Toplantı ve Zaman Yönetimi

is ve ozel yasam dengesi

İş verimliliğini ve iş hızını artırmak, çalışanların kendine daha fazla zaman ayırmasını sağlamak adına zaman yönetimi tüm ofisler için önemli bir konu olmalıdır. Zaman yönetimi; önceliklendirme, sıralama, araç kullanımı, teknik bilgisi, tertipleme, gözlemleme, planlama, dağıtma gibi konuları içerir.

Zaman yönetiminin en büyük düşmanları; plansızlık, öncelik belirsizliği, erteleme, kararsızlık, gereksiz işler ve dikkat dağınıklığıdır. Her şeyden önce zamanı verimli kullanmak için bu problemleri çözmeniz gerekir. Sıradan bir iş gününde 8 saat çalışma, 8 saat uyku, 1 saat işe gidiş–geliş, 1 saat öğle arası ve 6 saat de kendimize ayırdığımız özel saatlerimizi oluşturur.

İyi bir zaman yönetimi yapılamadığında bu zincirin bozulmasına neden oluyor ve zincirin tüm halkaları teker teker birbirini etkiliyor. İş yetiştirmek için öğle aranızdan, özel saatlerinizden ya da uykunuzdan feragat etmek fark ettirmeden stres olmanıza, yorgun hissetmenize ya da başka bir alışık olmadığınız tepkiye sebep olabiliyor. İyi bir zaman yönetimi ile çalışma saatlerinizin dışına çıkmanıza gerek kalmaz hatta zincirin diğer halkalarını bu sayede besleyebilirsiniz.

Verimli bir iş hayatı ve yüksek motivasyon için zaman yönetimi şarttır. İş hayatı ve özel hayatınız arasında sağlıklı bir denge kurmanın anahtarı da zaman yönetimidir.

Toplantı yönetimi ise hem zaman yönetimini etkileyen hem de iş verimliliğini ve niteliğini yükselten bir kavramdır. Amaca yönelik, etkin ve verimli bir toplantı için; toplantının nedenleri ve hedefleri mutlaka önceden belirlenmelidir. Etkili bir toplantı için toplantının baştan sona planlanması gerekmektedir. Gereksiz ve hazırlıksız toplantılar kafa karışıklığına sebep olurken, değerli zamanınızdan da çalmaktadır.

Toplantıya hazırlık aşamalarında mutlaka,  toplantı konuları, toplantı amacı ve fikri belirlenmelidir. Toplantı nedenleri arasında; bilgi alış verişinde bulunmak, problem çözmek ve birlikte karar vermek olmalıdır.

Toplantıya kimlerin katılacağı da önemli bir konudur. Konu ile direkt olarak ilgili olmayan kişilerin toplantılarda bulunması, herkesin dikkatini dağıtabilir. Verimli bir toplantı için toplantı kişileri de uygun seçilmelidir.

Toplantı ve zaman yönetimi ile hem çalışanların motivasyonları artacak hem de iş verimliliği ve kalitesi yükselecektir. Kendinizi bu konularda yetersiz görüyorsanız, mutlaka konu ile alakalı makaleleri inceleyin ve vaktiniz el verdiğince uygun bir eğitime katılmaya çalışın.

 

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Tuncay Alkara dedi ki:

    Planlama iş hayatında gerçekten çok önemli. Doğrudan olarak hem motivasyonu hemde iş verimini etkileyen önemli bir faktör. Harika bir yazı olmuş. Keyifle okudum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir