Toplam 2 sonuç

Elektrikli ve Infrared Isıtıcılar

Kış aylarında veya geçiş mevsimlerinde tercih edilen ısıtıcılar bulundukları ortamın havasının kısa sürede ısınmasını sağlayarak yaşam alanlarını konforlu hale getiriyor. Doğalgaz faturalarının yükselmesini engelleyen ürünler taşınabilirlikleri, güvenlik seçenekleri ve ayar seçenekleri ile kullanım kolaylığı sağlıyor. Üretici firmaların ürünleri hem tasarımları hem de geniş kullanım alanları ile kullanıcıları memnun ediyor.

Ufo, Kumtel, Delonghi, Fakir gibi markaların ürettikleri elektrikli ısıtıcı modelleri kullanıldıkları alana bağlı olarak ikiye ayrılıyor. İç mekân için üretilen infrared ve fanlı ısıtıcılar, elektrikli radyatörler, konvektörler taşınabilme, kolay kullanım; dış mekân için tasarlanan ısı şemsiyeleri ise estetik görüntüleri ile dikkat çekiyor.

Infrared (Kızılötesi) teknolojisi ile çalışan ısıtıcılar etraflarındaki havayı ısıtmak yerine elektriği içlerinde bulunan kanalları kullanarak doğrudan belirli bir alana sıcaklık olarak iletiyor. Çalışmaya başladığı an ortamın ısısını yükselten infrared ısıtıcı çeşitleri kalabalık grupların bulunmadığı ve hemen ısıtılması gereken iç mekânlar için tercih ediliyor. Conti, Simfer, Sinbo tarafından üretilen ve infrared teknolojisine benzer bir sistem ile çalışan quartz modeller fanları sayesinde ısı verimini artırmayı, buhar üniteleri sayesinde ortamdaki nemin korunmasını amaçlıyor.

Hudson, Rowenta gibi üreticiler tarafından evler için kullanıma sunulan fanlı ısıtıcı çeşitleri vantilatörlerdekine benzer bir sistem kullanarak bulundukları ortamın ısısını yükseltiyor. Etkili olabilmesi için öncelikle kendi çevrelerindeki havayı ısıtmaları gereken fanlı ürünler üfleme avantajları sayesinde infrared ve quartz modellere göre daha geniş bir alana sıcaklık sağlıyor.

Görünüşleri merkezi sistem radyatörlerine benzeyen elektrikli radyatörler ev içerisinde bulundukları ortamı ısınan yağın kanallar içerindeki bobinlerde dolanması sonucu ısıtıyor. Yağlı radyatör olarak da bilinen bu modellerin dilimleri arttıkça ısıtma kapasiteleri yükselirken; fanlı ürünler havadaki nemin dengelenmesini sağlıyor.

Konvektörler, doğal hava akışı sayesinde içine giren soğuk havayı korumalı rezistansı ile ısıtıyor. Evlerde, işyerlerinde ek elektrik tesisatı gerektirmeyen Nobo ve Vigo markalı konvektör modelleri ayaklık üzerinde veya duvara monte edilerek kullanılabiliyor.

Dış mekân ısıtıcı modelleri arasında kullanımı yaygın olan ısı şemsiyeleri 5-6 metre çapındaki bir alanda sıcaklığı yükseltiyor. Isıyı tepelerindeki çember aracılığıyla yayan ısı şemsiyesi modelleri evlerde ve iş yerlerinde kullanılabiliyor.

Elektrikli ısıtıcı nasıl seçilmeli?Elektrikli ısıtıcı seçimi sırasında ürünün ısıtma kapasitesi, elektrik tüketimi ve enerji verimliliği, güvenlik özelliklerine dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Elektrikli ısıtıcı modelinin ısıtma kapasitesinin belirlenmesi için kullanılacağı alanın ölçüsünün belirlenmesi ve ısıtıcının kilowatt değerinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Yaklaşık olarak 1 kilowatt enerji 10 metrekarelik bir alanın ısınması için yeterli oluyor.

Satın alacağınız modelin elektrik tüketiminin beklenen seviyenin üzerine çıkmaması için kullanım amacının ve cihazın kullanılacağı alanın ölçülerinin önceden belirlenmesi doğru seçim yapılmasını kolaylaştırıyor. Büyük bir alan için küçük kapasiteli bir ürünün seçilmesinin daha fazla elektrik tüketimine yol açacağının unutulmaması gerekiyor. Enerji tasarruf modu olan, ayarlanabilen ve programlanabilen ürünler güç tüketimi konusunda avantaj sağlıyor.

Küçük çocukların ve evcil hayvanların bulunduğu ortamlarda devrilme emniyeti olan modellerin kullanılması kazaların önüne geçiyor. Ayrıca sıcağa dayanıklı dış yüzeye sahip ısıtıcılar yanık sorunlarını önlüyor. Üründe fazla ısınma emniyeti bulunması ısıtıcının güvenli olmayan ısıya çıkmasını engelliyor.