Yeni Yılda İşletmenizi Büyütmek İçin 5 Önemli Adım

İster henüz işe atılmış yeni bir girişimci, ister yıllardır devam eden bir işin sahibi olun; her yeni yıl sizin için yeni fırsatlar demek. Bu fırsatları doğru değerlendirebilmek ve işletmenizi büyütebilmek için yararlanabileceğiniz 5 önemli adımı yazdık.

1- Hedeflerinizi Netleştirin

2017-hedeflerinizi-netlestirin

İşini büyümeyi her girişimci ister. Ancak, bunu başarabilenlerle sadece isteyenler arasındaki en büyük fark, planlı bir şekilde hareket etmektir. Yeni yıla ne kadar büyümek istediğinizi, bunun için hangi alanlarda çalışmanız gerektiğini; ciro, süre, zaman ve miktar gibi ölçülebilir değerlerle belirleyin. Hedefleriniz için aylık hareket planı oluşturmayı, düzenli olarak kontrol ve analiz etmeyi de unutmayın.

2- Ekibinize Yatırım Yapın

2017-ekibinize-yatirim-yapin

Yatırım deyince akla gelen ilk şey, işi geliştirmek için gerçekleştirilen teknoloji yatırımlardır. Oysa işinizle ilgili yapabileceğiniz en büyük yatırımlardan biri kaliteli ve deneyimli bir çalışandır. Doğru bir ekiple iş kaliteniz artar, müşterileriniz sadık birer dosta dönüşür, markanız daha fazla insana ulaşır. Bu yüzden gerek yeni ekip üyeleri ile anlaşmak gerekse var olan ekibinize yatırım yapmak, işletmenizi pek çok açıdan güçlendirecek faktörlerdendir. Büyümenizdeki kilit noktalara yeni istihdamlar yapabileceğiniz gibi eğitim, atölye, terfi gibi var olan çalışanlarınızı daha verimli değerlendirmeye yönelik yatırımlar da yapabilirsiniz.

3- Network’ünüzü Geliştirin

2017-networking

İnsana yatırım yapmak sadece ekip ve müşterilerden ibaret değil. Gerek faaliyet gösterdiğiniz sektörden, gerekse sektör dışından farklı insanlarla iletişimde olmanız sizin için çok ufuk açıcı olurken, işiniz için de yeni iş fırsatları sağlayacaktır. Meslek birlikleri, ticaret odaları, sektör buluşmaları, network etkinlikleri çevrenizi genişletin, insanlarla anlamlı ilişkiler geliştirin, bilgi ve deneyim paylaşımının size yeni düşünce biçimleri, yeni fırsatlar çıkarmasına izin verin.

4- Yaratıcı Pazarlama Stratejileri Geliştirin

2017-pazarlama-stratejileri-uretin

Hizmetiniz, ürününü ve ekibiniz tam da müşterilerin aradığı şey olabilir ama sizden haberdar olmadıkları sürece her açıdan iyi olmanız bir şeyi değiştirmez, bir süre sonra girişimcilik ekosisteminde kaybolup gidersiniz. Kendinizi potansiyel ve sahip olduğunuz müşterilere en doğru ve etkili anlatmanın yolu ise yaratıcı pazarlama stratejileri kurmaktan geçiyor. Yeni yıl planlarınıza pazarlamayı dahil etmeyi, gerekli gördüğünüz noktalarda profesyonel yardım almayı unutmayın.

5- Maliyetleri Düşürün

2017-maliyetleri-dusurun

Büyüme söz konusu olduğunda en önemli madde, kâr marjının artmasıdır. Her ne kadar alışılmış yöntemler size cironuzu arttırmayı önerse de ciro artışı olmadan sadece maliyetlerini düşürerek bile kârınızı arttırabilirsiniz. Düzenli ve dönemsel harcamalarınızı gözden geçirin ve bunları düşürmenin yollarını arayın. Parça parça yaptığınız bazı harcamaların tüm seneye yayıldığında ne kadar büyük maliyetlere yol açtığını göreceksiniz. Sadece bu kalemleri toplu halde çözmek ciddi oranda iyileşme sağlayacaktır.

Alışveriş maliyetlerinizi düşürmeye Avansas‘ın yüzde yüz kalite ekonomik fiyat politikalı ürünlerini satın almaya başlayarak yapabilirsiniz.

Avansas.com

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir