Pratik Ofis Çözümü ile Hayatınızı Kolaylaştırın

pratik

Ofisler yalnızca çalışma alanı değil aynı zamanda günün büyük bir çoğunluğunu geçirdiğimiz yaşam alanlarıdır. Bu yüzden en az evde olduğu kadar ofiste de rahat etmek ve pratik olmak gerekir. Hem her gün yaşadığımız durumlar hem de anlık olarak gelişen sıkıntılarda pratik çözüler üretmek önemlidir. Belki bazılarını siz çoktan keşfetmişsinizdir, bazılarını ise ilk kez duyacaksınız. Siz yine de sizin için hazırladığımız pratik ofis çözümlerine göz atın!

1- Ofiste genellikle içine kağıt ya da abur cubur ambalajı gibi şeyler attığımız çöp kovalarımız aslında sadece bir çöp kovası değildir.  Bütün gün sandalyede oturduğumuz için bir saatten sonra bacaklarda ve özellikle bileklerde ağrılar başlar. Bacaklarınızı uzatma ihtiyacı hissedersiniz. İşte bu durumda yapacağını şey, çöp kovasını ters çevirmek masanın altına itip ayaklarınızı uzatmak. Ofis malzemelerinin en az dikkat çekenlerinden biri olan çöp kovasının hayat kurtardığını göreceksiniz. Emin olun arkadaşınız çöplerinizi onun kovasına atmanıza ses çıkarmayacaktır.

2- Çalışırken herkesin kendine özgür bir oturma şekli vardır. Kimileri sandalyesinin yükseklik ayarını en üst seviyeye getirerek rahat eder. Bu gibi durumlarda bilgisayar ekranının göz hizasından alçakta kalma ihtimali vardır. Çözüm için hemen yerinizden kalkın ve printer ya da fotokopi makinesinin yanına gidin. Henüz açılmamış iki paket fotokopi kağıdını alın ve üst üste koyup ekranınızın altına yerleştirin. Artık ekranınız sizinle aynı hizada.

3- “Şarj aleti olan var mı?”… Gün içerisinde ofiste kaç kişiden bu soruyu duyduğunuzu bir düşünün. Akıllı telefonlarla birlikte günlük rutinlerimiz arasına günde en az iki kez telefonu şarj etmek eylemi de girdi. Arkadaşınıza verdiğiniz şarj aletiniz size geri döndüğünde “Bu şarj aleti sanki benimki değil” gibi bir şüpheye kapılıyorsanız kablonun uç kısımlarına doğru renkli ojeyle minicik bir nokta koyun. Artık şüpheye kapılmanıza imkan yok.

4- Bilgisayar ekranları siz ne kadar sık temizlerseniz temizleyin hep toz içindedirler. Burada çözüm temizlemekte değil kirlenmesini önlemeyi bilmekte saklı. Bir mutfak gereci olan streç filmler ise buradaki süper kahramanımız. Ekranınızı streç filmle pürüzsüz bir şekilde kaplamayı başarırsanız tozlardan kurtuldunuz demektir.

5- Ofislerde kirlenen tek şey tabii ki ekranlar değil. Klavyeleri de es geçmemek lazım. Sabah yediğiniz simidin susamlarını klavyenin arasından nasıl toplayacağınızı düşünüyorsanız bu pratik çözüm sizin için geliyor: tape bant! Para bandı da dediğimiz bu bantları klavyenin tuşları arasına enlemesine daldırın ve tozların, susamların banda nasıl yapıştığını görün.

6- Bu önerimiz hem ofis hem de evleriniz için geçerli. Bazen birden fazla fişin takılı olduğu uzatma kablosundan bir fişi çekip başka bir fişi takmak gerekir. İşte o zaman bir riziko başlar. Ya kabloları takip edip hangisinin hangi cihaza ait olduğunu bulur ya da şansınıza güvenip birini çekersiniz. Bu durumu yaşamamak için en iyi çözüm poşetlerde satılan tost ekmeklerinin klipslerinin üzerine, kabloların ait olduğu cihazların adını yazıp kablolara tutturmaktır. Bir anda ofis malzemesine dönüşen bu klipslerin ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.

7- Özellikle kalabalık, açık ofislerde diğer çalışanları rahatsız etmemek için mobil telefonlarınızın sesini kısık tutmanız gerekir. Masanın üzerinde duran sesi kısık telefonunuzun çaldığını görmeme ihtimalini ortadan kaldırmak için yapacağınız şey çok basit: Kendinize bir telefon standı kurmak. 90’ların göz bebeği olan kasetlerin kapaklarını açın ve kaset yuvasına telefonunuzu dik bir şekilde yerleştirin. Artık telefonunuzun ekranı sürekli gözünüzün önünde.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Pınar Emirhan dedi ki:

    Şarj aleti konusu gerçekten can sıkıcı bir durum. Ben kabloya renkli bantlardan yapıştırmıştım o şekilde çözüme ulaştım. Kimse bu benim mi senin mi diye sormuyor artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir