Haftasonu Tatili için Gidebileceğiniz Kaplıcalar

Kış mevsiminin soğuk günlerinde kim, dinlendirici ve iyileştirici bir tatile “Hayır.” diyebilir? Stresli çalışma ortamından uzaklaşmanızı sağlayacak, doğası ile ruhunuzu dinlendirecek, şifalı sularıyla bedeninize iyi gelecek termal kaynak sularının bulunduğu merkezler, bu tarz bir tatil için en uygun yerler. Merkezi konumları sayesinde özellikle hafta sonu kaçamağı olarak ya da kış döneminde çıkacağınız tatillerinizi geçirmek için gidebileceğiniz kaplıca seçeneklerini sizler için sıraladık.

 

Balçova/İzmir

Yaz tatillerinin vazgeçilmez mekânlarını barındıran İzmir’in Balçova ilçesi, termal kaynakları sayesinde kış aylarında da şifa arayanların ve stres atmak isteyenlerin yoğun ilgisini çekiyor. İzmir ve çevresindeki 20 kaplıca merkezinden birisi olan ilçedeki termal merkezlerde; kireçlenme, bel ve boyun fıtığı gibi eklem rahatsızlıklarının yanı sıra sinir hastalıklarına yönelik de tedavi programları uygulanıyor. Şifa aramak yerine stres atmak için bölgeye geldiyseniz tedavi merkezleri yerine ilçede bulunan 5 yıldızlı otellerde konaklayarak huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Karahayıt/Denizli

Denizli’nin bembeyaz travertenleriyle ünlü Pamukkale ilçesinin sınırları içerisindeki Karahayıt Köyü, bakır ağırlıklı yer altı sularıyla ünlü. Pamukkale’den çıkan kaynaklara göre daha az karbondioksit ve daha fazla radyoaktivite içermesi ortalama ısısı 50 derece olan suyu farklı kılıyor. Köyün çevresindeki toprağın ve travertenlerin rengini kızla çeviren Karahayıt kaplıcalarının; tansiyon, sinir sistemi, romatizma, kalp ve deri hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor. Pamukkale ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki köyde, konaklama yapabileceğiniz çok sayıda otel ve pansiyon bulunuyor.

Sandıklı/Afyon

Kaplıcaları ve otelleriyle termal turizmin yükselen yıldızı Afyon’daki Sandıklı Hüdai Kaplıcaları, ziyaretçilerinin yoğun ilgisini şifalı suları kadar çamur banyosuna borçlu. Kum oranı düşük, kızıl renkli ve killi toprağın 70 derece ısıya sahip suyla birleşmesi sonucu oluşan çamur eklem ve cilt rahatsızlıklarının, şifalı termal sular ise böbrek ve solunum yolları hastalıklarının tedavisine olumlu katkı sağlıyor. Antalya yolunun 65. kilometresindeki kaplıca, konaklama olanakları açısından zengin.

Oylat/Bursa

Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan, yemyeşil bir coğrafyaya sahip bir kaplıcada dinlenmeye ve şifa bulmaya ne dersiniz? Cevabınız “Evet.” ise Bursa’nın İnegöl ilçesi yakınlarındaki Oylat Kaplıcası tam size göre. Sodyum, kalsiyum, sülfat, magnezyum açısından zengin suları sayesinde hem sağlık, hem de güzellik merkezi olarak kullanılan kaplıca, çevresindeki eşsiz doğal güzellikler aracılığıyla ziyaretçilerinin bedenleri iyileştirdiği gibi mental olarak da kendilerini toparlamalarına imkân veriyor. Oylat Kaplıcası özellikle; çocuk felci, cilt, böbrek, kadın ve eklem hastalıklarının tedavisi için tercih ediliyor.

Kızılcahamam/Ankara

Başkente 75 kilometre uzaklıktaki Kızılcahamam’ın merkezinde farklı özelliklere sahip kaynakların beslediği çok sayıda kaplıca bulunuyor. Bölgenin en çok tercih edilen termal merkezleri olan ve belediye tarafından işletilen büyük kaplıcada su sıcaklığı 48 dereceyken, küçük kaplıcada ısı 36 derece. Merkezdeki bir diğer popüler kaynak olan Acısu’da ise sıcaklık yıl boyunca 37 derece civarında seyrediyor. Roma ve Selçuklu döneminden beri kullanılan şifalı kaynakların; romatizma, siyatik, kadın hastalıkları, dolaşım bozuklukları ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılıyor.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir