Süt Tozu Nedir?

Son zamanlarda özellikle kahveler ve tatlılarla beraber kullanılan süt tozu birçok kullanıcının merak ettiği bir gıda ürünüdür. Peki, süt tozu nedir? 

Sütün ısıl işlemler esnasında kurutulması ile elde edilen katı maddelere süt tozu adı verilmektedir. Hem uzun raf ömrü hem de saklama koşullarının kolaylığı nedeniyle pratiklik arayan kişiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. 

Sütün taşınma ve saklama koşullarının oldukça pahalı olması nedeniyle süt tozu kullanımı zamanla benimsenerek artmıştır. Daha az maliyetle daha fazla süt ürünü taşımak süt tozunun üretimini hızla artırmıştır. Tamamen katı ve toz formda bulunan susuz bir ürün olduğu için çeşitli mikroorganizmalardan koruma işlemleri ya da depolama gereksinimleri ortadan kalkmaktadır.

Ayrıca raf ömrünün normal sütler kadar kısa olmaması da tüketicilerin sıvı süt yerine süt tozunu tercih etmesine neden olmaktadır. Süt tozu hakkında tüketicilerin merak ettiği konulardan biri süt tozunun katkı maddesi içerip içermediği ve süt ürünü olup olmadığıdır.

Süt tozunun tamamen bir süt ürünü olduğunu ve katkı maddesi içermediğini rahatlıkla belirtebiliriz. Hatta Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre süt tozları; tam yağlı, az yağlı ve yağsız süt tozu olarak farklı sınıflara sahiptir. 

Günümüzde gıda endüstrisinde her şeyin daha pratik ve az maliyetli olması hedeflediği için süt tozları da oldukça kullanışlı ve yaygın şekilde üretilen ürünlerdendir. Peki, süt tozu nerelerde ve hangi amaçlarla kullanılır?

“Süt tozu nedir?” sorusunu merak eden birçok kişinin araştırdığı bir diğer konu ise süt tozlarının nerelerde kullanıldığıdır.

Aslında süt tozları oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ancak tüketicilerin süt tozu kullanımına güvenmemesi ve sağlıksız olduğunu düşünmeleri nedeniyle sıvı sütler kadar yaygın bir kullanımı yoktur. Bu nedenle daha çok gıda endüstrisinde tercih edilmektedir.

  • Süt alımının ya da depolama koşullarının zor olduğu yerlerde süt tozu kullanılmaktadır. Çünkü süt tozu suda çözünerek normal süt kıvamına kolayca gelebilmektedir. Süt tozu ile ihtiyacınız kadar süt elde ettikten sonra uygun depolama koşulları aramanıza gerek kalmamaktadır.
  • Sütün sık kullanıldığı sektörlerde (pastacılık, fırın ya da restoranlar) maliyet avantajı ve uzun raf ömrü elde etmek amacıyla süt tozu tercih edilmektedir.
  • Uzak yerlere yapılan gıda yardımlarında ürünün güvenilir ve kolay bir şekilde taşınabilmesi için genellikle süt tozları gönderilmektedir.
  • Bebek maması sektöründe büyük oranda süt tozu kullanılmaktadır.
  • Pasta ve hamur işi ürünleri yaparken kıvamın tutturabilmesi ve görüntünün istenilen şekilde olması için bu toz tercih edilmektedir.
  • Hazır gıdaların birçoğunda kullanılmaktadır.
  • Kahve kremaları süt tozu ile üretilmektedir.
  • Kahveyi yumuşak içmeyi seven kişiler tarafından damak zevkine göre sıkça tercih edilmektedir.
  • Stok yapan kurumlar tarafından en çok tercih edilen ürünlerden biri niteliğine sahiptir. 

Eğer süt tozları kaliteli bir sütten elde edildiyse çok daha güvenilir ve pratik bir kullanıma sahiptir. Süt tozları her ne kadar kolay saklanabilme ve kullanılabilme imkanlarına sahip olsa da her gıda ürünü gibi çeşitli bozulmalar yaşayabilmektedir. 

Uygun koşullarda tutulmayan ve üretim esnasında yaşanan birtakım durumlar nedeniyle süt tozlarının renk, koku ve lezzetlerinde normal olmayan durumlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle, süt tozu kullanırken mutlaka ürünün taze ve bozulmamış olduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

süt tozu

Süt Tozu Nasıl Yapılır?

Merak edilenleri önceki başlıkta detaylıca açıkladıktan sonra “Süt tozu nasıl yapılır?” sorusunu açıklamak gerekmektedir. Büyük fabrikalarda çeşitli makinelerle farklı işlemler sonucunda süt tozu elde edilir.

Sıvı sütün içinde bulunan protein ya da yararlı bileşenlerin yok edilmeden uygun ısı ve basınçlarda buharlaştırılması sonucunda süt tozları elde edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün de sınıflandırmasına göre süt tozları yağlı, yağsız ya da yarım yağlı sütlerden yapılmaktadır. 

Genellikle endüstriyel bir makine olan sprey kurutucu yardımıyla üretilen süt tozları, buharlaştırıcılar yardımıyla yeterli miktarda koyulaştırılmaktadır. Buharlaştırıcı yardımıyla koyulaştırılan sütler, ardından sprey kurutuculara aktarılarak tamamen toz haline getirilmektedir. Böylece sütün hem besin değerleri korunmuş olur hem de az maliyetli bir üretim elde edilmiş olur.

Süt Tozu Neyden Yapılır? Süt Tozu Yapımında Kullanılan Maddeler Nelerdir?

Süt tozunun yapım aşamasını bilmeyen birçok kişi süt tozunun neyden yapıldığı büyük ölçüde merak etmektedir. Peki, süt tozu neyden yapılır? 

Süt tozu üretilirken çoğu kişinin sandığı üzere hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Süt tozu nedir başlığında da belirttiğimiz gibi süt tozu tamamen sütten elde edilmektedir. Endüstriyel alanlarda kullanımı amaçlamayan tüketiciler tarafından pek sık kullanılmayan süt tozu, birçok ambalajlı üründe ve gıda endüstrisinde sıkça kullanılmaktadır. Tamamen sütün uygun işlemlerden geçmesi sonucunda elde edilen süt tozu, sanıldığı üzere sütten başka maddeler ya da katkı maddeleri içermemektedir.

Süt Tozu ile Kahve Yapımı

Tüketicilerin kafasında “Süt tozu nasıl kullanılır?” ve “Süt tozu kahve nasıl yapılır?” soruları oldukça yaygındır. Eğer sütlü kahve içmeyi seven biriyseniz kahve içerisinde ne kadar süt kullanılacağını belirlemeniz gerekmektedir. Ardından süt tozunu bir bardağa ekleyerek sıvı ile süt kıvamına getirebilirsiniz. 

Süt kıvamına gelen süt tozunu kullanmak istediğiniz kahvenin üzerine ekleyerek sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. Kahvenin tadını oldukça yumuşatan bu yöntem, birçok kişinin damak tadına uymaktadır.

Eğer kahve satışı yapan bir işletmeniz varsa yine süt tozunu tercih ederek hem maliyet avantajı elde edebilir hem de uzun raf ömrü ile dilediğiniz şekilde kahve yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz, kahve kreması olarak süt tozunu tercih edebilir ve kahvenizi tatlandıracak uygun bir karışım oluşturabilirsiniz.

Süt Tozu Nerede Satılır? 

Tüm bu bilgileri açıkladıktan sonra “En kaliteli ve güvenilir süt tozu nerede satılır?” sorusunu cevaplamamız gerekmektedir. 

Süt tozu ve kahve kreması kategorisi altında güvenilir ve kaliteli markalara ait ürünlerin satışını yapan Avansas, müşterileri ile yalnızca kaliteli ürünleri buluşturmaktadır. Nescafe, Nestle, Cafe Enjoy, Cafe Milano, Jacobs ve Kahve Dünyası gibi popüler ve güvenilir markalara ait çeşitli ürünlerin satışını yapan Avansas, aynı zamanda uygun fiyat avantajı da sağlamaktadır. 

Ürünlerin içeriklerine ve çeşitlerine göre farklılık gösteren fiyat yelpazesi rakiplerinin oldukça altında bulunmaktadır. Bu yönüyle müşteri memnuniyetini son derece önemseyen Avansas ile siz de uygun fiyatlı süt tozu alışverişi yapabilir ve hem işletmeniz hem de bireysel kullanımınız için bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz toptan alışveriş seçeneği ile birden fazla ürün sipariş vererek stok yapabilirsiniz. Avansas’ın hızlı teslimat avantajları ile sipariş verdiğiniz ürün en kısa süre içinde sizlere teslim edilmektedir. Eğer hızlı teslimat bölgesinde bulunuyorsanız siparişinizi 1 iş günü içinde teslim alabilir ve firmamızın ayrıcalıklı alışveriş fırsatlarından siz de yararlanabilirsiniz.

Üstelik her zaman için müşteri memnuniyeti odaklı bir misyona sahip olan Avansas, kullanıcılarına kolay iade imkanları sunmaktadır. Bu sayede memnun kalmadığınız ürünleri iade edebilir ve paranızı güvence altına alabilirsiniz. Bunun için ürünü kargo firmasına faturasıyla birlikte teslim etmeniz yeterli olacaktır. Ek olarak tüm işlemler ücretsiz bir şekilde işlemektedir.

Yazar Hakkında

Avansas

Avansas, her ölçekteki işletmenin tüm işyeri ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'nin ilk ve en büyük alışveriş platformudur. Avansas Blog'da ise iş hayatına dair ilginizi çekebilecek öğretici ve eğlenceli yazıları sizler için hazırlıyoruz.

Tüm yazıları göster