Toplam 5 sonuç

Nokta Vuruşlu (Şeritli) Yazıcı Modelleri ve Fiyatları

Daktiloya benzeyen karakter yazıcılardan sonra piyasaya çıkan ve günümüzde ticari işletmelerde halen kullanılan nokta vuruşlu yazıcılar, özellikle muhasebe departmanlarında resmi evrakların basılmasında ve fatura, irsaliye ya da makbuz gibi çoklu kopya alınması gereken durumlarda kullanılan yazıcılardır. İlk zamanlarda gürültülü ve yavaş çalışan nokta vuruşlu yazıcı, günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte ihtiyaç doğrultusunda gelişmiş ve hızlanmış, ayrıca yazı kalitesi artırılarak çalışma esnasında ortaya çıkan sesi de azaltılmıştır.

Nokta vuruşlu yazıcı nedir ve nasıl çalışır?


Çalışma prensibi olarak daktiloya benzeyen ve fatura basımında kullanılmasıyla fatura yazıcısı olarak da bilinen nokta vuruşlu yazıcıların üzerinde bulunan kafanın mürekkepli şeride vurması ile basma işlemi gerçekleşir. Kafa üzerinde bulunan iğneler, kağıda baskı uygular ve harf ya da rakamlar kağıt üzerine aktarılır. Gelişen teknoloji sayesinde nokta vuruşlu yazıcılar basit grafikleri de renkli olarak basabilir. Ev kullanımına uygun olmayan bu tip yazıcılar, sürekli form kağıdı kullanılarak çalışsa da tekli A4 kağıda da baskı yapabilir. Genellikle A3 veya A4 sürekli formlarla kullanılırlar. Mürekkep ömrü çok uzun olan nokta vuruşlu yazıcılarda uzun süre kaliteli baskı elde edilir. Ayrıca mürekkep şeridin maliyetinin çok uygun fiyatlı olması nedeniyle ve baskı sayısı dikkate alındığında en düşük maliyetli yazıcılardır.

Neredeyse fatura, irsaliye ve makbuz basmak zorunda olan tüm ticari işletmelerde ve devlet dairelerinde kullanılan fatura yazıcılarının; kasa defteri, yevmiye ve defter-i kebir gibi noter onaylı sürekli evrakların ve resmi evrakların basımında ise kullanımı şarttır. Tozdan etkilenen bu yazıcıların ayrı bir odada kullanılması, bakımına ve temizliğine ayrıca özen gösterilmesi de gerekir.

İğnenin kağıda baskı uygulaması prensibi ile çalışan bu tip yazıcıların seçiminde kafasındaki iğne yani pin ve kolon sayısı önem kazanır. Pin sayısı kafanın belli bir sürede kağıt üzerine bırakacağı baskıyı yani hızı, kolon sayısı ise bir satırda basabileceği harf sayısını gösterir. Oki nokta vuruşlu yazıcı seçenekleri piyasada markası en bilinen ve en sık tercih edilen yazıcılardır. Bu markayı Epson ve Jollymark'ın ürettiği nokta vuruşlu yazıcı modelleri takip eder.

Oki nokta vuruşlu yazıcı modellerinde 9 pin ve 24 pinli modeller bulunur. 9 pinli modellerde 7 kopyaya kadar baskı alınabilirken sütun sayısı ise 80 den 136 ya kadar yükselebilir. 24 pinli modellerde sütun sayısı ne olursa olsun hız, 9 pinli modellere göre daha fazladır. Oki Mx serisi satır yazıcılar ise en yüksek hızda ve performansta en düşük ses garantisi sunan nokta vuruşlu yazıcılardır. Oki ML1120 modeli nokta vuruşlu yazıcılar arasında en fazla ilgi gören yazıcıdır.