Hesap Makineleri

Toplam 19 sonuç

Hesap Makinesi

Hesap makinesi, matematiksel hesaplar yapmak için kullanılan ve genellikle taşınabilir özelliğe sahip elektronik cihazlardır. Hesap makineleri ile basit işlemlerin yanı sıra karmaşık matematiksel işlemler de hesaplanabilir. Hesap makinesi çeşitleri, günümüzde insan hayatını kolaylaştıran en önemli elektronik aletlerin başında gelir.

 

Hesap Makinesi Nedir? Nasıl Üretilir? 

Düzgün bir şekilde çalışan ilk hesap makinesi, 1960’ların başında üretildi. Cebe sığabilen portatif modeller ise Intel 4004 adı verilen ilk mikro işlemcinin ortaya çıkması ile beraber 1970’lerde raflarda yer almaya başladı. Günümüzdeki hesap makinesi çeşitleri arasında en bilinenleri, kredi kartı boyutundakiler ve masaüstü modellerdir. Hesap makineleri, mikro işlemcilerin de yardımıyla 1970’lerin ortalarından itibaren daha sık kullanılmaya başlandı ve böylelikle hesap makinesi fiyatları da önemli düşüşler gösterdi. 1986 yılında ise toplam dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı hesaplama yapmak için hesap makinelerini kullanıyordu. 2007'de ise bu oran yüzde 0.07'ye kadar geriledi.

Genel amaçla kullanılan hesap makinelerinin yanı sıra bilimsel amaçlarla kullanılan hesap makineleri de bulunur. Bilimsel hesap makinesi çeşitleri ile trigonometrik ve istatistiki hesaplamalar rahatlıkla yapılabilir. Üstelik bazı hesap makinesi çeşitleri ile cebirsel işlemler yapılabilir ve fonksiyonların çizimi rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

 

Bilimsel Hesap Makinesi 

 • Bilimsel hesap makineleri; bilim, mühendislik ve matematik alanındaki karmaşık işlemleri yapmak için kullanılan hesap makinesi çeşitleri arasında yer alır.
 • ilimsel hesap makinesi, zamanla sürgülü hesap cetvellerinin yerini aldı ve okullarda ve profesyonel işlerde yaygın olarak kullanılmaya başlandı.
 • Bilimsel hesap makinelerinin yükseköğretim ve akademik amaçlar için grafik çizebilen versiyonları da bulunur.
 • Bilimsel hesap makineleri, sıradan 4 veya 5 fonksiyonlu hesap makinelerinden daha fazla fonksiyona sahiptir.
 • Bilimsel hesap makinelerinde trigonometrik, logaritmik ve üssel fonksiyonlar rahatlıkla hesaplanabilir.
 • Bilimsel hesap makinesi modelleri, karmaşık matematiksel fonksiyonlara hızlı bir şekilde ulaşmak gerektiğinde kullanılmak üzere ortaya çıkmıştır. Ayrıca çok büyük ve çok küçük sayıların hesaplanmasında da yaygın olarak kullanılırlar.

 

Fonksiyonlu Hesap Makinesi 

 • Fonksiyonlu hesap makinesi çeşitleri, bilimsel hesap makinelerinin yapabildiği tüm işlemleri yapabilir fakat bunun yanı sıra birkaç tane ek işlem de yapabilir.
 • Fonksiyonlu hesap makinesi modelleri ile birçok farklı işlem yapılabilir. Bu işlemlerin başında polinom, limit, türev ve integral gibi önemli matematiksel işlemler gelir.
 • Basit ve bilimsel hesap makinelerinin yetersiz kaldığı noktalarda fonksiyonlu hesap makineleri tercih edilebilir.
 • Bilimsel hesap makinelerinin aksine fonksiyonel hesap makinesi çeşitleri, yapacağınız işlemleri fonksiyon formatında yazmanıza izin verir. Böylelikle birçok akademistin ve yükseköğretim öğrencisinin işi çok kolaylaşır.
 • Fonksiyonlu hesap makinesi fiyatı da markadan markaya değişiklik gösterebiliyor. Casio, Canon ve Noki gibi markalar bu alanda en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor.

 

Hesap Makinesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Hesap makinelerinin faydaları, zararlarından çok daha fazladır. Hesap makineleri, problemlerin daha kolay çözülmesini sağlayarak öğrenme sürecini hızlandırır.
 • Hesap makinesi kullanılarak sayılar, çok rahat bir şekilde sayılabilir. Hesap makinelerinin bu özelliği, özellikle ilkokul öğrencileri için gerçekten faydalı bir özelliktir.
 • Öğrenciler, hesap makinelerini yaygın olarak kullanırlarsa gelişmekte olan teknolojiye daha kolay adapte olabilirler.
 • Hesap makineleri sayesinde çok büyük ve çok küçük sayılarla toplama, çarpma, çıkarma ve bölme gibi işlemler rahatlıkla yapılabilir.
 • Bilimsel hesap makineleri sayesinde logaritmik ve trigonometrik fonksiyonlara dair hesaplamalar kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
 • Hesap makineleri ile yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmek zorunda kalmazsınız. Çünkü hesap makineleri son derece güvenilirdir.
 • Hesap makineleri; özellikle finans, istatistik, mimarlık ve mühendislik alanında sıkça kullanılan formülleri içerebilirler. İşte bu nedenle bu alanda çalışan birçok kişinin işini kolaylaştırırlar.

 

Sizin İçin En İyi Hesap Makinesi Hangisi? 

 • Hesap makinelerinin bilimsel amaçlı hesap makineleri ve basit hesap makineleri olmak üzere iki çeşidi bulunur. Eğer ofisinizde kullanmak üzere bir hesap makinesi arıyorsanız, basit hesap makinelerini tercih edebilirsiniz.
 • Basit hesap makineleri; toplama, çıkarma, bölme ve çarpma gibi işlemleri çok rahat bir şekilde yerine getirerek sizi önemli dertlerden kurtarabilir. Üstelik basit hesap makineleri sayesinde çok küçük ve çok büyük sayılarla işlemler yapabilirsiniz. Ayrıca basit hesap makinesi fiyatları, bilimsel hesap makinesi fiyatlarına göre son derece uygundur.
 • Öte yandan üniversitede çalışan biriyseniz veya bir üniversite öğrenciyseniz, bilimsel amaçlı hesap makinelerine ihtiyaç duymanız olasıdır.
 • Özellikle istatistik, mühendislik ve ekonomi alanındaki birçok karmaşık hesabı fonksiyonel hesap makineleri aracılığıyla rahatlıkla yapabilirsiniz. Üstelik sözü edilen alanlarda çalışan biriyseniz, bilimsel özellikli hesap makinelerini mutlaka tercih etmelisiniz.

 

Avantajlı Hesap Makinesi Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas 

Birçok markanın hesap makinesi fiyatı değişiklik gösteriyor fakat Avansas sayesinde uygun bir fiyata hesap makinesi bulabilirsiniz. Avansas’ta kalemliklerden masaüstü gereçlerine kadar birçok farklı ürün grubu yer alıyor. Avansas sayesinde masaüstü gereçleri ve diğer kırtasiye ürünlerine de uygun fiyatlarla ulaşma şansınız bulunur. Üstelik Avansas markalı tüm ürünlerde olduğu gibi Avansas markalı kalemlik seti fiyatları da son derece uygundur. Avansas, zengin ödeme seçenekleri ile tüketicilerin dikkatini çekerken ücretsiz kargo seçeneği ile de kullanıcıları cezbediyor. Kolay iade ve değişim gibi özellikleri ile bilinen marka, sipariş edilen ürünlerin teslimatını sadece bir gün içinde gerçekleştiriyor. Avansas, kolay sipariş aşamaları ile dikkatleri üzerine topluyor. Avansas web sayfasındaki ürünleri inceleyebilir ve sözü edilen tüm bu özellikler sayesinde güvenle satın alabilirsiniz.