Türkiye’deki Çalışanlar Dünyada İlk Sırada!

Accenture Strategy’nin Türkiye ile birlikte on ülkenin katılımıyla hazırladığı, çalışanların teknolojiye yaklaşımını konu alan “Geleceğin İş Gücünü Yaratmak” raporuna göre Türkiye’deki çalışanlar dünyada ilk sırada!

 Dünya Ekonomi Forumu kapsamında Davos’ta açıklanan “Geleceğin İş Gücünü Yaratmak” raporu, 10.527 kişi ile yapılan araştırmayla, çalışanların teknolojinin işlerine getireceği etki konusundaki bakış açısını ortaya koyuyor.  Verimlilik, rekabet, liderlik, dijital dönüşüm gibi konular üzerinde çalışmalar yapan Accenture Strategy’nin bu raporu CEO’ların, teknolojideki yeniliklere uyum sağlayabilmeleri için çalışanlarını geliştirmeleri gerektiğini belirtiyor.

Avustralya, Brezilya, Fransa, Amerika, Almanya, Hindistan, İngiltere, Japonya, İtalya ve Türkiye’nin katılımıyla yapılan “Geleceğin İş Gücünü Yaratmak” raporuna göre Türkiye, %94 oranla en iyimser bakış açısına sahip ülke. Bu rapora göre Türkiye’deki çalışanların %94‘ü, “dijital gelişmelere ayak uydurmak için yeni yetkinlikler edinmeye hazır” olduğunu söylüyor.  Çalışanların %88‘inin ise “kendi işinde veya serbest olarak” çalışabileceğini belirtmesi, Türkiye’nin girişimcilik alanında da önde olduğunun bir göstergesi.

Türkiye’deki çalışanlar, teknolojideki gelişimin işlerine etkisinin önümüzdeki 5 yıl içinde hızlı olacağını düşünerek, bunu heyecan verici buluyor. Yine, Türkiye’deki araştırmaya katılan çalışanların %80’i, teknolojideki gelişimin çocuklarının iş yaşamlarında da fırsatlar sunacağının altını çiziyor. Bu tespit, raporun genelinde belirtildiği üzere bugünün çocuklarının çalışabileceği işlerin yalnızca %35’inin tanımlı olduğu bulgusuyla da örtüşüyor.

İş hayatında otomasyonun artması çalışan açısından riskli bir durum. Rapora göre çalışanların liderlik, eleştirel düşünme ve yaratıcılık, dijital dönüşüm gibi alanlarda kendilerini geliştirmeleri, otomasyona dayalı iş kaybının önüne geçebilir. Örneğin, çalışanların ilgili becerileri kazanması iki kat oranda gerçekleşirse Amerika’daki otomasyon riski altındaki işlerin oranının  %10’dan %4’e gerilemesi söz konusu. Türkiye’deki çalışanlardan araştırmaya katılanların tamamı; önümüzdeki 5 yıl içinde işlerin bir kısmının otomasyonla yapılacağını düşünürken, %92’si bu durumun işlerine pozitif etki edeceğine inanıyor. Bununla birlikle Türkiye’de araştırmaya katılanların %84’ü, robotlar, yapay zeka ve veri analitikleri gibi teknolojilerin yeni beceriler edinme yolunda çalışanlara yardımcı olacağını düşünüyor.

Accenture Türkiye Genel Müdürü Dilnişin BAYEL’in raporla ilgili açıklamasına göre; geleceğin liderleri, çalışanlarını stratejik önemde görerek onları teknolojideki değişime uyum sağlamaya teşvik edenler olacak. Bu bağlamda çalışanların teknik yetkinlikler, değişime ayak uydurma ve öğrenmeye açık olma, karmaşık problemleri çözebilme becerilerini edinmesi konusunda asıl iş CEO’larda. Ayrıca Dilnişin BAYEL’e göre  Türkiye’deki çalışanların robotlar, yapay zeka, giyilebilir teknoloji, bağlantılı cihazlar gibi alanlarda kendilerini yetiştirmeleri, Türkiye’nin gelecek vizyonu açısından da oldukça önemli.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir