Teknolojik İşgücü Gençlerden Oluşuyor

Teknolojinin genç insanların uğraşı olduğu bilinen bir gerçek olmasına karşın yine de teknoloji işiyle uğraşan kesimin ne kadar genç (ve ne kadar çok sayıda erkek) olduğu oldukça şaşırtıcı.

Merkezi Seattle’da bulunan PayScale firması, yaptığı araştırma ile teknoloji sektörünün en başarılı firmalarında görev alan personelin ortalama yaş, cinsiyet ve deneyim süresi ile ilgili bir takım veriler elde etti.

Araştırmaya göre 32 firmadan sadece 6’sında personel ortalama yaşının 35 üstü olduğu görülürken firmaların 8’indeki personel ortalama yaşı 30 ve altı yaş olarak görülüyor. Kadınlar iş gücünün genellikle yüzde 30’luk bir kısmını oluşturuyor. Ağır çalışma ortamlarında bu alan çok daha fazla düşük olabiliyor.

Sonuçlar her ne kadar genel kanı ile uyumlu olsa da yine de oldukça çarpıcı: İşçi İstatistikleri Bürosu’na göre, Amerikan işçilerinin yaş ortalaması 42.3. PayScale’in listesinde yer alan ve en yaşlı işçileri bünyesinde barındıran Hewlett – Packard, 41 yaş ortalaması ile araştırma yapılan firmalar arasında en yüksek yaş ortalamasına sahip firma olarak dikkat çekiyor.

Hewlett –Packard’dan sonra en yüksek yaş ortalamasına sahip olan diğer beş firma, I.B.M. Global Services (38), Oracle (38), Dell (37), Nokia (36) ve Sony (36) olarak sıralanıyor.

Çalışanlarının yaş ortalaması en küçük olan firmalar ise en genç firmadan başlayarak Epic Games (26); Facebook (28); Zynga (28); Google (29); ve AOL, Blizzard Entertainment, InfoSys ve Monster.com (hepsinin yaş ortalaması 30) şeklinde sıralanıyor. İşçi İstatistikleri Bürosu’na göre, sadece ayakkabı dükkânları ve restoranlardaki çalışanların yaş ortalaması 30’dan küçük.

Ortalama yaş, eşit sayıda işçinin ortalama rakamın altında ve üstünde olduğu anlamına gelir. Bu rakam büyük popülasyonlarda örnek olarak kabul edilir. Pek çok farklı sektör üzerinde araştırmalar yapan PayScale, yaptıkları araştırmanın Amerikan iş gücünün yüzde 3’ünü temsil ettiğini ve bu nedenle araştırmanın sonuçlarının oldukça anlamlı olduğunu dile getiriyor. Yapılan araştırmada yaklaşık 21.700 çalışanın bilgileri alınmıştır.

Beklendiği üzere daha yaşlı çalışanlara sahip olan firmalar sektörün en eski firmaları arasında yer alıyor ve bu durum genellikle insanların tek bir işveren ile uzun yıllar boyunca çalışmayı tercih etmesinden ve firmalardaki bu tarz çalışanların sayısının zaman içinde artmasından kaynaklanıyor. Cisco Systems çalışanlarının yaş ortalaması 35 iken, Samsung ve Microsoft çalışanlarının yaş ortalaması 34. Bu firmalar, diğer firmalara göre bünyelerinde çok daha fazla tecrübeli çalışan bulunduruyor.

Daha genç firmalar ise sektörde yeni olmaları ve son yıllarda yaptıkları yoğun iş alımından dolayı firmada bulunma süresi az olan çalışanlardan oluşuyor. Facebook’ta bir çalışan şirkette ortalama 1.1 yıldır bulunurken, Intel, I.B.M., Oracle ve diğerlerinde bu süre yaklaşık 6 yıla kadar çıkıyor.

Bu durumun arkasında başka faktörler de rol alıyor. Payscale’in önde gelen ekonomistlerinden Katie Bardaro, “Yenilikçi adımlar atan ve büyümekte olan firmalar daha genç çalışanlara sahip olma eğilimi gösteriyor” diyor ve ekliyor, “Zaman içinde değişim geçirmeyen firmalar yaşça daha yüksek çalışanlar ile çalışmaya devam ediyor.”

Bardaro’ya göre bu durumun nedenlerinden biri yetenek fonksiyonları:“İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş arasında doğmuş olanlar ve X kuşağı C# yazılım dili ve SQL veri tabanı teknolojisinden anlarken, Y kuşağı bunların yeni versiyonları olan Python, sosyal medya ve Hadoop kullanmayı biliyor.”

Firmada kalma süresi ortalama 1 yıl olan Amazon.com’da bu durum Bardaro tarafından yoğun çalışma temposuna bağlanıyor. (Araştırma, Amazon’un yapılan işin ve gerekli olan becerilerin farklı olduğu depo çalışanlarını kapsamıyor.) Bandaro konu ile ilgili düşüncelerini “Merkezimiz Seattle’da ve Amazon’da çalışan çok sayıda kişi tanıyoruz. Ortak kanı insanların yorulana kadar orada bir dizi iş yapıp para kazandıktan sonra ayrılması” şeklinde ifade ediyor.

Araştırma, firmaların insan kaynakları departmanına data satan LinkedIn ile birlikte çalışan PayScale’e istihdam bilgisi almaya gelen bireylerden gönüllü olarak elde edilen verilerle yapılmış. Bardaro ayrıca, üçüncü kişi verilerinin de firmasının yaptığı araştırmanın sonuçlarını doğruladığını söyledi.

Kaynak: https://bits.blogs.nytimes.com/2013/07/05/technology-workers-are-young-really-young

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir