Oturarak Çalışma Devri Sona Eriyor, “Ayaküstü” İş Yapabilirsiniz

Çalışanların uzun saatler hareketsiz oturması kas ve eklem ağrısı problemlerinin ana nedeni olarak gösteriliyor. Üstelik hareketsizlik nedeniyle her geçen gün artan kardiyovasküler rahatsızlıklar ve diyabete yatkınlık da dikkat çekici boyutlarda görülüyor İş çıkışı spor salonuna gitmek soruna dönemsel çözümler getirdiği ve spor aksatıldığında sorunlar tekrar baş gösterdiği için uzmanlar yeni yol haritaları arıyor. İş hayatının son moda tartışması da bu arayışın sonucu olarak ortaya çıktı: ayakta çalışmak.

Ayakta Çalışmanın Maliyeti

Uzmanlar şaşkınlıkla karşılanan bu önerinin yorumunu ucu açık bırakıyor. Sadece sağlık için değil, enerji ve yaratıcılık için de gerekli olduğu düşünülen yeni sistem, bazı büyük firmalarca gündeme alınmaya başlandı bile. Hatta ayakta çalışmak için masaların maliyetleri ve yer avantajları da değerlendiriliyor. Ofiste ayakta çalışma sisteminin maliyeti tasarıma göre değişiyor. Şimdilerde bu sistemi denediği konuşulan en büyük şirket Google Londra ofisinde ilk denemeler yapılıyor. Google’a masa satan Birleşik Krallık’taki Elite Office Furniture adlı şirket toplu siparişlerde bir masanın 500 sterline mal olacağını belirtiyor. Eski masaları kaldırmanın maliyeti ise masa başına 15 – 20 sterline denk geliyor. Bir hayli maliyetli görülen sistemin diğer avantaj ve dezavantajları da uzmanlarca değerlendiriliyor.

Kim Ayakta Çalışmak İster?

Çalışanların motivasyonu, verimliliği ve elbette hakları göz önüne alındığında ancak gönüllülük esasıyla sistemin gerçekleştirilmesi mümkün görülüyor. Peki ayakta çalışmayı kim ister ki? Ergonomi uzmanı Alan Hedge, çalışanların sisteme uyum sağlayacağından pek emin değil. Hedge, “Gönüllü olan çıksa dahi, onların oturarak çalışanlara uyum göstermesi sorun yaratacaktır.” açıklamasını yapıyor. Fakat Hedge fikre tamamen karşı da değil. Çalışanların hareket etmeye teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizerek öneriler sunuyor. Ofisteki servislerde çay arabası kullanılmaması, asansör kullanımına karşı alternatifler üretilmesi yapılabilecek ufak değişikliklerden birkaçı.

Oturarak Çalışmak Ezeli Bir Alışkanlık Değil

Royal College of Art’ın tasarım profesörü Jeremy Myerson, iş hayatında oturarak çalışma kültürünün yeni olduğunu vurguluyor. 19. yüzyılda memurların ayakta çalıştığını hatırlatan uzman, son 100 yılda çalışma sisteminin oturmaya endekslendiğinin altını çiziyor. Üstelik bu alışkanlığın sebebi de ona göre Taylorizm akımı. Myerson, “İnsanlar otururken onları yönetmek çok daha kolay” diyor. Masa ve sandalyenin insanlar için birer aracın yanı sıra statü simgesi olduğunu belirtirken ekliyor, “Masa ve sandalye iş hayatındaki en önemli güvencedir”.

Amerika ve İngiltere gibi lokomotif ülkelerde ayakta çalışma fikri hala konuşulmasa da Danimarka’da çalışanların ayakta iş yapmasını mümkün kılan masalar şirketler için zorunluluk olarak yasalarda yer alıyor. Uzun süre oturmanın ve hareketsiz kalmanın zararları arttıkça iş yerlerinde çalışanlar bu rahatsızlıklarla sürekli rapor aldıkça diğer ülkelerde de bu tür opsiyonlar yaratılacağı şüphesiz. Henüz çok yeni bir gündem olan “ayakta çalışmak“, hala tabu olarak görülse de geleceğin çalışma stilini işaret ediyor.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir