşitli organ ve sistemlerine ilişkin birçok hastalık, öksürük sorununu da beraberinde getirebilir. En yaygın öksürük nedenleri şunlardır:

 • Soğuk algınlığı
 • Astım hastalığı
 • KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)
 • Bronşit, bronşiyolit ve akciğer enfeksiyonları
 • Alerjik hastalıklar
 • Tozlu, aşırı nemli, nemsiz ve kirli ortamda bulunmak
 • Boğazda oluşan tahriş ve yaralar
 • Faranjit, Larenjit gibi boğaz enfeksiyonları
 • Boğazın kuruması
 • Soğuk havalar
 • Akciğer ve gırtlak kanserleri
 • Sinüzit
 • Psikolojik hastalıklar
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Reflü hastalığı

Yukarıda verilenler öksürüğün en yaygın nedenleri olmakla birlikte bazı durumlarda yapılan tüm muayene ve tetkiklere rağmen öksürüğe neden olabilecek herhangi bir soruna rastlanmayabilir. Nedensiz (idiyopatik) öksürük olarak adlandırılan bu tablo da oldukça yaygın şekilde görülmektedir. Nedeni ne olursa olsun uzun süre boyunca devam eden, hırıltılı bir sese veya seste bozukluğa neden olan, yutma güçlüğü oluşturan öksürme problemi yaşayan tüm bireyler öncelikle detaylı bir muayeneden geçerek sorunun nedenini öğrenmelidir.

Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Öksürük şikayeti bulunan bireyler “öksürük nasıl geçer?”, “öksürüğe ne iyi gelir?” gibi soruların yanıtları için internet ortamında araştırma yapmakta veya uzman kişilere danışmaktadır. Öksürme sorunu yaşayan kişiler gerekli muayene ve tedavilerine ek olarak öksürüğü hafifletici veya önleyici birtakım önlemler almalıdır. Bu bireyler öncelikli olarak bulundukları ortamı sürekli olarak havalandırmalı, kirli ve tozlu ortamlardan uzak durmalıdır. Boğazın kurumasını önlemek için bulunulan ortamın nem oranının yeterli düzeyde olduğundan emin olunmalı ve buna ek olarak yeterli su tüketimine de özen gösterilmelidir. Özellikle kış mevsiminde iken soğuk ortamlarda kalın giysiler tercih edilmeli, boğaz kısmını soğuktan ve rüzgardan korumaya yardımcı atkı, şal gibi aksesuarlar kullanılmalıdır. Alerjisi bulunan kişiler başta olmak üzere öksürük sorunu yaşayan tüm bireyler solunum yollarında alerjik reaksiyonlara veya tahrişe neden olacak keskin kokulu parfüm, deodorant, boya gibi kimyasalları solumaktan kaçınmaya özen göstermelidir. Gece artan öksürüklerden kaçınmak için yastık normalden bir miktar daha yüksek olacak şekilde ayarlanmalı, yatmadan önce burun su ile temizlenmelidir. Öksürüğün şiddetlendiği durumlarda ve solunum yollarında kuruluk hissedildiğinde ılık bir duş almak bunları önlemeye yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak öksürüğün başlıca nedenleri arasında yer alan sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımından tamamen kaçınılmalıdır. Alınacak tüm önlemlerin yanı sıra öksürüğe iyi gelen bitki çayları ve diğer bitkisel ürünlerden de destek alınarak bu süreç daha rahat bir şekilde atlatılabilir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Türleri Nelerdir?

Öksürük tedavisinde ilaçlar kadar etkili olmasına karşın vücuda hiçbir olumsuz etkisi bulunmayan bitkisel ürünler mevcuttur. Bitki çayları ile çeşitli baharat karışımları bunlara örnek olarak verilebilir. Öksürüğe iyi gelen bitki çayları arasında en etkililerinden bir tanesi ıhlamurdur. Ihlamurun faydaları saymakla bitmese de en çok bilinen özellikleri soğuk algınlığına iyi gelmesi, öksürüğü azaltması ve boğazı yumuşatmasıdır. Ihlamur nasıl yapılır sorusunun cevabına gelinecek olursa, çayın türüne göre yapım şekli de değişkenlik gösterir. Poşet çaylar bir fincan sıcak su içerisine bırakıldıktan sonra birkaç dakika demlenmesi beklenir ve ardından hemen içilebilir. Dökme çaylar ise bir demliğe sıcak su ile birlikte koyularak bir süre demlendirilir ve süzülerek fincana aktarılır. Hazırlanan ıhlamur çayı, içerisine bal da eklendiğinde öksürüğün dindirilmesi ve balgamın sökülmesi açısından çok daha etkili olacaktır.

Özellikle balgamlı öksürüğün dindirilmesi amacıyla geçmişten günümüze en sık tercih edilen tariflerden bir tanesi de bal limon karabiber karışımıdır. Bu karışım; tatlı, acı ve ekşiyi bir arada barındırır ve balgamın çözülmesinde oldukça etkilidir. Vücudun ısınmasına yardımcı olması karabiberin faydaları arasında yer aldığından soğuk algınlığından kaynaklanan öksürük durumunda bu karışımın tercih edilmesi hem üşümeyi önleyecek hem de öksürüğe iyi gelecektir.

Öksürük konusunda faydalı bitkiler listesinde yer alan bir diğer besin olan zencefil de bu tarife eklenerek karışım zencefil bal limon şeklinde de hazırlanabilir. Zencefil nasıl kullanılır diye merak edenler için bu tarif oldukça iyi bir örnektir.

Soğuk algınlığı ile mücadele eden kişilerde öksürüğün haricinde baş ağrısı sorunu da sıklıkla görülmektedir. Bu durumda adaçayı, papatya, melisa, yeşil çay gibi baş ağrısına iyi gelen bitkiler ve bunların çayları, ağrıların dindirilmesine ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bu çayların yardımıyla boğazınızı yumuşatırken geceleri daha iyi bir uyku uyuyabilir, bu sayede iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Bitki çaylarını çok sıcak olarak tüketmeniz boğazınızdaki yara ve tahrişlere zarar verebilir, bu nedenle hazırladıktan sonra birkaç dakika soğumaya bırakmanızda fayda vardır.

Eğer siz de soğuk algınlığına yakalandıysanız veya yukarıda konusu geçen herhangi bir sorundan dolayı öksürük problemi yaşıyorsanız Avansas’ın geniş ürün yelpazesi içerisinden öksürüğe iyi gelen bitki çayları ve faydalı bitkilere kolaylıkla ulaşabilir, ihtiyacınız olan ürünleri güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Bunun haricinde her türlü ofis ve kırtasiye malzemeleri ihtiyaçlarınız için Avansas’ta üyeliğinizi oluşturarak en kaliteli ürünlere uygun fiyatlar, stoklu çalışma, bedava kargo ve 1 iş gününde teslimat gibi avantajlar ile güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir