Şu durum hepimizin başına gelmiştir: Bir proje üzerinde saatlerce çalışırız ve fikirlerimize güveniriz, ta ki kabuğundan çıkmak istemeyen bir kaplumbağaya dönüştüğümüz sunum gününe kadar. İster gergin ve kaygılı olup bu durumu suçlayın, ister kötü bir gün geçiriyor olun. En önemli olan şey başarana kadar –mış gibi yapmanızdır. Bu klişe tavsiye gerçekten işe yarıyor. Araştırmalar, kendine güvenliymiş gibi yapmanın diğerlerinin kendinize güvendiğinizi düşünmesine yol açtığını ve bu durumun da gerçek güven ve yetkinliğe neden olduğunu gösteriyor. Üstelik kendine güvenli gibi görünmenin daha birçok yolu var. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

  1. Olaylara Geniş Açıdan Bakın

İş dünyası liderlerine vücut dili dersleri veren Manhattan merkezli bir danışmanlık firması olan The Nonverbal Group’un kurucusu Blake Eastman “Genelde bir durumdan dolayı canımızı sıkar ve büyük resmi kaçırırız. Bu da bizim kendimize olan güvenimizi zedeler,” diyor. Kendinize “Bu toplantıyı veya görüşmeyi başarısızlıkla sonuçlandırırsam, olabilecek en kötü şey nedir?” diye sorun ve hayati tehlikesi olan bir durumda olmadığınızı kendinize hatırlatın. (Sonuçta kimse kafanıza silah dayamıyor.) Bunları yapmak sizi sakinleştirecek ve  kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

  1. Bir Yabancıyla Sohbet Edin

Ne kadar gergin olduğunuzu kendinize hatırlatıp durmak daha kötü hissetmenize sebep olur. Eastman, müşterilerine önemli bir toplantıdan önce dışarı çıkıp sokaktaki satıcılarla, esnafla birer dakikalık kısa konuşmalar yapmalarını söylüyor. Bunu yapmak kafanızdaki diğer düşünceleri silip şimdiki zamana odaklanmanızı sağlıyor. Dışarı çıkamıyor musunuz? O zaman iş arkadaşlarınızla iş dışındaki konularla alakalı kısa sohbetler edin.

  1. Tereddütsüz Davranın

Konu güveni yansıtmaya geldiğinde, kararlı görünmek önemlidir. Eastman bu durumu “Bir şeyi yapmaya karar vermek ve yapmak arasında hiç tereddüt olmamalı, ne kadar çok tereddüt ederseniz o kadar az güvenli görünürsünüz,” olarak açıklıyor. Bu yüzden, güven yansıtmak için ince eleyip sık dokumayı bırakın.

  1. Olumlu Bir Dil Kullanın

Eastman, bir durumun “Neden olmasın“ kısmına odaklanmak yerine, “Neden olsun“ kısmına odaklanmak gerektiğini söylüyor. Örneğin; bir iş görüşmesine gidecekseniz kendi kendinize “Sadece bir yıllık deneyimim var” diye düşünmeyin. Cümleyi “Bir yıllık deneyimim var” olarak düzeltin. Düşüncelerinizi pozitif bir yöne çevirmek sizin için her anlamda daha iyi olacaktır.

  1. Bir Arkadaşınıza Telefon Açın

Bazen ne kadar olumlu düşünseniz de bir türlü korkularınızdan uzaklaşamazsınız. Böyle durumlarda ne kadar mükemmel olduğunuzu size hatırlatacak bir arkadaşınıza telefon açın. İki dakikalık bir görüşme bile bir sunumda gerekli olan güveni size verecektir.

  1. Şık Giyinin

“Sahip olduğunuz iş için değil, istediğiniz iş için giyinin” sözünü duymuşsunuzdur ve bu durum özellikle kötü hissettiğiniz günler için geçerlidir. Eğer ters tarafınızdan kalktıysanız, size kendinizi güvenli hissettirecek şık kıyafetler giyinin.

  1. Güçlü Görünün

Amy Cuddy meşhur TED konuşmasında beden dili ve duruştaki küçük değişikliklerin bile güvenli görünme konusunda ne kadar yardımcı olduğunu açıklamıştı. Elleriniz kalçalarınızda durarak “Wonder Woman” (Harika Kadın) duruşunu deneyin ya da bacaklarınızı normalden biraz daha fazla açarak ayakta durun veya oturun. Bu duruş vücudunuzu daha fazla yer kaplayacak şekilde ayarlamak daha güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.

  1. Kimsenin Sizi İzlemediğinin Farkına Varın

Eastman “İnsanların ruh halimizi veya hareketlerimizi ne kadar çok fark ettiğini abartmaya eğilimliyiz. Fakat herkes kendisiyle o kadar meşgul ki kötü bir gün geçiriyorsanız bile bunu fark etmeyeceklerdir,” diyor. Yani, kendine güvenli görünme konusunda çok fazla düşünmeyin ve sadece kendiniz olun.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster