Plaza Çalışanları için Çağın Vebası: Hasta Bina Sendromu

Yıllardır meslek hastalıklarından bahsedildiğinde akla fiziksel olarak zorlayıcı meslekler, kimyasal temas, tozlu alanlar ve duman ile münasebet geliyordu. Oysa günümüz beyaz yaka profesyonelleri, plazanın vadettiği kompakt ve konforlu çalışma düzeni ile kısmen rahat olsa da doğadan bir hayli uzak olan bu yeni çalışma alanları bazı hastalıklar da doğuruyor. Meslek hastalıklarının en yaygın olanları artık plaza çalışanlarında görülüyor. “Hasta Bina Sendorumu” adı verilen hastalık plaza çalışanları için çağın vebası olarak adlandırılıyor. Plaza kültürü ile ortaya çıkan dilde, plaza hastalığı olarak da anlandırılan rahatsızlık pek fazla ciddiye alınmasa da sağlık ve çalışan performansı açısından önemli sorunlara yol açıyor. Dünya Sağlık Örgüyü’nün raporlarına göre insanlar vakitlerinin %90’ını kapalı alanlarda geçiriyor ve kapalı alanların %70’ini iş yerleri oluşturuyor. Kent insanının yaşam şeklinin neden olduğu bu rahatsızlık günümüzde milyonlarca kişiyi tehdit ediyor.

Hasta Bina Sendromu nedir?

Hastalığın artışı 70’li yıllardan bu yana hızla artan binalaşma ve plazalaşma ile açıklanıyor. Belirtiler önceleri ciddiye alınmasa, soğuk algınlığı veya alerji ile karıştırılsa da sendromun hekimlerce kontrolü gerekiyor. Ofis hastalığı da denilen Hasta Bina Sendromu günümüzde plaza kültürü içinde ayrılmaz bir yer kaplıyor. Hastalığın belirtileri arasında öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma, boğazda-burunda tıkanıklık-kuruluk, bazen ateş, hışıltılı solunum, halsizlik, yorgunluk, baş ağrıları, kırgınlık, konsantrasyon güçlüğü, bulantı, sinirlilik, ağrılar, güçsüzlük sayılabiliyor. Üstelik hastalığın plazalaşmanın da etkisi ile her geçen gün arttığı ve artacağından endişe ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü, yapılan her 100 binadan 10 ile 30’u arasındaki yapının iç hava kirliliği sorunu olduğunu ispatlıyor. Hastalığın birincil nedeni de iç hava kirliliği olarak gösteriliyor. Havalandırma yetersizliği, yapı malzemelerinden sızan maddeler, iç ortamlardaki kimyasallar hava kirliliğinin sebepleri arasında yer alıyor.

Plaza Kültürü Binayı Değil İnsanı Hasta Ediyor

Adı her ne kadar Hasta Bina Sendromu olsa da binalar aslında insanları hasta ediyor. Klimalar, ısınma, ventilasyon ve aydınlatma sistemleri son model olsa dahi hastalığa sebep olabiliyor. Doğal havalandırmalı alanlarda hastalık daha az görülürken kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden fazla oluyor. Ortamdaki sigara dumanı, elektronik cihaz sayısı, kağıt tozları, tebeşir ve silgi gibi maddeler, temizliğe dikkat edilmemesi, oda sıcaklığının 23’ün üzerinde olması, su sisteminde yer alan sorunlar hastalığı tetikliyor. Hastalığın sürekli tekrarlaması mesleki astımı tetikleyerek kronikleşmeye neden olabiliyor. Atipik zatürre, alerjik zatürre ve kanser hastalığın çok daha ileri aşamalarında ortaya çıkabiliyor. Her yıl 7 milyona kadar kişi hava kirliliğinden ölüyor. Bu sayının 4 milyonunun ölümü kapalı ortamlardaki hava kirliliğine bağlanıyor. Önemsiz görülen detaylar, havalandırma sistemlerinin bakımının ertelenmesi, daha ucuz malzemelerin kimyasal içeriği, açık ofiste onlarca bilgisayarın aynı anda çalışması kısa vadede daha maliyetsiz görünse de iş gücü kaybı ve sağlık sorunları göz önüne alındığında uzun vadede kayıpları artırıyor. Birleşik Krallık’ta çalışanların psikolojik sebeplerle iş veriminin düşmesi işverene 30 milyar poundluk kayıp getiriyor.

Hasta Bina Sendromu ile Başa Çıkmak Zor Değil

Sendromla başa çıkmak için basit önlemler büyük önem arz ediyor. Islak alanların temizlenmesi ve rutubetin önüne geçilmesi ile işe başlayabilirsiniz. ASHRAE standartlarını temel alarak havalandırma ve fanları düzeltebilirsiniz. HVAC ve bina yönetim sistemlerini kullanarak ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme kontrollerini merkezi hale getirebilirsiniz. Sigara içilen, yoğun bilgisayar veya elektronik cihaz kullanılan alanlarda muhakkak doğal havalandırma bulundurmalısınız. Hava döngüsü tüm sorunların ortadan kalkmasında kilit rol oynuyor.  VOC ölçümü düşük hammaddeler kullanılarak bina malzemeleri değiştirilebilir, bu sayede kimyasal ile teması en aza indirebilirsiniz.

Ekstra kaynaklar:
www.haberturk.com/saglik/haber/1539888-cagin-yeni-hastaligi-hasta-bina-sendromu
m.bianet.org/bianet/saglik/178322-hasta-bina-sendromu-bir-meslek-hastaligi-midir
www.ntv.com.tr/saglik/hasta-bina-sendromu-ofis-calisanlarini-tehdit-ediyor,LR2ylr_dqkSUGrFFtR29Ag

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir