Sosyal Medyanın İşyerinde Verimliliğe Etkisi

Tipik olarak patronlar sosyal medyanın iş verimliliği konusunda büyük bir tehlike olduğunu düşünüyor. Dünya genelinde işverenlerin bir çoğu ofis içerisinde sosyal medya erişimini engelleme yoluna gidiyor. Oysa ki araştırma şirketleri tarafından yapılan çalışmalar iş verimliliği konusundaki bu endişenin tamamen asılsız olduğunu gösteriyor. Kısıtlama yoluna gitmek ise çalışanların kuruma bağlılığında sorunlara yol açıyor.

İş arkadaşlarıyla çevrimiçi iletişimi olan personel daha motive

Araştırmalar, iş arkadaşlarıyla sosyal medya platformları üzerinden çevrimiçi iletişim halinde olan personelin daha yüksek bir iş motivasyonuna sahip olduklarını gösteriyor. Ayrıca bu personeller yenilikçi fikirler bulma konusunda diğer çalışanlara göre daha başarılılar.

Sosyal medya, çalışanlar için iş birliği yapma, fikirleri paylaşma ve sorunları çözme konusunda yardımcı olan güçlü bir iletişim aracı olabiliyor. Araştırmalar, çalışanların % 82’sinin, sosyal medyanın iş ilişkilerini geliştirdiğine ve %60’ının sosyal medyanın karar verme süreçlerini desteklediğine inandığını gösteriyor. Bu sonuçlar, çalışanların iş saatleri içerisinde de sosyal medya üzerinden iletişim halinde olmalarının grup psikolojisini arttırdığını gösteriyor.

Asıl önemli olan kiminle iletişimde olunduğu

Yapılan bir başka araştırma, çalışanların %27’sinin sosyal medyayı mesai içerisinde haberleşme aracı olarak kullandığını gösteriyor. Aynı raporda çalışanların %34’ü sosyal medyayı bir dinlenme alanı olarak gördüğünü belirtiyor ve verimliliği artırdığını savunuyor. Sosyal medyanın dikkat dağınıklığına yol açtığını ve iş yerinde kullanımının verimsizliğe neden olduğunu savunanların oranı ise %22.
Çalışanın sosyal medya kullanımı sırasında etkileşime kiminle girdiği verimliği belirleyen asıl faktör. İş yeri dışından kişilerle iletişime geçen çalışanların motivasyonunun azaldığı ve daha az inisiyatif aldıkları gözleniyor. Bu bulgular sosyal medya üzerinden iş arkadaşlarıyla etkileşime giren çalışanların anlamlı ve şirket deneyimleri ile ilgili paylaşımlar yaparken, kurum dışı bağlantılarıyla iletişimde olanların dikkati dağınık ve verimsiz olabileceğini gösteriyor.

Sosyal medyayı kullanıma kapatmak büyük bir hata

Sosyal medya kullanımında yasaklamaya gitmek çalışan motivasyonu açısından büyük bir sorun yaratıyor. Çalışanlar özgür ve kendilerini ifade edebilecekleri bir iş ortamında bulunmanın önemli olduğunu düşünüyor. Bu nedenle çevrimiçi kullanımda yapılan kısıtlamalar iş verimliliği açısından olumsuzluklar yaratabiliyor. Bu gibi yasaklar personelin işten ayrılmalarına etken olan sebeplerden.

Hem verimliliği sağlamak hem de personeli motive etmek isteyen iş yerlerinin çalışanları sosyal medyada ortak zaman geçirmeye teşvik edici olması gerekiyor. Yasaklamalar yerine doğru ve etkin kullanımların özendirildiği bir sistem kurulması gerekli. Yöneticilerin ve müdürlerin de çalışanların başarılarını bu platformlar üzerinden paylaşarak kurum bilincini arttırması ve pozitif kullanıma örnek olması tavsiye ediliyor.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir