Toplam 4 sonuç

Taşınabilir Harddisk

Kullanıcıların bilgisayardaki verilerini taşınabilir kılmaları için farklı markalar tarafından ortaya konan harici diskler, büyük boyutlu verilerini taşımak isteyen kişiler için en uygun çözümlerdir. Özellikle iş yerlerinde tasarım, çizim, grafik animasyon programlarının yanı sıra, ham video işlenmesi noktasında büyük boyutlu dosyalarla çalışanların taşınabilir disklere gereksinim duyabilirler. 120 GB, 240 GB, 480 GB gibi temel ofis ve ev kullanımı için yeterli olabilecek ürünlerle birlikte, kurumsal kullanım için üretilen 1 TB, 2 TB, 4 TB ve 8 TB’a kadar depolama alanı sunabilirler.

Taşınabilir hard disk formunda tasarlanan bu ürünler; veri depolama boyutları, fiziksel boyutları ve değişkenlik gösteren USB arayüzleri dolayısıyla oldukça çeşitlidir. Harici disk içine veri yazma ve diskten veri okuma süreleri; ürünlerin sahip olduğu USB 2.0, USB 3.0 ve Thunderbolt gibi veri aktarım arayüzlerine ve disklerin 5400 RPM ya da 7200 RPM olmasına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bazı yüksek kapasiteli ürünler RAID sistemleri sayesinde çok daha performanslı çalışabilirler.

Harici harddisk ( HDD ) seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç konu vardır. Bunlardan biri, edineceğiniz ürünün veri aktarım arayüzüdür. Tercih edeceğiniz marka ve modele göre disklerin veri aktarım arayüzü USB 2.0 veya USB 3.0 olabilir. Bilgisayarınızda USB 3.0 portları varsa bu arayüzle gelen aygıtları tam performansla çalıştırabilirsiniz. Aksi halde edindiğiniz ürünleri USB 2.0 hızıyla kullanmak durumunda kalırsınız. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta, bilgisayarınızdaki USB port sayısıdır. Zira bazı ürünler iki USB portu kullanarak hem veri aktarımını gerçekleştirir hem de elektrik enerjisini bu porttan temin ederler. Bilgisayarınızda yeteri kadar USB portu yoksa adaptörle çalışan ürünlere yönelmeniz yerinde olabilir. Taşınabilir harddiskleri ne amaçla kullanacağınızı da ürün seçimi aşamasında göz önünde bulundurmanız gerekir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda; kablosuz medya oynatıcı, NAS, hacimli veri yedekleme ya da yalnızca dosya arşivlemeye özel donanım ve yazılımlarla gelen harici disklere yönelebilirsiniz. Taşınabilir disklerin boyutları da oldukça önemlidir. Özellikle sürekli yanınızda taşımak üzere bir ürün alacaksanız, 2,5” ( inç) boyutundaki harici diskler taşımak için idealdir. Dünyaca ünlü WD (Western Digital), Seagate, Toshiba, Samsung, Sony, Sandisk gibi markalar tarafından geliştirilen ürünler hemen her gereksiniminizi karşılayabilecek niteliktedir.

Kategori içerisinde yer alan ürünleri Avansas.com’un size sunduğu cazip imkânlarla ve fiyat avantajlarıyla kolaylıkla alabilir, harici depolama birimi gereksiniminizi böylelikle giderebilirsiniz.