Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

UNESCO’nun Türk kahvesine, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi‘nde yer vermesinin bir sebebi var. Türk kahvesi, girdiği her ortamı, ikram edildiği her yeri canlandırır. Hızlı etki ederek içen kişiye kısacık bir zamanda enerji verir. İşyerlerinde performansı ve konsantrasyonu arttırırken stresli anlarda da mis kokusuyla yardımınıza koşar. Türk kahvesi; kız isteme törenlerinin, misafir ağırlamanın kısacası bu topraklardaki birçok özel anın eşlikçisidir.

Kırk Yıllık Hatırın Sahibi Türk Kahvesinin Tarihi

Kahvenin Osmanlı’ya gelişi, 1517 yılına tarihlenir. Yemen Valisi Özdemir Paşa, tadına ve kokusuna bayıldığı kahveyi İstanbul’a getirir. Türkler, kahve için farklı bir hazırlama yöntemi geliştirerek güğüm ve cezvelerde pişirmeye başlar. Bugün kullandığımız kahvaltı kelimesi adını, gittikçe artan kahve içme keyfinden alır. Sabah kalkar kalkmaz aç karnına kahve içmemek için atıştırılan yiyeceklere “kahve altı” adı verilir. Gittikçe bir öğüne dönüşen bu güzel alışkanlık da kahvenin sayesinde hayatımıza girmiştir.

19. yüzyıla gelindiğinde Türk kahvesi çekirdekleri çiğ olarak satılmaya başlar ve evlerde kavrulur. Herkes içeceği kahveyi el değirmeninde çekmektedir. 1871 yılında babasının işini devralan Mehmet Efendi, müşterileri bu işlemlerden kurtulup sadece kahvenin tadına varsınlar diye kahve çekirdeklerini kavurup öğüterek satmaya başlar. Kurukahveci Mehmet Efendi adıyla anılması da bu döneme tekabül eder. O günden bu yana da İstanbul’daki Tahmis Sokağı’nı mis gibi kahve kokusuyla mest etmeye devam etmektedir.

 

Kahve Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Türk kahvesi en iyi nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermeden önce gerekli malzemeleri gözden geçirmek gerekir. İyi bir Türk kahvesi yapmak için ilk önce iyi çekirdeklerden, doğru şekilde kavrulmuş ve doğru incelikte çekilmiş kahveye ihtiyaç duyulur. Kahvenin taze olması ise şarttır!

Kahveyi ya taze olarak satın almalı ya da tazeliğini koruyacak ve rutubetten uzak tutacak hava almayan kaplarda saklamak çok önemli. Kahvede kullanılacak kaşığın rutubet tutmayan ve nemli olmayan bir kaşık olmasına da dikkat etmek gerek.

Bakır bir cezve Türk kahvesinin geleneksel tadını yakalamak için gerekli olsa da çelik cezvelerle de iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bunun dışında kahveye ilave edilecek suyun içme suyu olması ve soğuk olarak kullanılması da dikkat edilmesi gereken bir detaylar arasındadır.

Bol Köpüklü Kahve Yapmanın Püf Noktaları

İyi yapılmış bir Türk kahvesi denince akla ilk gelen şey minicik baloncukları ve kadife gibi kaymaksı yapısıyla fincanın üzerini kaplayan köpüktür. İlk yudumda köpüğün lezzeti ve kokusu içeni mest ettiği için kahveyi bol köpüklü yapmak çok önemlidir. Eğer taze kahve kullanıyorsanız bol köpüklü kahve yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Tek kişilik vereceğiniz tarifi, kişi sayısına göre çoğaltabilirsiniz.

 

Bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmak için ilk önce cezveye 1 fincan soğuk içme suyu koyulur. Suyun üzerine bir tatlı kaşığı ya da 2 tepeleme dolu çay kaşığı taze kavrulmuş kahve eklenir. Sade kahve için şeker ilavesi yapılmaz. Az şekerli kahve tanımına Türk kahvesi geleneğinde pek rastlanmasa da günümüzde az şekerli kahve tüketenler de bulunur. Az şekerli kahve için 1 çay kaşığı, orta kahve için 2 çay kaşığı şeker cezveye ilave edilir. Şekerli kahve için ise 4 çay kaşığı şeker eklemek yeterlidir. Eğer küp şeker kullanıyorsanız; az şekerli kahveye yarım küp, orta kahveye 1 küp, şekerli kahveye ise 2 küp şeker ekleyebilirsiniz.

Kahve, su ve şeker, ocağa alınmadan önce iyice karıştırılır. Tüm malzemelerin iyice karıştığından emin olunca cezve kısık ateşe alınır. Bu noktadan sonra bir daha kaşıkla cezveye dokunulmaz, kahve karıştırılmaz. Böylece oluşacak köpük de sönmemiş olur. Ağır ağır pişen kahvenin başından ayrılmamak gerekir. Kahve kaynamadan hemen önce kenarlardan kabararak yavaş yavaş yükselmeye başlar, ortasında kaymaksı köpük tabakası oluşur. Bu aşamada kahveyi ateşten alınır. Cezve ateş üzerinde daha fazla kalırsa köpük kaynayarak özelliğini kaybeder.

Ateşten alınan cezve üzerinde biriken köpük fincanlara bir kaşık yardımıyla pay edilir. Ardından fincanlar yarısına dek doldurulur. Bu aşamadan sonra cezve tekrar ateşe konur ve bir taşım daha kaynatılır. Artık fincanların diğer yarısını doldurarak servis aşamasına geçilebilir.

Türk Kahvesi Kısık Ateşte mi Harlı Ateşte mi Pişmeli?

Geleneksel Türk kahvesi pişirme tekniğinde kahve pişirmek için köz gibi ağır ateş tercih edilir. Ancak bu görüşte olmayanlar da var. Bu görüşe göre kahve zaten bir meyve olduğu için kendisine ait bir tatlılığa sahip. Kahveyi fazla kavurmak da fazla pişirmek de o tadın yok olmasına sebep olur. Kahve acılaşır. Bu nedenle gerçek tadını ve kokusunu almak mümkün olmaz. Siz de bu iki görüşten yola çıkarak denemeler yapabilirsiniz. Kahveyi her iki şekilde de pişirerek hangi yöntemi seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. Belma Altın dedi ki:

    Türk kahvesi diye bir kahve çeşidinin olmadığı ve pişirilme yöntemi ve içme adabından dolayı adına Türk kahvesi dendiğini ve bu sebepten UNESCO’nun Türk kahvesine, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi‘nde yer verdiğini yeni neslinde bilmesi ne güzel olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir