Modern Dünyanın Getirisi: Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Modern dünyanın neden olduğu rahatsızlıklar arasında yer alan stres, zaman zaman ruh ve beden sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Dışarıdan gelen rahatsız edici etkenlerin aslında vücut ve ruh sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmuyor. Stres, dış uyaranlara verdiğimiz tepkileri yönetemediğimiz anda baş gösteriyor. Hayatta zaman zaman sorunların olabileceğini ve bunun normal bir durum olduğunu kabullenerek sakin ve etkili bir yaklaşımla problemi karşılamak aslında stres yönetiminin ilk adımını oluşturuyor. Peki, stres yaratan bir durumla karşı karşıya kaldığımızda stresle baş edebilmek için ne gibi yöntemler izleyebiliriz?

Stresin Varlığını Kabullenin

Sorunun kendisinin değil onun yarattığı gergin ruh halinin size kendinizi stresli hissettirdiğini kabul edebilir ve bir adım geri çekilip sakinleşmekle işe başlayabilirsiniz. İnsanların gergin, stresli ve sinirli oldukları durumlarda verdikleri kararların genellikle doğru sonuçlar vermediği biliniyor. Bu sebeple stresle karşı karşıya kaldığınızda çözüm yolları aramaya başlamadan önce sakin kalmayı denemek stresi yönetmek adına büyük önem taşıyor. Sakinleştiğiniz zaman sizi strese sokan duruma karşı verdiğiniz tepkinin daha olumlu olduğunu fark edeceksiniz.

İçsel Gücünüzün Şifasına Güvenin

Strese neden olan sorunu belirlemek ve olay karşısında sakinleşip gevşemek adımlarını geçtikten sonra içinizden gelen sese kulak verin. Muhtemelen benzer bir sorunla ya da bu sorunun kendisiyle daha önce de karşılaşmış olabileceğinizi kendinize hatırlatın. Geçmişte bu sorunu nasıl çözdüğünüzü hatırlamak için hafızanızı kontrol edin. Pozitif içsel gücünüzün size en doğru yolu göstereceğine emin olarak sakin ve etkili bir biçimde yüksek sesle kendi iç sesinizle konuşmayı deneyin. Örneğin; ” Sorun ne olursa olsun ben bunu halledebilirim.” türünden olumlamalar yaparak pozitif iç sesinizi yükseltin ve olumsuz düşüncelerden arının.

Zaman Yönetiminizi Doğru Şekilde Planlayın

Stres, özellikle iş dünyasında genellikle işlerin zamanında yetişmemesi ya da randevulara geç kalınması gibi sebeplerle ortaya çıkıyor. Bunu önlemek için deneyim kazandığınız ve sizi strese sokan durumlara karşı zaman yönetimi planları oluşturun. Randevulara yetişmek için erken çıkmak ya da iş programınızı daha işlevsel ve verimli hale getirmekle strese karşı çözümsel bir yaklaşım edinebilirsiniz. Unutmayın; “Acil iş yoktur; geç kalmış iş vardır.” Zamanında yapılan her iş, sonrasında acele etmenizi gerektirmeyecek biçimde kendi sistemi içinde tamamlanır.

Stresi Yaratan Sebebin Geçici Olduğunu Fark Edin

Sizi strese sokan durum her ne olursa olsun bu durumun hayatınızın bundan sonraki bölümünü tamamen kontrolü altına alan bir etken olmadığını fark ederek stresten kolayca uzaklaşabilirsiniz. Strese neden olan faktörü kabullenerek çözüm yolları üretmek sizi stresi yönetebilen bir birey haline getiriyor. Olumlu düşünceler ve davranış yönetimi ile sorundan kaçmak yerine çözüme odaklanarak stresin tamamen ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bunu deneyimlemeye başladığınız andan itibaren bir sonraki stres durumuyla karşılaşmanızda krizi yönetme formüllerini zaten edinmiş olacak ve stresle başa çıkabildiğinizi göreceksiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir