Yeni Mezunların Kariyer Planlamasında Yaptığı 5 Hata

Üniversite mezuniyeti sonrasında yeni mezunları bekleyen iş arama ve iş hayatına atılma süreci oldukça zorlayıcı olabilir. Yeni mezunların iş hayatına girerken kaçınmaları gereken 5 hata, size de yol gösterici olabilir.

Üniversite diplomanızı aldıktan sonra kendinizi boşlukta hissedebilirsiniz. Her yıl yaz tatilinden sonra okulun başlayacağı yeni dönemi beklerken, bu kez tamamen kendi kararlarınız ve hedefleriniz doğrultusunda ilerleyeceğiniz ve kendi ayaklarınız üzerinde durmanız gereken bir döneme girdiğinizi fark etmek elbette kolay olmayacaktır. Ancak unutmayın ki yeni mezun olan kişilerin hemen hemen hepsi sizinle aynı psikolojiye sahiptir. Bu nedenle bu psikolojiden hemen sıyrılıp önünüze bakmanız gerekiyor. Yeni mezunların kariyer planlama sürecinde en çok yaptıkları bu 5 hatadan kaçının.

1. Yeteneklerini Dikkate Almamak

Çoğu mezun, sadece diploma aldığı bölüme yönelir ve yeteneklerini göz ardı eder. Oysa ki kendi branşını farklı yetenekleriyle birleştiren kişiler, kariyerlerinde daha başarılı olacaktır. Bu nedenle, mezun olmadan önce farklı alanlardaki yeteneklerinizi keşfetmeye ve geliştirmeye özen gösterin. Daha sonra severek yapacağınız bir işinizin olması ve uzmanlığınızı yeni branşlarla desteklemeniz, yeteneklerinizi yönetmeniz ile doğru orantıda gerçekleşir.

2. Sabırsız Olmak

İlk iş tecrübenizi kazanmak için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Ya da çevrenizde mezuniyetten hemen sonra iş bulan ve çalışmaya başlayan arkadaşlarınızdan haber alıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum sizi yanıltmasın. Önemli olan herhangi bir yerde sonradan mutsuz olabileceğiniz bir iş sahibi olmak değil, uzun yıllar çalışabileceğiniz ya da gerçekten deneyim kazanarak kariyerinize daha somut bir yön verebileceğiniz bir iş bulmaktır. Sabırlı olun ve başvuru yaptığınız iş ilanlarından haber gelmesini bekleyin. Ümitsizliğe kapılmayın. Her başvuru sürecinde umudunuzu ve pozitif enerjinizi karşı tarafa hissettirmeye çalışın.

3. Maaşı Her Şeyden Önde Tutmak

Yeni mezunların yaptığı en büyük hatalardan biri maaşın her şeyden daha önemli olduğunu düşünmektir. Deneyimsiz ve yeni mezun bir aday olarak, işverenin size deneyim kazandırmak için yatırım yapacağını aklınızda bulundurun. Elbette siz de elinizden geleni yapacaksınız ancak yeni mezun çalışanlardan beklenen performans doğal olarak deneyimli çalışanlara göre düşüktür. Bu nedenle size teklif edilecek maaş da nispeten düşük olacaktır.

4. İş Bulmamak için Yüksek Lisans Yapmak

Bazen iş arama süreci yeni mezunların gözünü korkutabilir. Bu süreç elbette kolay değildir, ancak eninde sonunda kendinizi ilk deneyiminizi kazanmak için iş arar halde bulacağınız da bir gerçektir. Bu nedenle eğer akademik kariyer düşünmüyorsanız yüksek lisansa sırf iş arama stresinden kaçmak için başlamayın. Unutmayın ki işverenler önce deneyime, sonra yüksek lisans ve doktora gibi ileri akademik becerilere bakıyor. Yani bir an önce deneyim kazanmanız sizin yararınıza olacaktır.

5. Bir Alanda Israrcı Olmak

Üniversite eğitiminiz süresince belirli bir alanda çalıştınız ve o alandan mezun oldunuz. Ancak unutmayın ki her çalışan üniversitede eğitimini gördüğü işi yapmıyor. Elbette üniversitede öğrendiğiniz şeyleri çalışma hayatında da kullanmak isteyeceksiniz, ancak sadece belirli bir alanda iş aramak hayatınızın işini bulma şansını kaçırmanıza sebep olabilir. Bunun yerine alanınız dışında kalan ancak bazı noktalarda öğrendiklerinizle örtüşen iş ilanlarına da başvurmanız hem kısa sürede iş bulma imkanı sunar, hem de farkında olmasanız da içinizde yatan farklı bir mesleği ortaya çıkarabilir. Örneğin mühendislik bölümünden mezun olmuş olabilirsiniz, ancak bir mühendislik firmasının satış bölümünde bulacağınız işi de elinizin tersiyle itmeyin. Kim bilir, belki de hem mühendislik bilgilerinizi hem de içinizde yatan pazarlamacı kimliği aynı işte ortaya çıkararak başarılı olabilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir