Teknik Kablolar

Toplam 10 sonuç
Stokta Yok

Akım Korumalı Priz

Yıldırım düşmesi, şimşek çakması, deprem ya da yangın gibi doğal afetler sonucu elektrik içeren sistemlerde problem çıkabilir. Ortaya çıkacak gerilim değişimleri elektronik alete zarar vermenin yanı sıra can kaybına dahi yol açabilir. Böyle problemlerin önüne geçmek, tedbir almak amacıyla akım korumalı priz kullanılmalıdır. Bu priz türü voltaj korumalı priz şeklinde de tanımlanabilir.


Akım Korumalı Priz Nedir, Ne İşe Yarar?

Doğal afetler ya da elektrik bağlantılarında oluşan kesintiler sonucu gerilim ve voltaj değerlerinde değişmeler olur. Aniden yükselen değerler elektronik cihaza zarar verebilir ve bunun sonucunda istenmeyen olaylar yaşanabilir. Akım korumalı priz ise gerilim ve voltajdaki ani yükselmelere yönelik bir tedbir görevi görür. Bağlı bulunduğu cihazı yüksek voltajdan korur ve bunun yanında olası değişimlere karşı da büyük oranlı bir savunma sağlar. Müdahale edilen nokta voltaj değerleri olduğu için bu cihaza akım korumalı priz dışında voltaj korumalı priz de denilebilir. Bu priz türünün tarihi 1971 yılına dayanır. Deltala Lightning Arrestors'a göre akım korumalı prizler Mike Craddock tarafından icat edilmiş ve günümüze kadar birtakım teknolojik gelişmeler ile birlikte güncellenerek şu anki halini almıştır.

Ev tipi kullanımlardaki elektrik kablolarında ortalama olarak 120 voltluk bir voltaj görülür. Çeşitli faktörler sonucu oluşan gerilimdeki değişmeler, saniyenin milyarda birlik bir zaman zarfında gerçekleşir. 1 ya da 2 nanosaniye süren dalgalanmalar ani yükseliş olarak adlandırılırken üç nanosaniyeden fazla sürecek değişimler, elektrik hatlarında probleme yol açabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde her dört çocuktan biri elektrik bağlantıları nedeniyle sağlık problemi yaşamakta, İngiltere'de ise her 6 günde 1 kişi elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetmektedir. İstatistiklerin bu denli ciddi olduğu elektrik konusunda alınacak tedbir, olası kazaların önüne geçebilir.

Akım korumalı priz tek bir çeşit ya da formdan oluşmaz, birçok akım korumalı priz modelleri vardır. Akım korumalı priz fiyatı bu modeller arasında değişiklik gösterir. Çoklu kullanım amaçlı tasarlanan 2’li, 3’lü ya da 4’lü, 5’li gibi çok girişli akım korumalı priz modelleri dışında USB bağlantılı ya da uzaktan kontrollü akım korumalı priz modelleri de bulunur. Aynı anda birden fazla cihaz ile bağlantının gerekmediği durumlarda tekli akım korumalı priz de kullanılabilir. Tekli akım korumalı priz tek bir girişe sahiptir. Bu nedenle daha ergonomik bir tasarıma sahip olan tekli akım korumalı priz modellerinde kaplanılan alan da küçük olacaktır.

Yalnızca ev ortamında değil; iş ortamlarında da oldukça hayati olan bu prizler, iş güvenliği adına büyük önem taşır. Bir iş yerindeki tüm prizlerin korumalı olması, güven açısından gereklidir.


Elektrik Akımı Nedir?

Akım korumalı priz ya da voltaj korumalı priz şeklinde ifade edilen bu priz türü, direkt olarak elektrik akımı ile ilişkili olduğundan dolayı elektrik akımının tanımını yapmakta da yarar olacaktır. Negatif yönden pozitif yöne doğru hareket eden elektronların hareketi şeklinde tanımlanabilecek elektrik akımı, aynı zamanda elektriksel yükü de ifade edebilir. Akım korumalı priz bu yük üzerinde etkilidir, ortaya çıkacak değişimlere yönelik müdahalelerde bulunur.


Akım Korumalı Priz Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Akım korumalı priz elektronik cihazları ani voltaj değişimlerinden korur. Voltaj değişikliklerine bağlı olarak oluşabilecek bozulma ya da işlev kaybı gibi problemleri engeller.
  • Elektrik nedenli ortaya çıkabilecek ufak ya da büyük çaplı yangınlara sebebiyet veren voltaj yüksekliğine karşı koruma sağlayan akım korumalı priz can ve mal kaybına karşı tedbir sağlar.
  • Elektriksel hatlardaki parazit oluşumları cihazlar arası sağlıklı çalışmayı engeller. Gürültü olarak adlandırılan bu duruma da akım korumalı priz sayesinde büyük ölçüde karşı koyulur.
  • Elektronik yüke ilişkin darbelere anında koruma sağlamak mümkün değildir. Akın korumalı priz ile güvenlik önceden sağlanmış olur.

Sizin İçin En İyi Akım Korumalı Priz Hangisi?

Priz, ihtiyaç, konum, elektronik cihaz sayısı gibi değişkenlere göre farklı tercih edilmelidir. Bundan dolayı priz kablo metresi ile joule değeri ya da priz çıkış sayısı gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Aynı anda birden fazla cihaz ile bağlantı kurmak istiyorsanız priz çıkış sayısının çok olduğu akım korumalı priz modellerinden tercih edebilirsiniz. 4’lü ya da 5’li priz çıkışına sahip modeller size uygun olacaktır.
  • Ana priz ile kullanım arasındaki mesafe ne kadar uzunsa kablo uzunluğunun da o kadar uzun olması beklenir. Priz ile kullanım arasında kısa bir mesafe varsa 1 buçuk metrelik, uzun bir mesafe varsa 2 metrelik kablo uzunluğuna sahip prizler kullanabilirsiniz. Ortalama bir mesafe için ise 1,8 metrelik orta uzunlukta bir kablo yetecektir. Ekstrem durumlarda uzatma kablosu da kullanılabilir. Uzatma kablosu fiyatları da uzunluğa bağlı olarak değişir.
  • Akım korumalı priz seçiminde bir başka unsur ise joule değeridir. İş ya da enerji birimi olarak tanımlanabilecek joule değeri priz modelleri arasında değişiklik gösterir. Kullanılacak elektronik cihazın harcadığı enerji ile doğru orantılı olmak üzere joule değeri uygun priz seçimi yapmanız önerilir. Modellerde 100 joule değerinden 2500 joule değerine kadar geniş bir seçenek sunulur.

Avantajlı Akım Korumalı Priz Fiyatları İçin Doğru Adres: Avansas

Elektronik cihazlara yönelik tedbir amaçlı kullanılan ve olası kazaların önüne geçilmesini sağlayan akım korumalı priz ürünlerinde çeşitlilik vadeden Avansas, tüm ürünlerde olduğu gibi prizlerde de avantajlı fiyatlar sunar. Elektronik sektördeki başarısını kanıtlamış S-Link, Philips ve Trust markasından farklı priz modellerini sergileyen Avansas, akım korumalı priz fiyatları konusunda da tüketicinin yanındadır. Avansas’ta akım korumalı priz fiyatları değişkenlik göstermekle birlikte her ihtiyaca uygun modeller bulunur.

Tüketici için hızlı, kolay ve pratik bir alışveriş imkânı sağlayan Avansas, çeşitlilik gösteren ürün skalasının tamamında avantajlı ödeme seçenekleri sunar. 1 iş günü içerisinde ücretsiz teslimat yapan Avansas, satış sonrasında değişim ya da iade konusunda da kolaylık tanır. Stoklu çalışan Avansas’ta alışveriş de değişim ve iade de kolaydır. Akım korumalı priz fiyatı konusunda avantajlı olan Avansas’tan yararlanmak için ürünleri hemen sepete atabilir, ayrıcalığa sahip olabilirsiniz.