Toplam 4 sonuç

Harici Harddisk

Teknolojideki gelişmeler doğrultusunda harici harddisk modelleri de çeşitlilik arz eder. Yüksek depolama yetkinliğine sahip taşınabilir harddisk çeşitleri, arşivlemeyi, çok sayıda film, fotoğraf depolamayı ve her an, her yerde bu verilere kolayca ulaşabilmeyi sağlar. Verilerinizi güvenli bir ortamda yedeklemenize olanak tanıyan harici harddisk fiyatları cihaz özelliklerine ve kapasitelerine göre farklılaşır. Harici harddisk fiyatı, aynı kapasiteli ürünlerde de markaya ve desteklenen diğer özelliklere göre de değişiklik gösterebilir.

 

Harici Harddisk Nedir, Nasıl Üretilir?

Harici harddiskler bilgisayarlar için depolama üniteleridir. Bilgisayara bağlanan harici diskler ile cihaza veri aktarımı yapılır ve depolama işlemi gerçekleştirilir. Taşınabilir yedekleme üniteleri Hard disk sürücüsü (HDD) ya da Katı hal sürücüsü (SSD) mimarileri ile üretilir. HDD’ler dönen manyetik diskler içerirken, SSD’ler, NAND flaş teknolojisini içeren bellek çip bulundurur. HDD’ler için manyetik diskin 1 dakikada dönme hızı (RPM) performans göstergesidir. 7200 RPM oldukça hızlı bir veri depolama olanağı tanırken, 5400 RPM HDD cihazlar göreceli olarak daha yavaş veri depolama sağlar. 

1950’lerde bilgisayarlar için depolama ünitesi olarak ilk harddiskin üretilmesinin ardından, bu ürünler 1980 ve 1990 yıllarında bilgisayarlara kolayca entegre edilebilir ürünler haline getirildi. 1994 yılında USB bağlantı teknolojisinin geliştirilmesinin ardından, taşınabilir harddiskler üretildi. Bu ürünler sundukları kullanım pratikliği ile 2000’li yıllarda oldukça yaygınlaştı. İlk üretilen taşınabilir harici diskler içinde flaş bellek bulunur. Statista istatistik sitesinin verilerine göre; 2000 yılında 200 milyon harici disk sevkiyatı yapılmışken, bu değer 2010 yılında 651 milyonu, 2018 yılında ise 375 milyonu geçmiştir.

 

1 TB Harddisk Ne Kadar Veri Depolar?

Harici diskler her geçen gün artan yedekleme kapasiteleri ile dikkat çekicidir. Yüksek bir depolama hacmine sahip olan 1TB harddisk tam olarak 1024 GB’a karşılık gelir. Aynı zamanda 1 TB 1.073.741.824 KB’a tekabül eder. Yani 1 TB harddisk ortalama 1024 adet 720p film depolayabilir. Dolayısıyla, ürün özellikle çok sayıda fotoğraf ve film saklamak isteyenler için idealdir.

 

2 TB Harddisk Ne Kadar Veri Depolar?

Artan dijital veri miktarı daha yüksek depolama ihtiyacı yaratır. Bu sebeple 1 TB üstü harici bellekler üretilemeye başlanmıştır. 2 TB harddisk oldukça yüksek bir depolama kapasitesi sunar. 2 TB harddisk 2048 GB’a karşılık gelir ve çözünürlüğü yüksek kaliteli film ve fotoğraf saklamayı sevenler için idealdir. Yüksek veri kapasitesi ile 2 TB yedekleme cihazları arşiv meraklılarının favorileri arasındadır.

 

Harici Harddisk Kullanmanın Avantajları Nelerdir? 

 • Harici harddisk kullanımı pratiktir. USB portundan diski cihaza takmak ve çıkarmak oldukça kolaydır.
 • Yüksek kapasiteli taşınabilir harici harddisk modelleri ile geniş bir arşiv tutmak mümkündür. 
 • Yedekleme süresinin dışında taşınabilir harddiskler cihazdan ayrılabilir, böylece cihazı art niyetli yazılımlardan; virüslerden, Trojanlardan ve Malware’lerden koruyabilirsiniz.
 • Harddisk çeşitleri ile bilgisayarınızın yedeğini tutabilirsiniz. Böylece bir aksilik durumunda yedekleriniz yardımınıza yetişir.
 • Harddisk performansları ve veri aktarım hızları her geçen gün yükselmekte ve veriye çok daha başarılı erişim sağlar.
 • Taşınabilir bellekleri yanınızda her yere kolayca götürebilir, verilerinize zaman ve mekân sınırlaması olmadan ulaşabilirsiniz. 
 • Harddiskler uzun ömürlüdür ve yere düşme gibi ciddi bir darbe almazlarsa uzun yıllar sorunsuz çalışabilir.
 • Veriler güvenli bir ortamda yedeklenir.

 

Sizin İçin En İyi Harici Harddisk Hangisi?

 • Cep boy bir harici harddisk kullanmak istiyorsanız 2.5 inç’lik cihazlar sizin için idealdir.
 • Depolama hacmi ihtiyacınıza göre yüksek kapasiteli 1 TB ya da 2 TB’lık harici bellekleri tercih edebilirsiniz.
 • Sık sık geziyorsanız küçük boy harici diskleri tercih edebilirsiniz.
 • Hızlı veri aktarımı sizin için önemliyse USB 3.0 bağlantılı cihazları kullanabilirsiniz.
 • Verilerinizin aynı zamanda bulut üzerinden Dropbox’da depolanmasını istiyorsanız, Western Digital Elements Taşınabilir Harddisk 2 TB USB 3. sizin için ideal bir seçenektir.
 • Verilerinizi çevirim dışı yedeklemek istiyorsanız, harici harddisk modelleri sizin için uygundur.
 • Seagate Expansion 2,5'' 1 TB STEA1000400 Taşınabilir Harddisk USB 3.0 ile 1000 saat dijital video, maksimum 320.000 dijital fotoğraf, maksimum 16.660 saat dijital müzik depolayabilirsiniz.
 • Farklı cihazlarınızla hem hızlı bağlantı sağlayan USB 3.0 hem de eski bağlantı USB 2.0 mevcut ise her iki bağlantıya olanak tanıyan Western Digital Elements Taşınabilir Disk 2 TB USB 3.0 2.5 inç uygun bir tercih olabilir.
 • Cihazları kullanırken USB bağlantılarını bilgisayardan çekmemeye özen göstermeniz veri kaybını engeller.

 

Avantajlı Harici Harddisk Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Western Digital ve Seagate gibi dünya çapında tanınan markaları sunan Avansas ile zengin ürün çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Avansas’la kolayca sipariş vererek, avantajlı ödeme seçenekleri ve ücretsiz teslimat ile bütçenize uygun alışverişler yapabilirsiniz. Stoklu çalışma prensibi ile Avansas, siparişinizi 1 iş gününde teslim eder. Dolayısıyla, sipariş sonrası uzun bir bekleme süreci yaşamazsınız. Avansas üzerinden sunulan harici harddisk fiyatı ve alınan ürünün kolay iade ve değişimi de Avansas üzerinden alışveriş yapmayı cazip kılar.

Harici disklerin yanı sıra flaş bellekler ve hafıza kartları da verileri cepte taşımaya imkân verir. Hafıza kartı fiyatları içinden bütçenize en uygun olanı kolayca seçebilirsiniz. Harici harddisk fiyatları Avansas ayrıcalıkları ile her bütçeye uygun alternatifler sunuyor. Harici harddisk alırken kullanım amacınız önemli bir kriterdir. Bu doğrultuda nasıl bir cihazın sizin için uygun olduğunu belirlersiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda ve size en uygun harici harddisk fiyatı seçerek Avansas farkıyla siparişinizi hemen verebilirsiniz.