Türkiye’de Çalışanlar İşinden Memnun

İnsan kaynakları alanında küresel bir otorite olan danışmanlık şirketi Randstad, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bir ülke grubu için İstihdam Araştırması Raporu’nu yayınladı. “Workmonitor” olarak da bilinen rapor, senede dört defa okuyucuyla buluşuyor. Son rapora göre, çalışanlar arasında iş değiştirme eğilimi %16 ile en az Türkiye’de.

1960 yılında Hollanda’da kurulan Randstad satış-pazarlama, teknoloji, finans, muhasebe ve mühendislik firmalarına insan kaynakları seçme ve yerleştirme danışmanlığı veriyor. Türkiye’de de sektöründe öncü şirketlere profesyonel destek sağlayan Randstad’ın İstihdam Araştırması Raporu ise 34 ülkeden, 18-65 yaş aralığında ve ayda en az 96 saat çalışan kişiler ile yapılıyor.

Yüksek Çalışan Memnuniyeti

Rapora göre Türkiye’de her yüz çalışandan 16’sı iş değiştirme eğilimi taşırken başka bir yerden iş teklifi gelme durumunda çalışanların teklifi değerlendirme ihtimali mevcut. İş değiştirme eğiliminin yanında çalışan memnuniyetini de inceleyen araştırmada Türkiye’de her dört çalışandan sadece birinin işinden memnun olmadığı ortaya çıkmış. Ülke sıralamasında Meksika yüzde 84’lük iş memnuniyet oranı ile zirvede dururken çalışanların işinden en az mutlu olduğu yer ise yüzde 50 ile Japonya. Ek olarak iş değiştirme rasyosu da en yüksek Hindistan’da gözlemlenmiş. Lüksemburg ve Romanya ise en az iş değiştirme eğilimi ile diğerlerinden ayrılıyor.

İş Ortamında Farklı Yaş Gruplarına Olumlu Bakış

Son çeyreğe ilişkin araştırma sonuçlarından biri de Türkiye’deki çalışanların yüzde 74’ünün yöneticilerin çalışanlarının kariyerlerini önemsediğini düşünmesi. Aynı zamanda raporda farklı yaş gruplarından olan insanların ofiste beraber çalışmasının birbirlerini ve şirketlerini olumlu etkilemesi de çalışanların bir diğer düşüncesi olarak tespit edilmiş. Dünyada çalışanların yüzde 86’sı bu fikre sahipken Türkiye’de bu oran yüzde 88 seviyesinde. Spesifik olarak aynı çalışma ortamında farklı yaş gruplarıyla beraber bulunmanın yaratıcı fikirler ortaya çıkarmaya yardımcı olacağına, çalışan kesimin yüzde 85’i inanıyor. Türkiye’de ise çalışanların yüzde 92’si yaratıcılıkta bu etkinin önem taşıdığını düşünmekte.

Jenerasyon farkının beraber çalışmayı zorlaştırdığına Türkiye’de 5 çalışandan 2’si inanıyorken küresel ölçekte bu düşünce çalışanların yaklaşık üçte birinde bulunuyor. İstihdam Araştırması Raporu’nun yaş gruplarıyla ilgili bulgularından bir diğeri ise yönetici yaşının büyük önem arz etmediğine inananların yüzde 83 seviyesinde olması. Araştırmaya katılanların yüzde 69’u en az kendisi kadar yaşı olan yöneticiler ile çalışmaya istekli. Türkiye’de bu oran yüzde 77 ile ortalamanın üzerinde kalıyor.

Ortalama Üzerinde Bir Sosyal Medya Etkileşimi

Randstad, raporunda araştırma katılımcılarının sosyal medyada yöneticileriyle iletişim kurup kurmadığını da inceliyor. Dünya genelinde çalışanların yüzde 35’lik bir dilimi yöneticileriyle iletişim kurarken Türkiye’de katılımcıların yarısından fazlası sosyal medyada üstleriyle etkileşim içinde. Globalde iş arkadaşlarının yüzde 61’i sosyal medyada iletişim halindeyken Türkiye’de ise bu oran yüzde 82’ye yükseliyor.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir