Havaların ısınması ile temizlik zamanı gelir. Evde geçirilen zamanın arttığı karantina döneminde her gün veya rutin aralıklarla ev işlerinde size yardımcı olan kişiler uzağınızda kalmış olabilir. Temizlik size kaldıysa, evinizi temiz görmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, önerileri takip edebilirsiniz. Temizlikte uygulayacağınız püf noktaları ile daha kısa sürede ve daha az eforla maksimum temizlik etkisine ulaşabilirsiniz. İşte ev temizliğinin püf noktaları:

Nereden Başlamalı: Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Hangi odayı temizlerseniz temizleyin, temizliği her zaman yukarıdan aşağı doğru yapmalısınız. Önce tavan, duvarlar, camlar, mobilyalar ve en son yerler şeklinde ilerleyebilirsiniz. Böylelikle tozların dağılmasını önleyerek daha etkili temizlik sağlayabilirsiniz. Eğer odanın tüllerini ve perdelerini yıkayacaksanız, temizliğe başlamadan önce onları makineye atmalı, diğer yandan yağ çözücü, kireç çözücü gibi lekeler üzerine beklemesi gereken leke çıkarıcıları sıkarak zaman kaybetmeden diğer işlere başlamalısınız. Böylece siz diğer işleri yaparken bir yandan lekelerin çözündüğünü görebilir, oda temizlenene kadar tüllerin tertemiz olduğunu görebilirsiniz.

Pas İçin Biraz Çamaşır Suyu ve Pamuk Yeterli

Banyonuzda çıkmayan pas lekeleri için saatlerce ovalamak, yüzeyleri çizecek sert hamleler yapmak zorunda değilsiniz. Paslı alana klorlu bir çamaşır suyu döktükten sonra üzerini pamuk ile tamamen kapatmalısınız. Bu işlem için konsantre çamaşır sularını kullanmalısınız. Böylelikle çamaşır suyunun akıp gitmesini önleyebilirsiniz. Birkaç saat sonra pamukları kaldırdığınızda pas lekesini hafif hareketlerle kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Küf Kabusunuz Olmasın

Mutfak ve banyo gibi alanlarda nem nedeniyle küf oluştuğunu görebilirsiniz. Küflü alanların temizlenmesi için küf temizliği için özel deterjanlar kullanabilirsiniz. Bir fırça yardımıyla küf deterjanını dolap içlerine, duvarlara, fayans aralarına uygulayabilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra nemli bir bez ile alanları silin ve ardından durulayın. Küflere elveda demek bu kadar kolay.

Bulaşık Makineniz İyi Temizlemiyor mu?

Pratik ev temizliği için en önemli noktalardan biri, temizlik araçlarından gerekli verimin alınabilmesidir. Bulaşık veya çamaşır makineleriniz iyi yıkamıyorsa öncelikle onları temizlemelisiniz. Piyasada satılan bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi temizleyiciler ile makineleri yüksek ısıda boş olarak çalıştırmalı ve filtrelerini temizlemelisiniz.

Klozet Temizliği Düşündüğünüz Kadar Zor Değil

Klozet temizlemek sizin için bir matematik problemi kadar zor görülebilir. Ancak doğru yerden başlarsanız, kısa sürede ve en hijyenik şekilde temizliği tamamlayabilirsiniz. Temizliğin püf noktaları arasında ilk sırada nereden başlayacağınızı bilmek yer alır. Klozet dışarıdan içeri doğru temizlenir. Yani önce dış yüzeyler, sonra kapak içi, oturulan kapak, ardından klozet içi temizlenmelidir. Klozetin içine temizleyici sıkarak kapağı kapatın ve dışını güzelce silin. Siz iç kısmın temizliğine geçerken beklettiğiniz temizleyici sayesinde içerideki kirlerin çözüldüğünü fark edebilirsiniz. Dış yüzeyleri süngerle, iç kısmı ise kalın bir fırça ile ovalayabilirsiniz. İz kalmaması için tüm yüzeyleri nemli bir bezle durulamalı ve ardından kurulamalısınız.

Hangi Ürünü Nerede Kullanacağınızı Bilirseniz Hız Kazanırsınız

Ev temizliği püf noktaları verirken birçok kişi öncelikle kullanılacak temizleyiciden bahseder çünkü hangi ürünü nerede kullanacağınızı bilmek hız kazanmanın sırrıdır. Eğer sorun kireçse kireç çözücü veya klorsuz çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Yağlardan kurtulmak için yağ çözücü, bulaşık deterjanı veya amonyaklı temizleyiciler tercih etmelisiniz. Mikroplarla mücadele için klorlu çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Deterjanları hiçbir şekilde birbirine karıştırmamalı ve temizlik yapılan alanları iyice havalandırmalısınız. Çok amaçlı doğal temizlik solüsyonunu evinizin her odasında güvenle kullanabilirsiniz. Kolay uygulama için fısfıslı şişelere doldurmayı deneyin.

Temizlik için evinizde kullanabileceğiniz ürünleri tek tek seçmek zor olabilir. Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı temizlik paketlerini sipariş ederek, evdeki temizlik malzemesi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Paket içinde süngerden eldivene, bulaşık deterjanından oksijenli çamaşır suyuna, streç filmden yüzey temizleyiciye, çöp torbasından buzdolabı poşetine, Videla temizlik setinden mikrofiber beze kadar birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz. Hemen sipariş verebilir, temizlikte size yardımcı olacak uzmanlara hemen sahip olabilirsiniz.

Oyuncak Temizliği

Çocukların plastik oyuncaklarını boş bir bulaşık makinesine doldurarak bulaşık makinesi deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Bu esnada oyuncakların yanında hiçbir bulaşığın olmadığından emin olmalısınız. Oyuncakları makineden çıktıktan sonra bir kez daha durulayabilir, kuruduktan sonra çocuğunuzun kullanımına sunabilirsiniz.

Kötü Kokularla Savaşın

Hızlı ve pratik ev temizliği bile kötü kokuların arınmasına yetmeyebilir. Buzdolabı kokusu, ayakkabı kokusu veya çöp kokusu ile mücadele ederken karbonat ve limondan destek alabilirsiniz. Bir peçetenin içine karbonat dökerek plastik lastiklerle bağlayın. Karbonat kesesini buzdolabı, çöp kutusu veya ayakkabı içine yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz limon ve portakal kabuklarını da aynı işlem için kullanabilirsiniz. Kötü kokularla savaş için oda kokularından destek alabilirsiniz. Kendi kendine belli aralıklarla parfüm sıkan cihazlar sürekli tazelik etkisini korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kokulu çöp poşetleri sayesinde kötü çöp kokusunu bastırabilirsiniz. Limon, çilek, lavanta gibi kokular sunan çöp poşetlerini alarak çöpte oluşan kötü kokuların üstesinden gelebilirsiniz.

Duvardaki Lekeleri Çıkarmak İçin

“Duvarda bunca resim varken hızlı ev temizliği nasıl yapılır” diye düşünüyor olabilirsiniz. Küçük çocuğunuz varsa duvarda çizimler olması normaldir ancak temizlik uzmanlarının elbette bu soruna da bir çözümü var. Hafif nemli bir bez üzerine temizlik karbonatı dökerek duvarı silebilirsiniz. Böylece lekelerin kolaylıkla yok olduğunu görebilirsiniz.

Mutfak Tüllerindeki Yağ Nasıl Arınır?

Mutfak tülleriniz su buharından dolayı yağlanabilir ve standart deterjan ile yıkadığınızda yağların çıkmadığını fark edebilirsiniz. Bu durumda tülleri yıkarken tambur içine bir tablet bulaşık makinesi deterjanı atmalısınız. Yağ çözücü etkisi olan deterjanın tülleri de temizlediğini fark edeceksiniz. Dikkat etmeniz gereken ise sıvı deterjan sıkmamaktır. Sıvı deterjanlar çok köpürdüğü için çamaşır makinesinin durulamasını zorlaştırabilir.

Mobilya Çiziklerinden Kurtulmak Mümkün mü?

Evinizde biraz ceviz varsa elbette mümkün. Cevizleri ahşaba sürttüğünüzde çiziklerin boyandığını görebilirsiniz. Bu işlemi birkaç haftada bir tekrarlayabilirsiniz. Eğer ahşap sehpanızın matlığından şikayetçiyseniz, sehpa üzerine gerçek zeytinyağı sürerek 2-3 sat bekletmeniz yeterlidir. Ardından yağı arındıracak şekilde sabunlu su ile sildiğinizde ve kuruladığınızda ahşabın canlı görünüme kavuştuğunu görebilirsiniz.

Pratik Yer Temizliği

Yer temizliği birçok kişi için yorucu görülebilir. Oysa doğru yardımcılarla çok daha kolaydır. Temizlik setleri, mop ve paspaslardan yardım alarak iç alanları temizleyebilirsiniz. Alanların ıslak kalmadan sadece nemle temizlenmesini sağlayacak olan araçlar, uzun sapları ile en zor alanlara bile ulaşmanıza yardımcı olur. Alana uygun bir yüzey temizleyici seçmeniz önemlidir. Ahşap yüzeyler için ahşaba uygun hassas deterjanlar kullanabilir, fayans ve mermerde ise sabunlu temizleyicilerden faydalanabilirsiniz. Dış yüzeylerde, balkon, veranda gibi alanlardaki tozu ve parçaları faraş ile toplayabilir, yıkadıktan veya sildikten sonra çek çek ile temizlenen yerlerdeki suyu kolaylıkla arındırabilirsiniz.

Temizliğin Göstergesi Mutfak Evyesi

Gün içinde sık sık kullanılan ve çok çabuk kirlenen mutfak evyesinde bakterilerin üremesi de oldukça kolaydır. Paslanmaz çelik evyelerin silikonları zamanla kararır ve dökülür. Yüzeyler matlaşır ve sararır. Evyenin temizliği için mutfak fırçalarından yardım alabilirsiniz. Fıs fıs ile kolay uygulanan mutfak deterjanlarını sıkarak fırça ile ovalamanız yeterlidir. Evye çevresini ise mikrofiber bezler ile silebilirsiniz. Sonrasında kurutmayı unutmayınız. Lavaboyu sık sık sıcak su ile açarak tıkanmasını önlemeniz önemlidir. Silikonları da eskidikçe yenilemelisiniz.

Hızlı Cam Temizliği

Camların özellikle dış cephelerini temizlerken uzanmak oldukça zahmetlidir. Dış kısımlara erişmek için üzerine bez yerleştirilebilir uzun cam silici setlerden alabilirsiniz. Değiştirilen başlıklar arasında çek çek olmasına da dikkat etmelisiniz. Siliciye cam bezleri takarak tek silişte pürüzsüz görünüm elde edebilir, kalan nemi çek çek ile kolaylıkla camdan uzaklaştırabilirsiniz. Pencere çerçevelerini ayrıca bir mikrofiber bezle silmeyi unutmayın. Cam temizliğinde, cam için özel hazırlanan cam sularını kullanabilirsiniz.

Temizlik Etkisini Uzun Süre Korumak İçin Tüyolar

Pratik ev temizliği nasıl olur öğrendiniz, ancak evin kısa sürede yeniden kirleneceğinden endişe ediyorsanız temizlik etkisini uzatacak ipuçlarına kulak verebilirsiniz.

  • Elektrikli sürpürgede HEPA filtreyi tercih edin, böylelikle süpürdüğünüz tozların dışarı çıkma ihtimalini en aza indirirsiniz.
  • Yüzeylerde tozlanmayı geciktirici silikonlu temizleyiciler kullanın ancak temizlik esnasında onları solumadığınızdan emin olmalısınız.
  • Temizlik etkisini uzun süre hissetmek için evi sık sık havalandırmalı ve her gün 15 dakika temizlik rutini oluşturmalısınız. Bir gün bu sürede evi süpürebilir, diğer gün toz alabilirsiniz. Her gün 15 dakika ayırarak haftalarca, derinlemesine temizlik yapmadan evin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Evcil hayvanınız varsa onu her gün taramaya özen gösterin, böylelikle etrafa dökeceği tüy miktarı azalır.
  • Temizlik robotu almayı deneyebilirsiniz, böylece siz elinizi bile sürmeden her gün evinizin zeminlerini temizleyen çalışkan bir yardımcıya sahip olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster