Yeni Mezunlar: İş Hayatına Ne Kadar Hazırsınız?

Bir öğretim yılının daha sonuna geldiğimiz şu günler, mezuniyet coşkusu yaşayan pek çok kişi için kuşkusuz daha farklı duygular da ifade eder. Yeni mezunları öğrencilik hayatından çok daha farklı sorumlulukları olan bir hayat bekliyor. Mezun olduktan sonra önceliğiniz tabii ki beklentilerinizi karşılayan bir iş bulmak olacaktır. Bu zamana kadar yaptıklarınız ve yapmadıklarınız bu beklentilerin gerçekleşme olasılığını doğrudan etkileyecektir. Üniversiteden yeni mezun olanlar ve bir gün elbet mezun olacağının bilincinde olanlar için yapılması gerekenleri 7 maddede inceleyelim.

mezuniyet

Kendini Tanıma: Hedeflerinizi Belirleyin

Üniversite tercihleri sırasında size söylenen “kendini tanı, hedeflerini belirle” gibi tavsiyelere kulak asmayıp size uygun olmayan tercihler yapmış olabilirsiniz. Hal böyleyken mezun olduğunuzda da en önemli uğraşınız yapılan tercihleri gözden geçirmek olacak. Geç kalmış olduğunuz bir gerçek ama bu dünyanın sonu değil elbet. Bu sefer hangi sektörde çalışmak istediğinizin ve hangi pozisyonda çalışarak mutlu olabileceğinizin analizini iyi yapmanız gerekir.

hedef

Güçlü İlişkiler: Bağlantılarınız Size Yön Verir

Eğitim hayatınız boyunca akademik çevrelerle ve iş dünyasındaki profesyonellerle mutlaka iletişim kurmaya çalışın. İş fuarları ve kariyer günlerinin düzenlendiği üniversite etkinliklerine etkin katılım sağlayarak bu bağlantıları kurabilirsiniz. Bu tür etkinlikleri düzenleyen firmaların staj imkanlarını değerlendirip, kendinizi gösterme şansı bulabilirsiniz. Profesyonellerin tavsiyeleri ile iş hayatınıza yön verebilirsiniz. Networking özelinde iletişiminizdeki samimiyet, ilişkilerinizin güçlü olması sonucunu doğurur ve bu durum iş hayatına atılım konusunda size büyük katkı sağlar.

baglantilar

Bilgi Teknolojileri: Bilgisayar Programlarını İyi Öğrenin

Hangi sektörde ne iş yaparsanız yapın bilişim teknolojilerinden uzak bir iş hayatı düşünmek pek mümkün değil. En temel ofis programlarını etkin şekilde kullanabiliyor olmak size büyük avantaj sağlayacaktır. Mesleki uzmanlık gerektiren birtakım bilgisayar programlarına da gereken önem verilmelidir. Bir iktisatçının istatistik programı bilmesi ya da bir tasarımcının resim düzenleme programlarına hakim olması hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacaktır. Günümüz iş dünyasında bilgisayardan uzak bir hayat asla düşünülemez.

bilgisayar

Yabancı Dil: Tabii ki İngilizce Olmadan Olmuyor

Çağımızın olmazsa olmaz ön koşulu yabancı dil, yani tabii ki İngilizce… Bu konuya tepeden inme bir görevmiş gibi değil de daha içten yaklaşırsanız başarı oranınız daha yüksek olacaktır. İşinizle alakalı bir makaleyi kimsenin yardımına muhtaç olmadan anlayabiliyor olacağınızı düşünün ya da yabancı iş ortaklarınızla görüşmelerinizi bire bir yapabiliyor olmayı… Bu İngilizce öğrenme konusunda sizi daha çok motive etmez mi? İşe bu denli içten yaklaşıp gerekli hassasiyeti gösterdiğiniz zaman üstesinden gelebileceğinizi unutmayın. Uluslararası pek çok kaynak, yurt dışı eğitim imkanları ve bireysel kurslar gibi pek çok seçenek varken bu dönemi iyi değerlendirmelisiniz.

yabanci-dil

Sürekli Gelişim: Oku, Öğren, Takip Et

Son yıllarda sosyal medyanın hayatımızın odak noktası haline gelmesi bilgi alışverişinin büyük oranda teknoloji tabanlı görsel kaynaklar üzerinden gerçekleşmesine neden olmakta. Okumaya yeterince önem verilmezse başarıdan söz etmek çok kolay olmaz.  İş hayatında başarının sürekliliği için özellikle sektörel yayınları düzenli bir şekilde takip etmek, yeniliklerden haberdar olmak ve gündeme ilişkin konuları yakından takip etmek kişisel gelişim açısından faydalıdır.

surekli-gelisim

Sosyal Hayat: Ruhunuzu Dinlendirmeyi İhmal Etmeyin

Sonuçta siz bir insansınız ve bu sürekli iş düşüneceğiniz anlamına gelmiyor. Size keyif veren hobiler ruhen dinlenmenize yardımcı olur. Sosyal hayatınızın düzenli ve huzur dolu olması tüm hayatınıza olumlu etki edecektir. Sosyal çevrenizle düzenli aralıklarla görüşmeyi ihmal etmeyin. Bu şekilde zihninizi dinlendirmiş olur, hayata daha olumlu yaklaşabilirsiniz.

hobi

Etkili Bir Özgeçmiş (CV): Kendinizi İyi Pazarlayın

Özgeçmiş ya da daha bilinen adıyla CV dosyası, sizin hiç tanımadığınız işyeri temsilcileriyle ilk karşılaştığınız noktadır. İlk izlenimin ne kadar önemli olduğunu düşünürsek, özgeçmişinizi hazırlarken gereken hassasiyeti göstermeniz de bir o kadar önemlidir. “Ben daha yeni mezunum, ne yazabilirim ki?” diye düşünmeyin. Öğrenim hayatınız boyunca katıldığınız tüm seminerlerden, öğrenci kulüplerindeki görevlerinize kadar pek çok etkinliğe özgeçmişinizde yer verebilirsiniz. Kişisel başarılarınızı özellikle belirtmelisiniz. Yaz aylarında yaptığınız stajlar ve dönemsel işler en önemli deneyimlerinizdir. Bunları asla göz ardı etmeyin.

cv

İnternetteki kariyer portallarından mutlaka üyelik açın ve özgeçmişinizi buralardan da paylaşın. Sosyal medya hesapları da son dönemde işverenlerce kullanılan bir alan olduğu için profil bilgilerinizin doğru olmasına ve yanlış anlaşılmalara neden olabilecek bir içeriği paylaşmamaya özen göstermelisiniz. Kariyer basamaklarını tırmanmaya başlarken bu maddelere dikkat etmeniz sizi hedeflerinize kolayca ulaştıracaktır.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Figen Cide dedi ki:

    Kurumsal firmalara hizmet veren bir şirkette insan kaynakları bölümünde çalışıyorum. Çok doğru ve önemli noktalara değişmişsiniz.

    Türkiye şartlarında en geçerli ve etkili olan iş bulma yönetimi; kişisel bağlantılar, eş dost, akraba ilişkileri. Çoğu kez işletme sahipleri bir süre sonra işe aldıkları bu kişilerin yeterli nitelikte olmadığını ve işlerin aksadığını anlıyor. İşten çıkarmak istediğinde ise mevcut tanıdık veya akraba ilişkileri bozulabiliyor. Tanıdığımız ya da kan bağımız olan kişilerle çalışmak elbette bize avantaj sağlar. Bu durum her ne kadar avantaj olsa da çalışma hayatında ilk kriterin kişinin yeterli donanıma sahip olup olmadığıdır.

    Yeni mezun olan kişilerin kariyer planlamaları okul döneminde başlamalı ve sektöre uygun yurt dışı eğitimi alınmalıdır. Hayat sadece kariyerden ibaret değil. Kişisel hobiler edinerek sosyal yaşamınızı daha renkli hale getirebilirsiniz. Mutlu olmak herşeyden önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir