Robot Yöneticilerle Çalışmaya Hazır mıyız?

Teknolojinin iş hayatının neredeyse her alanında önemli bir yer tuttuğu günümüzde, ne kadar yakın zamanda robot yöneticiler ve robot çalışanlarla birlikte çalışmaya başlayacağımız büyük bir merak konusu. Endüstri 4.0 ile yapay zekanın gelişimiyle robot yöneticilerin, çalışanların ve hatta patronların hayatımıza girmesi çok yakın görünüyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, çalışanların robot yöneticilerle çalışmaya hazır olup olmadığı incelendi.

Yapay zekanın günlük hayattaki kullanımı %75 oranlarında, bu oranın iş hayatındaki karşılığı ise şimdilik %25. Ancak robot çalışanların işlerdeki hata payını azaltıp verimi artıracakları düşünülüyor, bu nedenle robot çalışan istihdamı günden güne artıyor. Uzmanlar ise robotların çalışma hayatındaki yerinin çalışan olmaktan öteye gideceğini, yani yakın zamanda robot yöneticilerle, hatta robot patronlarla birlikte çalışabileceğimizi belirtiyor.

Çalışanlar, Robot Yöneticiler ile Çalışmaya Hazır Mı?

Yakın zamanda Oracle ve Future Workplace tarafından gerçekleştirilen araştırmada, robot çalışanlar ve robot patronlar konusu ele alındı. ABD’de gerçekleştirilen araştırmaya, 1320 insan kaynakları yöneticisi ve çalışanlar katıldı. Araştırmanın sonucuna göre çalışanlar, yapay zekanın getireceği artıların farkında ve robot çalışma arkadaşlarıyla beraber çalışmaya hazırlar.

Araştırmadan çıkan dikkat çekici sonuçlar şu şekilde:

  • Çalışanların %93’ü robot patronlarından alacakları talimatlara güveneceklerini belirtiyor.
  • Çalışanların %59’u yapay zekanın işlere dahil olmasının operasyonel verimliliği iyileştireceğini düşünüyor.
  • Çalışanların %50’si daha çabuk karar almayı sağlayacağını,
  • %45’i giderleri önemli ölçüde azaltacağını,
  • %40’ı müşteri deneyimini artıracağını,
  • %37’si de çalışanların deneyimini artıracağını söylüyor.

İK profesyonellerinin yapay zekaya bakış açısı da olumlu yönde. İK yöneticilerinin %27’si yapay zekanın öğrenme ve gelişmeyi artıracağını, %26’sı performans yönetimini geliştireceğini, %18’i tazminat ve bordro işlemlerini daha doğru yürüteceğini, %13’ü de işe alım sürecini olumlu etkileyeceğini düşünüyor.

Çalışanlar Hazır Ama Şirketler Değil!

Araştırmanın en önemli çıktısına göre çalışanlar iş yerlerinde yapay zekayı kucaklamaya hazır ama kuruluşlar bu geçiş için gerekli altyapı çalışmalarına yeterli önemi göstermiyorlar. Araştırmaya katılan çalışanlar ve İK yöneticileri, yapay zekanın bütün potansiyeline rağmen kuruluşların bu konuya yeterli yatırımı yapmadığını düşündüklerini belirtiyorlar. Bunun yanında robot patronların aramıza katılmasını biraz daha beklememize neden olacak başka engeller de saptandı:

  • İK liderlerinin %90’ı yapay zekaya geçişte uyum sorunu yaşanacağını ve bunun verimi düşüreceğine inanıyor. Çalışanların %51’i de adaptasyon problemi yaşanacağı görüşünü destekliyor.
  • İK liderlerinin %70’i kurumların hiçbir yapay zeka eğitimi vermediğini belirtiyor.
  • Çalışanların ve İK yöneticilerinin %74’ü maliyetin, %69’u teknolojik yetersizliğin, %56’sı da güvenlik risklerinin sistemin önündeki büyük engeller olduğunu düşünüyor.

Future Workplace’in Araştırma Direktörü Dan Schawbel, araştırma ile ilgili şu sözleri söylüyor: “Yapay zeka, şirketlerin rekabetçi yapılarını korumalarını, İK liderlerinin daha stratejik olmalarını ve çalışanların işlerinde daha üretken olmalarını sağlayacaktır. Eğer kuruluşlar yapay zeka devriminden yararlanmak isterlerse, beceri açığını kapatmak için yapay zeka eğitim programlarına yatırım yapmak zorunda kalacaklardır. Çalışanlar mevcut ve potansiyel iş pozisyonlarında yetkin kalmak isterlerse, yapay zekayı işlerinin bir parçası olarak benimsemeleri gerekir.”

Geleceği düşünen ve geride kalmak istemeyen şirketler, sohbet robotları gibi halihazırdaki yapay zeka teknolojilerini aktif olarak kullanıyorlar. Araştırma sonuçlarının da gösterdiği gibi çalışanlar ve yöneticiler, yapay zekanın sektörlerine getireceği hareketin ve iyi ivmenin farkındalar, yani yakın bir gelecekte robot iş arkadaşlarımızla çalışmaya başlayacağız. Bu süreci hızlandıracak olan olgu ise kuruluşlar tarafından yeterli altyapı ve yapay zeka eğitim programı yatırımlarının yapılması olarak görünüyor.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir