Portfolyo, bir kişinin veya şirketin çalışmalarını, becerilerini ve başarılarını sergileyen materyallerin bir koleksiyonudur. Uzmanlığı, yaratıcılığı ve başarıları göstermek için genellikle profesyonel veya akademik ortamlarda kullanılır.

Bir portfolyo; çalışma örnekleri, fotoğraflar, tasarımlar, yazı örnekleri, sertifikalar veya diğer başarı kanıtları gibi çok çeşitli materyalleri içerebilir. Portfolyodaki materyaller genellikle uyumlu ve mantıklı bir şekilde düzenlenir ve genellikle temaya, projeye veya zaman dilimine göre gruplandırılır.

Bir portfolyonun amacı, kullanıldığı bağlama bağlı olarak değişebilir. Örneğin, iş arayan bir kişi beceri ve deneyimlerini potansiyel işverenlere sergilemek için bir portfolyo oluşturabilirken; bir öğrenci stajyer olarak bir pozisyona başvurmadan önce üniversite hayatındaki çıktılarını veya zaman içindeki ilerlemesini göstermek için bir portföy oluşturabilir.

İlgili İçerik: Etkili Sunumlar Hazırlayabileceğiniz En İyi 5 Sunum Hazırlama Programı

Bir Portfolyoda Neler Olmalıdır?

blank

Portfolyonuza ekleyebileceğiniz bazı öğeler aşağıdakileri içerir:

 • Mevcut özgeçmiş veya CV
 • Lise sonrası kurumlardan alınan diplomalar, sertifikalar ve transkriptler
 • Referans mektupları, ödüller, referanslar ve LinkedIn önerileri
 • Oluşturduğunuz çalışma örnekleri: Pazarlama materyalleri, e-tablolar veya raporlar, PowerPoint sunumları, grafikler, veri tabanı altyapısı, proje planları.
 • Değerlendirme veya performans değerlendirmeleri
 • Yayınlanmış makale ve yazı örnekleri
 • Blog bağlantısı veya blog gönderisi örneği
 • Müşterilerden veya iş arkadaşlarından gelen teşekkür notları veya e-posta’lar

Portfolyo Neden Önemlidir?

Portfolyolar, becerilerinizi ve deneyiminizi net bir şekilde ortaya koyduğu için oldukça önemlidir. Bir projeyi insanlara anlatmak yerine, insanların projelerinizi bizzat görmesini sağlar. İnsanlara nişinizi, markanızı ve kişisel değerlerinizi göstermenize yardımcı olur. 

Özellikle iyi hazırlanmış bir iş portfolyosu, insanları uygulamanıza daha derinlemesine bakmaya ikna eder. Portfolyonuz ayrıca kariyerinizde ilerlemeniz için yeni iş fırsatlarının da kapılarını aralamanıza yardımcı olur.

İster bir işe alım müdürü ister potansiyel bir müşteri olsun, portfolyo, etkilemek istediğiniz kişinin gözünde öne çıkmanıza olanak tanır. Yapılan bir araştırmaya göre, işverenlerin %71’i, bir portföyün kalitesinin işe alma kararlarını etkilediği konusunda hemfikirdir.

İster grafik tasarımcı ister video editörü, fotoğrafçı veya yazar olun, bir portfolyo en iyi çalışmalarınızı sergilemenize olanak tanır.

Fiziksel Bir Portfolyonuz mu Yoksa Çevrimiçi Bir Portfolyonuz mu Olmalı?

Portfolyonuzun fiziksel mi yoksa çevrimiçi bir sürümünü mü tercih edeceğiniz, sektörünüz ve kişisel tercihiniz dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Çevrimiçi bir portfolyo oluşturmaya karar verirseniz, herhangi bir görüşmede kopyasını bırakmak için çalışmanızın basılı kopya örneklerine de sahip olmanız oldukça iyi bir fikir olabilir. Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

blank

Aşağıda bir portfolyo hazırlamak için dikkate alınması gereken bazı portfolyo aşamalarını bulabilirsiniz:

1. Kitlenizi belirleyin

Portfolyonuza kimlerin bakacağını düşünün ve içeriğinizi buna göre düzenleyin.

2. En iyi çalışmanızı seçin

Beceri ve yeteneklerinizi sergileyen ve takip ettiğiniz alanla ilgili olan ögeleri seçin.

3. Çalışmanızı düzenleyin

Çalışmanızı, hedef kitleniz için anlamlı olan, proje türü veya beceri seti gibi kategori veya bölümler halinde gruplandırın.

4. Bağlam sağlayın

Amaç, hedef kitle ve projedeki rolünüz dahil olmak üzere her parçanın kısa bir açıklamasını ekleyin.

5. Kaliteli bir sunum kullanın

Çalışmanızı profesyonel ve görsel olarak çekici bir şekilde sunun. Yüksek kaliteli resimler, temiz tasarım ve okunması kolay bir metin kullanın.

6. Geri bildirim isteyin

Portfolyonuzu iyileştirmenize ve geliştirmenize yardımcı olması için meslektaşlarınızdan, danışmanlardan veya sektör profesyonellerinden geri bildirim isteyin.

7. Güncel tutun

Portfolyonuza yeni işler eklemeye devam edin, güncel ve alakalı kalmasını sağlamak için eski veya alakasız ögeleri kaldırın.

Portfolyo Nasıl Yazılır?

blank

Bir portfolyo yazmak, potansiyel işverenlere veya müşterilere becerilerinizi ve deneyiminizi daha iyi anlamalarını sağlamak için sergilediğiniz iş için bağlam ve açıklama sağlamayı içerir. Aşağıda güçlü bir  portfolyo yazmak için bazı ipuçlarını bulabilirsiniz:

1. İyi bir giriş yapın

Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve  portfolyonuzun ne hakkında olduğunu açıklayan bir girişle başlayın. Bu, portfolyonuzun geri kalanı için tonu belirleyen kısa bir açıklama olabilir.

2. Çalışmanızı organize edin

Çalışmanızı hedef kitleniz için anlam ifade eden kategori veya bölümler halinde gruplandırın. Çalışmanızı kronolojik veya tematik olarak düzenlemeyi düşünün.

3. Bağlam sağlayın

Dahil ettiğiniz her çalışma için proje, projedeki rolünüz ve projeden kazandığınız beceri ve deneyim hakkında kısa bir açıklama yapın. Bu, amaç, hedef kitle ve kullandığınız araç veya teknikler gibi ayrıntıları içerebilir.

4. Başarılarınızı sergileyin

Portfolyonuzdaki başarılarınızı vurgulayın. Bu başarılar, ödüller veya dikkate değer projeler gibi şeyleri içerebilir.

5. Profesyonel bir ton kullanın

Portfolyonuz süresince profesyonel bir ton kullanın, ancak bunu ilgi çekici tutmaya çalışın. Uzman olmayanların anlaması zor olabilecek jargon veya teknik terimler kullanmaktan kaçının.

6. İletişim bilgilerini ekleyin

Potansiyel işverenlerin veya müşterilerin sizinle kolayca iletişim kurabilmesi için e-posta adresiniz veya web siteniz gibi iletişim bilgilerinizi eklediğinizden emin olun.

7. Kısa ve öz tutun

Portfolyonuzu kısa ve odaklı tutun. Yalnızca en iyi çalışmanızı ekleyin ve alakasız veya modası geçmiş parçaları dahil etmekten kaçının.

Portfolyo Örnekleri

Aşağıda bazı popüler portfolyo tasarımı örneklerini bulabilirsiniz:

1. Studio Schurk

blank

Studio Schurk bir tasarım, animasyon ve illüstrasyon stüdyosudur. Portfolyo tasarımı, çalışmalarından bazı örnekleri arka planda gösterdiğinden, bu, ana sayfada oldukça belirgindir. Animasyonları, projeleri ve portfolyoları çalışırken görmek için biraz daha aşağı kaydırmanız gerekir. Studio Schurk, illüstratör Miriam Knijff ve animatör Wendy van Veen tarafından kurulmuştur.

2. Gary Vaynerchuk

blank

Gary Vaynerchuk, VaynerX’in başkanıdır. VaynerX, medya ve yaşam tarzına odaklanan çok sayıda yan şirketin ana şirketidir.

Aynı zamanda popüler bir konuşmacı ve başarılı bir yazardır. Gösterilecek pek çok harika eseri olan, beş kez New York Times’ın en çok satan yazarıdır.

Gary Vaynerchuk’un portfolyo web sitesi örneği, ilham alabileceğiniz birkaç şey içerir. Öncelikle, becerileri ve başarılarından kısaca bahseder ve hayatı hakkında kısa bir video montajı içerir.

İkincisi, medyayla yoğun bir şekilde ilgilendiğinden, medya hakkındaki yazılarına yer verir ve podcast’ler, Snapchat ve YouTube kanalı gibi diğer medya içeriklerini birbirine bağlar.

3. Robert Lawler

blank

Robert Lawler, on altı yıllık deneyime sahip bir fotoğrafçıdır. Uzun zamandır fotoğrafçılığını büyük ölçüde etkileyen moda endüstrisinin içinde yer alır.

Fotoğraf portfolyosu web siteleri hakkında öğrenilecek çok şey olmasına rağmen Robert Lawler’ın web portfolyosundan çok fazla şey öğrenebilirsiniz.

İlk olarak, en iyi çalışmasının bir derlemesini doğrudan açılış sayfasına koymuştur. Bu harika bir ilk izlenim bırakır.

Web sitenizde çalışmalarınızın galerilerini oluşturmak, potansiyel müşterilerin yetenekleriniz hakkında daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olur. Ayrıca ana sayfadaki dağınıklığı azaltır.

4. Melanie Daveid

blank

Melanie Daveid, Berlin’de yaşayan Avusturya doğumlu bir UX Tasarımcısı ve Sanat Yönetmenidir. Çalışmaları arasında Austria Tourism, Pumatrac (Running App), and Mycomfort (Heating Control App) bulunmaktadır.

Kullanıcı merkezli bir zihniyete sahiptir ve estetiğe olan sevgisinden dolayı tasarımları görsel olarak çekicidir. Melanie çalışmalarını yaratıcı ve bilgilendirici bir şekilde sergiler. Portfolyosu çalışmalarını temsil eden görseller içerir ve süreçlerini derinlemesine açıklar.

Tüm bunlar, portfolyo web sitesinde gezinirken sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlar. Çevrimiçi portfolyonuzun kullanıcı deneyimini geliştirmek için bu web sitesi tasarımından ilham alabilirsiniz. 

Portfolyo Hazırlama Siteleri

Profesyonel ve etkili bir portfolyo oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok çevrimiçi portfolyo hazırlama sitesi bulunmaktadır. Bazı popüler seçenekler aşağıdakileri içerir:

1. Behance

Behance, çalışmalarınızı sergilemenizi ve diğer yaratıcı kişilerle bağlantı kurmanızı sağlayan popüler bir portfolyo platformudur. Ayrıca çevrimiçi portfolyo oluşturmak ve çalışmalarınızı profesyonel bir şekilde sergilemek için araçlar sunar.

2. Adobe Portfolio

Adobe Portfolio, özelleştirilebilir şablonlar kullanarak bir portfolyo  web sitesi oluşturmanıza olanak tanıyan basit ve kullanımı kolay bir platformdur. Adobe Creative Cloud ile entegre olduğundan çalışmalarınızı Adobe uygulamalarından eklemenizi kolaylaştırır.

3. Squarespace

Squarespace, özelleştirilebilir şablonlar ve sürükle-bırak düzenleyici sunan popüler bir web sitesi oluşturma platformudur. Yönetimi ve güncellemesi kolay profesyonel bir portfolyo web sitesi oluşturmak için idealdir.

4. Wix

Wix, özelleştirilebilir şablonlar ve kullanıcı dostu bir düzenleyici sunan bir başka popüler web sitesi oluşturma platformudur. Görsel olarak çekici ve gezinmesi kolay bir portfolyo web sitesi oluşturmak için harika bir seçenektir.

5. Carbonmade

Carbonmade, özelleştirilebilir şablonlar ve basit bir sürükle – bırak arayüzü sunan bir portfolyo platformudur. Çalışmalarını sergilemek için basit ve görsel olarak çekici bir yol arayan kişiler için idealdir.

6. Cargo

Cargo, profesyonel bir portfolyo web sitesi oluşturmak için özelleştirilebilir şablonlar ve çeşitli araçlar sunan bir portfolyo platformudur. Fotoğrafçılar, tasarımcılar ve sanatçılar arasında popülerdir.

Yukarıdaki listedekiler, çevrimiçi olarak sunulan birçok portfolyo hazırlama sitesinden sadece birkaçıdır. İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize en uygun olanı seçerek çalışmalarınızı sergilemek için profesyonel ve etkili bir portföy oluşturabilirsiniz.

Portfolyo İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Portfolyo dosyası nedir?

Portfolyo dosyası, bir kişinin veya şirketin çalışmalarını, başarılarını veya becerilerini sergileyen belgeler, fotoğraflar, videolar veya diğer herhangi bir medya biçimi koleksiyonudur. Potansiyel işverenlere, müşterilere veya ortak çalışanlara kişinin yeteneklerini ve başarılarını göstermek için kullanılabilir. Portfolyo dosyası, basılı materyaller içeren bir klasör, bir web sitesi veya bilgisayardaki bir dosya gibi dijital olabilir. Sanat, tasarım, yazı ve fotoğrafçılık gibi yaratıcı alanlarda yaygın olarak kullanılır, ancak diğer sektörlerde uzmanlık ve başarıları göstermek için de kullanılabilir.

2. Portfolyo dosyasında neler bulunur?

Portfolyo dosyasının içeriği, kullanım amacına ve kullanım alanına göre değişiklik gösterebilir. Ancak, dahil edilebilecek bazı yaygın öğeler aşağıdakileri içerir:

 • Özgeçmiş veya CV: Kişinin eğitimi, iş deneyimi, becerileri ve başarıları hakkında genel bir bakış sağlayan bir belge.
 • İş örnekleri: Kişinin becerilerini ve uzmanlığını sergileyen iş örnekleri. Bunlar fotoğraf, video, yazı örnekleri, tasarım projeleri vb. şeklinde olabilir.
 • Sertifikalar: Kişinin aldığı herhangi bir sertifikanın veya eğitimin kanıtı.
 • Tavsiye mektupları: Kişinin becerilerini ve başarılarını kanıtlayan önceki işverenlerden, meslektaşlarından veya müşterilerden gelen mektuplar.
 • Ödüller: Kişinin çalışmaları için aldığı ödüllerin veya takdirlerin belgeleri.
 • Kişisel beyan: Kişinin hedeflerini ve işlerine genel yaklaşımını açıklayan kısa bir beyan.
 • İletişim bilgileri: E-posta adresi, telefon numarası ve ilgili sosyal medya profilleri dahil olmak üzere, kişiyle nasıl iletişim kurulacağına ilişkin bilgiler.

İlgili İçerik: CV Nasıl Hazırlanır? Ücretsiz CV Hazırlayabileceğiniz 20 Online Araç

3. Portfolyo kağıt boyutları nedir?

Portfolyoyu oluşturan kişi veya şirketin ihtiyaç ve tercihlerine göre değişebileceğinden Portfolyo kağıdı için standart bir boyut yoktur. Ancak, portfolyonun amaçları için kullanılabilecek bazı genel kağıt boyutları aşağıdaki şekildedir:

 • Letter kağıt: 216 x 279 mm. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılan bir kağıt boyutudur.
 • A4: 210 x 297 mm. Birçok ülkede standart bir kağıt boyutudur.
 • Legal: 216 x 356 mm). Letter boyutunun daha uzun bir versiyonudur ve genellikle yasal belgeler için kullanılır.
 • Tabloid veya Ledger: 279 x 432 mm, genellikle grafik, çizelge veya fotoğraf basmak için kullanılan daha büyük bir boyuttur.

4. E-portfolyo nedir?

Dijital portfolyo olarak da bilinen bir e-portfolyo, bir kişinin becerilerini, başarılarını ve zaman içinde öğrendiklerini sergileyen belgeler, resimler, videolar ve diğer multimedyalardan oluşan elektronik bir koleksiyondur. Genellikle web siteleri, bloglar veya çevrimiçi platformlar gibi dijital araçlar kullanılarak oluşturulur ve internet üzerinden kolayca erişilebilir ve paylaşılabilir.

İş başvuruları, akademik değerlendirmeler veya kişisel gelişim dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

E-portfolyo’nun en önemli avantajlarından biri, içeriği zaman içinde kolayca düzenleyebilmeniz ve güncelleyebilmenizdir.

5. Portfolyo sunumu nedir?

Portfolyo sunumu, bir kişinin veya şirketin çalışmalarını, becerilerini ve başarılarını görsel ve sözlü bir sunumla sergilemenin bir yoludur. Bir kişinin veya şirketin başarı ve yetenekleri hakkında kapsamlı bir genel bakış sunmak için genellikle profesyonel veya akademik ortamlarda kullanılır.

Portfolyo sunumu; yüz yüze sunumlar, video kayıtları veya çevrimiçi sunumlar gibi çeşitli formatlarda yapılabilir. Portföy sunumunun amacı, potansiyel işverenleri veya müşterileri etkilemek için sunumu yapan kişinin çalışmaları, becerileri ve başarıları hakkında ikna edici ve kapsamlı bir genel bakış sağlamaktır.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster