Toplam 0 sonuç

Yazıcılar

Evde, okulda, iş yerinde, ofiste… Bilgisayar neredeyse yazıcılar yani printer’lar da yaşam alanlarımızın baş köşesinde. Gelin kısaca yazıcıların gündelik hayatımıza nasıl girdiğini ve hayatımızın nasıl vazgeçilmezleri olduğuna bir göz atalım.
İlk yazıcı yani diğer bir kullanımla ilk ‘printer’ 1938 yılında Chester Carlson tarafından geliştirilen elektrofotografi tekniği ile icat edilmiştir. Bu tekniğinin diğer bir ismi de yaygın kullanımla Xerox diye tabir edilen bir kuru baskılama tekniğidir. Yazıcının mucidi ve babası konumunda olan Carlson’ın bulduğu bu teknik daha sonra geliştirilerek 1971 yılında üretilen ilk lazer yazıcının temelini oluşturmuştur. Bu gelişmelerin yanında ilk hızlı yazıcı Remington-Rand tarafından 1953’te, ilk nokta vuruşlu yazıcı ise IBM tarafından 1957’de üretilmiştir. İlerleyen yıllarda ise bu yarışa Hewlett Packard’ın dahil olması, günümüzde de yaygın olarak satışı bulunan HP Laserjet serisinin ilki olan Laserjet 4’ün üretilmesiyle hız kazanmıştır. Mürekkep püskürtmeli yazıcı ve yazıcı yedek parça üretimi kategorisinde hamlesini 1976’da ‘’inkjet’’ serisi ile yapan Hewlett Packard, ürettiği ilk mürekkep püskürtmeli yazıcıyı 1000 dolar gibi fiyatla piyasaya sürmesi ancak 1988 yılında olmuştur.
Birçok denemenin ardından fiyatları 30 dolarlar bandına kadar inen ve bilgisayar olan her ortamda kendisine yer bulan yazıcılar, teknolojisinin gelişmesiyle kendi içinde birçok farklı özelliğe kavuşarak farklı başlıklar altında değerlendirilmeye başlamıştır.
Barındırdıkları teknolojilere göre farklı isimlerle anılan ve satılan yazıcıları, kullanım alanlarının genişliğine göre 3 ana başlıkta inceleyebiliriz.

1. Nokta Vuruşlu Yazıcılar


Günümüzde en çok kullanılan yazıcı türlerinin başında gelen Nokta Vuruşlu Yazıcılar genellikle muhasebe kayıtlarının tutulmasında, ATM’lerden ya da bankalardan alınan faturaların basılmasında karşımıza çıkmaktadır. Çalışma mantığının temelini, matris şeklinde düzenlenmiş baskı iğnelerinin bilgisayardan gelen komutlar doğrultusunda bir elektromıknatıs aracılığıyla kağıt ve yazıcı arasında gergin bir şekilde duran şeride nokta vuruşları yapması oluşturur. Bu yüzden bu tür yazıcılara Dot-Matrix Printers adı verilmektedir. Nokta vuruşlu yazıcılar her çıktıda bizden yeni kağıt yüklemesi yapmamızı beklememesi, hareketli kağıda baskı yapabilmesi ve uzun çıktı işlemlerini sorunsuz gerçekleştirmesi açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Çözünürlük ve grafik olanaklarının sınırlı olması, sesli çalışmaları ve çalışma hızlarının düşük olması bu yazılarının dezavantajları arasında yer almaktadır. Nokta vuruşlu yazıcılarda ani mürekkep bitmeleri yaşanmamasına rağmen kullanımın yoğunluğa bağlı olarak zamanla baskı kalitesi düşer ve renkler soluklaşır.

2. Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar


En az nokta vuruşlu yazıcılar kadar çok kullanılan Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar, günümüzde bireysel amaçlı ev kullanıcılarından ticari amaçlı sektör kullanıcılara kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadırlar. Basım yapılan yüzey üzerine istenilen rengi verebilmeleri ve çok çabuk kurumalarından dolayı pratik bir kullanım olanağı sağlar. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların çalışma mantığı ise oldukça hayret vericidir. İnsan saçının yarısı boyutunda olan yani 50-60 mikron boyutlarında mürekkebin kağıda püskürtülmesi tekniğiyle çalışan bu yazıcılar, her bir inç’e 1440x720 nokta çözünürlük sağlayabilecek kapasite üretilirler fakat her mürekkep püskürtmeli yazıcı aynı mantıkla çalışmaz. Isıl püskürtücü tekniğini kullananlar yazıcılar, mürekkebi 300 dereceye kadar ısıtıp buharlaşmasını sağladıktan sonra kağıt üzerine mürekkebin iletimini sağlayan iğnecikler vasıtasıyla yazdırma işlemini gerçekleştirirler. Diğer bir tür ise ticari ve endüstriyel kullanımda yayın olarak kullanılan piezoelektrik püskürtmeli yazıcılardır. Isıl püskürtmeli yazıcılarla karşılaştırıldığında herhangi bir ısıtma işlemi yapmayan bu tip yazıcılar, püskürtme iğneciklerinin arkasında yer alan piezo kristalleri aracılığıyla mürekkebin fotokopi kağıdına akışını sağlar.
Piezo kristallerinden faydalanan bir diğer teknik de sürekli püskürtmeli yazıcılardır. Bunlar da saniyede 64.000 ile 165.000 damlacık üretebilmektedir. Sürekli püskürtmeli yazıcıların bu özelliği ve çok hızlı basım yapabilmeleri, birçok alanda bu yazıcıların tercih edilmelerini sağlamıştır. Tişört baskılarından ambalaj baskılarına kadar detay ve kalite gerektiren birçok işlem sürekli püskürtmeli yazıcılar ile halledilebilmektedir.

3. Lazer Yazıcılar


Yazıcı türleri arasında gündelik hayatımıza giren son tür lazer yazıcılardır. Sağladıkları hız ve kaliteli basım sayesinde sıklıkla tercih edilen lazer yazıcılar aslında fotokopi makineleriyle benzer bir teknik ile çalışmaktadır. Aralarındaki tek fark olan bilgisayardan gelen kod çeşidi, bu iki türün birbirinden farklılaşmasına sebep olmuştur. Lazer yazıcılar, bilgisayardan gelen sayısal kodları, lazer yardımı ile ışığa duyarlı bir silindir üzerine aktararak çizer. Bu silindirlerin diğer bir ismi ise drum’dır. Bu silindirin üzerine daha sonra baskı tozlarının yapışması ve yapışan bu tozların önce ısıtılıp sonra soğutulmasıyla kağıt üzerine sabitlenmesi sağlanır. İşte tüm bu işlemler lazer yazıcıların temel çalışma prensipleridir. Lazer yazıcıların işletmelere ve bireysel kullanıcılara sağladığı en büyük avantaj, inanılmaz hızlı ve ekonomik olmalarıdır. Bu yazıcılar bir tonerle binlerce sayfa çıktı alınabilirken, tüm bu işlemler çok hızlı süreler içinde gerçekleştirilir. Sadece siyah baskı yapabilen lazer yazıcılar, renkli baskı yapabilen lazer yazıcılara göre daha ucuzdur. Bunun sebebi ise drum sayılarının farklı olmasıdır. Renkli lazer yazıcıların içinde daha fazla drum olduğu için fiyatları artmaktadır. Beraberinde getirdikleri avantajlar sayesinde lazer yazıcılar, diğer yazıcı türleri arasında en çok tercih edilen tür konumunda yer alır ama elbette ki bu türün de kendine has dezavantajları vardır. Bu dezavantajlar, sağladıkları avantajların yanında çok küçük kaldığı için dikkatli ve bilinçli kullanımlarda minimum seviyelere çekilebilmektedir.

Yazıcı Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli


Gündelik ve iş hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan printer’ları satın alırken dikkat etmemiz gereken önemli noktalar şu şekildedir:

-

İhtiyaçlarınızı Belirleyin:

Günlük ne kadar çıktı alacağınıza, ne türde baskılar yapacağınıza dair ihtiyaçlarınızı listeleyin.

Yazıcı Türünü Seçin:

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra sıra hangi tip yazıcı alacağınıza geliyor. Mürekkep Püskürtmeli bir yazıcı mı yoksa Lazer Yazıcı mı? Renkli mi renksiz mi?

-

Yazıcınızın Markasına Karar Verin:

İhtiyaçlarınız ve alacağınız yazıcı türünü belirledikten sonra sıra en uygun markayı seçmeye geliyor. Bu noktada ise bütçenize en uygun olan markayı ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz.

Aklınıza takılan tüm soruları ve merak ettiklerinizi Avansas.com’a danışarak size hangi yazıcının daha uygun olduğunu belirleyebiliriz. İhtiyaç duyduğunuz tüm yazıcılar, uygun fiyat ve hızlı teslimat koşulları ile Avansas.com’da.