Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Toplam 2 sonuç

Daktiloya benzeyen karakter yazıcılardan sonra piyasaya çıkan ve günümüzde ticari işletmelerde halen kullanılan nokta vuruşlu yazıcılar, özellikle muhasebe departmanlarında resmi evrakların basılmasında ve fatura, irsaliye ya da makbuz gibi çoklu kopya alınması gereken durumlarda kullanılan yazıcılardır. İlk zamanlarda gürültülü ve yavaş çalışan nokta vuruşlu yazıcı, günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte ihtiyaç doğrultusunda gelişmiş ve hızlanmış, ayrıca yazı kalitesi artırılarak çalışma esnasında ortaya çıkan sesi de azaltılmıştır.

Nokta Vuruşlu Yazıcıların Kullanım Alanları Nelerdir?

Nokta vuruşlu yazıcılar, çok nüshalı formların basımında yaygın bir şekilde kullanılır. Özellikle fatura, dekont, irsaliye ve makbuz basımlarında sıkça tercih edilir. Bakanlıklarda, devlet dairelerinde, bankalarda ve muhasebe ofislerinde söz konusu basımların gerçekleştirilmesi için sıklıkla tercih edilir. Nokta vuruşlu yazıcı, yalnızca yazı içeren sayfalar için kullanıma uygundur.

Nokta Vuruşlu Yazıcı Kullanmanın Avantajları Neler?

Nokta vuruşlu yazıcıların en büyük kullanım avantajı sayfa başına düşen baskı maliyetinin düşük olmasıdır. Ayrıca çok sayfalı basımlarda başarılı bir performans gösterir. Ev kullanımına uygun olmayan bu tip yazıcılar, sürekli form kağıdı kullanılarak çalışsa da tekli A4 kağıda da baskı yapabilir. Genellikle A3 veya A4 sürekli formlarla kullanılırlar.

Nokta Vuruşlu Yazıcının Diğer Yazıcılardan Farkı Nedir?

Nokta vuruşlu yazıcılar, özellikle iğne yapılarıyla diğer yazıcılardan ayrılır. Sahip olduğu iğne, tek seferde çoklu basıma imkan veren özel bir yapıya sahiptir. Baskı sırasında pin adı verilen iğneler kullanılır. 9 ve 24 olmak üzere iki ayrı pin çeşidi vardır. 9 pin yazıcılar daha hızlı baskı imkanı tanır. Ayrıca nokta vuruşlu yazıcılar, çevre koşullarından daha az etkilenir. Daha sağlam bir yapıya sahiptir. Nokta vuruşlu yazıcılar özel bir kullanım alanına sahip olduğu için diğer yazıcılar kadar yüksek kalitede basım yapmaz. Bunların yanında, bu tür yazıcıların sarf malzemesi şerittir.

Nokta Vuruşlu Yazıcı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Nokta vuruşlu yazıcıların, yani şeritli yazıcı modellerinin şerit ömrü, satın alırken dikkat edilmesi gereken ilk noktadır. Sık sık ihtiyaç kullanacağınız bir ürün özelliği taşıyorsa şerit ömrünün mümkün olduğunca uzun olmasına dikkat edin. Saniyede bastığı karakter sayısı da çalışma hızınızı etkileyecek bir faktördür.