Toplam 23 sonuç

Meyve Suyu

Meyve suyu, meyvelerin özünden çıkartılarak üretilen bir çeşit sıvıya verilen genel isimdir. Meyve suyu, genellikle yemeklerin yanında soğuk içecek olarak tüketilir veya gıda maddelerinin üretimi aşamasında kullanılır. Meyve suları, pastörizasyon yönteminin bulunmasından sonra yaygın olarak tüketilmeye başlandı. En çok meyve suyu tüketen ülkeler ise Yeni Zelanda ve Kolombiya’dır. 

 

Meyve Suyu Nedir? Nasıl Üretilir?

Meyve suyu çeşitleri üretilirken birçok farklı yöntem kullanılır. Meyve suları, meyvenin sıkılması ya da ezilmesi yoluyla elde edilir. Örneğin portakal suyu, portakal meyvesinin sıkılması sonucu elde edilen bir meyve suyu çeşididir. Meyve suları, el sıkacakları veya elektronik sıkacaklar aracılığıyla da üretilebilir. Meyve suyu markaları, çoğunlukla meyvenin lif ve küspelerini ayırarak meyve suyunu kutular. Öte yandan bazı kutu meyve suyu çeşitlerinde şeker ve yapay tatlandırıcı da yaygın olarak kullanılır.

Ticari amaçlarla üretilen meyve suları, yüksek yoğunluklu elektronik alanlarda üretilir. Böylelikle raf ömrü uzun ve güvenle içilebilecek meyve suları elde edilir. Yüksek yoğunluk elektronik alanlar, mikropları etkisiz hale getirmek için küçük boyutlu elektrik dalgaları yollar. Söz konusu elektronik dalgalar, mikropları yok ederken meyve suyuna en zararı verir. Bu işlemin ardından meyve suları, paketlenerek tüketiciler için hazır hale getirilir.

 

Bilinen ilk meyve suyu, M.Ö 8000 yılında üretilmiştir. Öte yandan meyve sularının seri üretimine 16. yüzyıl itibari ile geçilmiştir. Seri üretimi yapılan ilk meyve suyu limonatadır. 1869 yılında ise Thomas Welch adı verilen bir diş hekimi, meyve sularının daha kolay saklanmasını sağlayan bir yöntemi de bulmuştur. Statista.com'un verilerine göre yıllık yaklaşık 7.1 miyar dolar değerinde meyve suyu satılmaktadır. Yine aynı siteden alınan verilere göre Amerikalıların yüzde 23'ü her gün en az 1 kutu meyve suyu tüketiyor. IBIS World verilerine göre suları ile üretilen Smootielerin tüketilme oranı 2010'dan bu yana yüzde 120 arttı.

 

Meyve Suyu Faydaları

 • Sabah saatlerinde içeceğiniz bir bardak meyve suyu, hem zinde kalmanıza olanak sağlar hem de kilo vermenize yardımcı olur.
 • Meyve suyu çeşitleri; bağırsakları, böbrekleri ve mideyi temizleyerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına olanak tanır.
 • Kutu meyve suyu çeşitlerini tüketmek, cildinizin daha pürüzsüz ve yumuşak görünmesine olanak sağlar.
 • Bir bardak meyve suyu içtiğinizde meyve suyunun içerisinde yer alan glikoz, mineral ve vitaminler sayesinde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.
 • Meyve suyu markaları tarafından üretilen meyve suları, C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Meyve suları, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Meyve suları sayesinde kolesterol seviyesi düzenlenebilir ve kalp krizi riski azaltılabilir.
 • Meyve suyu çeşitleri, susuzluğun giderilmesine ve kişilerin daha canlı görünmesine olanak sağlar.
 • Meyve suları, vücudun ihtiyaç duyduğu antioksidanları almasını sağlar.
 • Meyve suyu tüketmek, can sıkıntısı ve yorgunluğun giderilmesine önemli katkıda bulunur.

 

Meyve Suyu Markaları

 • Süt ve süt ürünleri ile dikkatleri üzerine toplayan Pınar, meyve suyu alanında da en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor.
 • Tropik bir esinti isteyen kişiler, Tropicana’nın ürettiği meyve sularını tercih edebilirler. Üstelik markada karışık, vişne, kayısı, şeftali ve portakal aromalı meyve suları bulunuyor.
 • Popüler meyve suyu markaları arasında Coca Cola Company tarafından üretilen Cappy de yer alıyor.
 • Meyve suyu fiyatları, markadan markaya değişiklik gösteriyor fakat meyve suyu birim fiyatı, litrelik ambalajlarda daha düşüktür.

 

Meyve Suyu Tüketmenin Avantajları

 • Her sabah bir bardak meyve suyu tüketmek, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Güne bir bardak meyve suyu ile başlamak, kilo vermenizi sağlayacak önemli davranışlardan biridir.
 • Meyve suları tıpkı taze meyveler gibi birçok besleyici maddeyi içerisinde barındırır. Siz de meyve suyu içerek daha güçlü bir bedene sahip olabilirsiniz.
 • Meyve suları, diğer yiyecek ve içeceklere arzu duymanızı engelleyerek kilo almanıza engel olur.
 • Meyve suları, C vitamini bakımından oldukça zengin bir gıda grubudur. Böylelikle meyve suları, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur.
 • Meyve suları sayesinde kolesterol miktarı azaltılabilir ve kalp krizi riski düşürülebilir.
 • Meyve suyu fiyatı, diğer meşrubat çeşitleri fiyatları ile kıyaslandığında oldukça uygundur. Bu nedenle meyve suları bütçeniz için daha uygun bir seçenektir.

 

Sizin İçin En İyi Meyve Suyu Hangisi?

 • Meyve suları 1 litrelik ve 200 ml’lik ambalajlarda satılır. Eğer kalabalık bir iş yerindeyseniz, çoklu ambalajlarda satılan 200 ml’lik meyve sularını tercih etmelisiniz.
 • Öte yandan daha az sayıda kişinin çalıştığı bir iş yerinde veya ev ortamındaysanız, 1 litrelik meyve sularını tercih edebilirsiniz.
 • Meyve sularının bir kısmı, karton kutuda diğer bir kısmı da metal kutularda satılıyor. Sağlıklı yaşam için karton kutudaki ürünleri deneyebilirsiniz.

 

Avantajlı Meyve Suyu Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Meyve suyu fiyatları söz konusu olduğunda Avansas en uygun fiyatlara sahip e-ticaret markaları arasında yer alıyor. Öte yandan marka tarafından satışa sunulan pet şişe su fiyatı da oldukça uygun bir fiyat aralığında bulunuyor. Avansas’ın bu özelliği, markanın kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmesinde önemli bir etken olarak biliniyor. Avansas’ın bünyesinde ofiste kullanılmak için üretilen yüzlerce farklı kırtasiye malzemesi yer alıyor. Markanın sunduğu kolay sipariş aşamaları sayesinde her kesimden kullanıcı, siparişlerini kolaylıkla tamamlayabiliyor. Avansas, kredi kartı ve banka kartı gibi kolay ödeme seçenekleri sayesinde daha birçok tüketicinin kullanıcının tercihi haline geliyor. Üstelik marka, kolay iade ve değişim gibi özellikleri sayesinde tüketicilere güven veriyor ve bu sayede sıklıkla tercih ediliyor. Üstelik Avansas’tan alınan ürünler, 1 iş günü içerisinde tüketicilere teslim ediliyor. Ayrıca markanın sunduğu ücretsiz kargo seçeneği sayesinde teslimat sırasında hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Öte yandan Avansas markalı ürünleri kullanarak giderlerinizi azaltarak kaliteye ulaşabilirsiniz. Tüm bu özelliklere ek olarak meyve suyu fiyatı ve diğer ürünlerin fiyatı söz konusu olduğunda Avansas, bütçe dostu fiyatları ile dikkat çekiyor. İşte bu özelliğinden dolayı marka, sıklıkla tercih ediliyor.