Satış ve Pazarlama İletişiminde Renklerin Dili

Günlük hayatımızda renklerin bilinçaltımıza olan etkisi uzun yıllar psikoloji biliminin çalışma alanlarından biri olmuştur. Renklere verdiğimiz duygusal tepkilerin büyük bir kısmı doğuştan gelirken, bir kısmını da yaşayarak öğreniriz. Algılara hükmedercesine bir etkiye sahip olan renkler, satın alma konusunda da nasıl karar vereceğimizi etkilemektedir. Günümüz iletişim faaliyetleri gereği şirketlerin satış, pazarlama ve reklam stratejilerinde bu etkiyi göz ardı etmek gibi bir lüksü yoktur. Yapılan araştırmalar tüketicilerin % 87’sinin bir ürünü satın almasında en etkili faktörün o ürünün rengi olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.

renkli-kalemler

Hangi rengin insanlar üzerinde ne gibi bir etki yarattığını bilmek ve bu yönde bir strateji geliştirmek önemlidir. Her şirketin, çalıştığı sektörle alakalı renklerin kullanıldığı bir logo tasarımına ihtiyacı vardır. Şirketler, sunduğu her ürün için uygun renkte ambalaj tasarımı yapmalı, hizmetlerini tanıtırken de doğru renkleri kullanmalıdır. Red Bull markasının enerjiyi ve gücü temsil eden kırmızı rengi yerine pembe renkle karşımıza çıkmış olsaydı, dünyanın en önemli enerji içeceği markalarından biri olamayacaktı. Çünkü pembe renk kırmızının aksine daha yumuşak ve iştahı kapatıcı bir etkiye sahiptir.

Renklerin Anlamı ve Bilinçaltı Mesajları

Yapılan araştırmalara göre siyah-beyaz renkli görsellere ilgimiz 2-3 saniye kadarken, renkli görseller için ise durum tam tersidir. Market raflarında duran onlarca ürün arasında kolayca fark edilmek ve dikkat çekmek için renklerin doğru kullanılması gerekir. Renklerin verdiği bilinçaltı mesajlarını birlikte inceleyelim.

Kırmızı: Dinamik ve Güçlü

Hareket, yüksek enerji, dinamizm, güç ve tutkunun rengi olan kırmızı, bilinçaltını en çok uyaran renktir.  Canon gibi teknoloji markaları hareket ve yüksek enerji algısını destekleyen kırmızı rengini kullanır. İştah açıcı özelliği bulunan kırmızı renk Coca Cola markası tarafından da benimsenmiştir.

kirmizi-elma

Turuncu: İyimser ve Eğlenceli

Cana yakın, dışa dönük, iyimser ve mutlu bir karakter algısı veren turuncu renk genellikle çocuklar ve gençlerin hedeflendiği iş kollarında kullanılmaktadır. Fanta markasının turuncu renk kullanması ve yıllardır gençlik festivallerine destek vermesi kesinlikle tesadüf değildir.

Sarı: Hareketli ve Gelip-Geçici

Sarı renk parlaklığı ile en çok dikkat çeken renklerden biridir. Uyandırır, aksiyona davet eder. Trafik lambalarında sarı rengin “Hazırlan” komutu vermesi ve taksilerin sarı rengi kullanması bu etkilerden hareketle olur. Sarı aynı zamanda geçiciliğin rengi olduğu için müşterilerini kaçırmak istemeyen mağazalar tarafından pek kullanılmaz. Bankalar da paranız geçicidir gibi olumsuz bir mesaj vermemek için sarı rengini kullanmaktan kaçınırlar.

sari-lamba-ampul

Yeşil: Doğa, Huzur ve Güven

Bilinçaltında yeşil kodlanırken, sessiz sakin bir doğa fotoğrafı belirir. Bu nedenle yeşil huzurun, doğanın ve güvenin rengidir. Doğadan markası doğayı çağrıştıran bir renk olduğu için bitki ve dökme çaylarının ambalajında yeşil rengini kullanmaktadır. Kâğıt ürünlerinin doğal dengeye zarar vermeden üretildiği mesajından hareketle, kağıt markaları da ambalaj tasarımlarında yeşil rengini kullanmaktadır.

Mavi: Sakin ve Huzurlu

Araştırmalar mavi renkte sunulan ürünlerin, satın alma davranışlarında tüketicileri olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Mavi soğuk, sakinleştirici ve huzur verici bir etkiye sahiptir. Temizlik algısını da desteklediği için Pril gibi deterjan firmaları tarafından sıkça tercih edilmektedir. Derinlik, verimlilik ve prestijin sembolü olan bu renkten yola çıkılarak tasarlanan logolar mavi renktedir.

mavi-kalem

Kahverengi: Tutarlı ve Doğal

Kahverengi, tutarlılık, süreklilik ve zenginliği çağrıştırmasıyla beraber  ve güvenlik duygusunu geliştirir. Gıda ve yemek sektöründe sıkça kullanılır. Toprak rengi olması sebebiyle gıdaların organik ve doğal olduğu izlenimini bırakır.

Pembe: Feminen ve Güven Verici

Feminen bir algı oluşturan pembe renk daha çok kadın tüketicilere yönelik ürünlerde kullanılır. Enerjisini kırmızıdan alır ancak ondan daha iddialı değildir. Kırmızının aksine iştah açıcı etkisinden söz edilmez.  Araştırmalar, pembe renk kıyafet giyen bir satıcı karşısında müşterinin daha rahat davrandığını ve ödemeyi daha rahat yaptığını gösterir.

pembe-cekic-pense-tornavida

Beyaz: Sadelik ve Temizlik

Temizlik, parlaklık ve sadeliğin rengi olan beyaz, çocuklara yönelik ürünlerde ve sağlık sektöründe tercih edilen bir renktir. Satış alanlarında beyaz renkle zıtlık oluşturacak şekilde dikkat çekici tasarımlar yapılmaktadır.

Siyah: Prestijli ve Şık

Karanlığı, geceyi, gizemi ve gücü simgeleyen siyah, prestijli ve şık bir renktir. Bu nedenle lüks tüketim ve yüksek fiyat algısına sebep olur. Bazı markaların bilinçli bir şekilde siyah rengine odaklandığı ve bu sayede elit bir müşteri tabakasını hedeflediği bilinmektedir. Bu nedenle başarılı iş adamlarının siyah renkli otomobil kullandığını, siyah renkli takım elbise giydiğini ve cebinde siyah renkli bir dolma kalem bulundurduğunu söyleyebiliriz.

siyah-dolma-kalem

Markalar imaj çalışmaları yaparken renk tercihlerine algı yönetimi açısından önem vermelidir. Bunun yanı sıra, satış ve pazarlama ekibi çalışanlarının müşterilerle yakın temas halinde olduğu durumlarda kıyafetlerinin rengine de dikkat etmeleri gerekir. Yazılı sunum materyallerinde algıları doğru yönetmek için doğru yazı rengi kullanmak da önemlidir.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  1. Cünyet Çobanoğlu dedi ki:

    İş yapılan yer müşterilere açık bir yerse ofis düzeni ve ofis eşyalarında renk seçimi bu konuda gerçekten çok önemli. Evimizi kendi zevkimize göre düzenleyebiliriz ama iş yerinde sadece zevkle olmuyor bu işler 🙂 Önemli bir konuya değinmişsiniz. Teşekkürler.

  2. Onur Ketenoğlu dedi ki:

    Gerçekten çok ilginç okumanızı tavsiye ederim ben çok beyendim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir