Kesintisiz Güç Kaynakları

Toplam 4 sonuç

Günlük hayatta sık sık karşılaştığımız elektrik hatlarından doğan sorunlar kullandığımız elektronik ürünler açısından oldukça tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Özellikle batarya ile çalışmayan ve dahili bir elektrik depolama sistemi bulunmayan direkt olarak prize takılan elektrikli aletler, elektrik hatlarındaki ani değişimler sonucu arızalanabilmekte ve bozulabilmektedir. Çoğu zaman ise bu bozulmalar maddi zararların yanında manevi zararları da beraberinde getirir. Bilgisayarınızda çok önemli bir belgeyi ya da işi kaydetmemişken yaşanabilecek bu elektrik problemi size bilgisayarınızın maliyetinden daha önemli sorunlar yaratabilir. İşte tam da bu noktada İngilizcesi UPS yani Uninterruptible Power Supply olan Kesintisiz Güç Kaynakları beklenmedik durumların etkilerini en aza indirmek için üretilmiş elektrik sağlayıcılarıdır.

Kısaca, bilgisayarınıza bağladığınız elektrik hattından kaynaklanabilecek sorunların çözümü için üretilen Kesintisiz Güç Kaynakları, bilgisayar ve şebeke arasında takılan ve elektrik hattındaki değişimlere bağlı devreye giren oldukça ağır akülerdir diyebiliriz. Bu kaynaklar şebekenizdeki düşük ve yüksek gerilimlerden, elektrik kesilmelerinden ve voltaj iniş-çıkışlarınızdan bilgisayarınızın içinde yer alan güç kaynağını koruyarak olası yanma, patlama ve bozulma durumlarını engellerler. Burada değinmemiz gereken bir diğer konu ise Güç Kaynağı ve Kesintisiz Güç Kaynağı tanımlarının birbirine sıklıkla karıştırılmasıdır. Güç Kaynakları, bilgisayarınızı çalışması için gerekli olan ve prizden gelen fişi bilgisayara taktığınız Power Supply denilen ürünlerdir. Bu ürünler zaten her bilgisayarda olan ve elektrik depolama işlemi gerçekleştirmezler. Kesintisiz Güç Kaynakları (KGK) ise harici olarak kullanılan ve elektrik kesintilerinden sonra bilgisayarınızın bir süre daha açık kalmasını sağlayan ve bu arada işlemlerinizi güvenle tamamlamanızı sağlayan cihazlardır.


Kesintisiz Güç Kaynağı Çeşitleri Nelerdir?

Tüketicilerin kullanımına sunulan ve çok çeşitli kullanım alanları bulunan Kesintisiz Güç Kaynaklarının, Offline Kesintisiz Güç Kaynağı (Stand-by), Line İnteractive Kesintisiz Güç Kaynağı, Online Kesintisiz Güç Kaynağı olmak üzere 3 çeşiti bulunmaktadır.


Offline Kesintisiz Güç Kaynakları (Stand-by)

Piyasada yer alan en alt seviye ve en uygun fiyatlı kesintisiz güç kaynaklarıdır. Temelde yaptıkları işlev, prizden gelen akımı takip ederek belirlenen seviyelerin altına düşmeleri ve çıkmaları durumunda akımı kesip kendi bataryalarından elektrik sağlamaya başlamalarıdır. Bu işlemi çok uzun süre yapamasalar da ani kapanmaların önüne geçerler. Bu yüzden bu güç kaynakları ucuz ve uygun fiyatlıdır.

Line İnteractive Kesintisiz Güç Kaynakları

Stand-by KGK’lara göre bir üst seviye kesintisiz güç kaynaklarıdır diyebiliriz. Ekstra olarak şebekeden kaynaklanan değişiklikleri düzenleme ve bu düzenlemeden sonra bilgisayara aktarma işlemi yapabilirler. Bu düzenleme kapsamları genişledikçe fiyatları da aynı oranda değişmektedir.

Online Kesintisiz Güç Kaynakları

Bunlar ise diğerlerine göre daha karmaşık bir işlemi yani KGK’ya giren güç ile çıkan gücü eşitlemesi prensibe dayanarak çalışırlar. Kaynağa giren düzensiz akımı içerde işleyip düzenleyen ve çıkışa bu şekilde veren Online KGK’lar, Line İnteractive’lere göre bir üst sınıf olarak tanımlanabilir.


Neden Kesintisiz Güç Kaynağı Kullanmalıyım?

Yaşanabilecek elektrik kesintileri ve arızalanan elektrik hatları düşünüldüğünde bilgisayarınızı korumak için kesinlikle kesintisiz güç kaynaklarından faydalanmanız gerekmektedir.

Monitörünüz, anakartınızın, hard-disk’lerinizin ve dahili bilgisayar parçalarına bir zarar gelsin istemiyor ya da ani şebeke sorunları yüzünden önemli verileri kaybetmekten korkuyorsanız KGK’ler tam da aradığınız cihazlar. Bu yüzden daha sağlıklı ve güvenli bir kullanım sağlamak için alanında kalitesini ispat etmiş KGK üreticisi markaları tercih ederek istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz.


Kesintisiz Güç Kaynakları Hangi Cihazlara Bağlanır?

Masaüstü bilgisayarlar, inkjet yazıcılar, dot-matrix, bubble-jet yazıcılar, tarayıcılar, pos ve faks makineleri, yazar kasa ve faks modem cihazları, telefon santralleri ve buna benzer birçok cihaz için kullanıma uygundurlar. Ayrıca kesintisiz güç kaynakları her elektronik cihaza bağlanamaz. Bununla ilgili detaylı bilgiler ise kullanma kılavuzlarında detaylıca belirtilmektedir.


Kesintisiz Güç Kaynağı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler Nelerdir?

  • Besleme süresi en az 3-10 dakika arasında olmalıdır.
  • KGK’nın gücü bağlandığı cihazının minimum yüzde 25’i oranında fazla olmalıdır.
  • Olası tersliklere emniyet teşkil etmesi açısından üzerinden sesli ve ışıklı uyarılar bulunmalıdır.
  • Kesintisiz güç kaynağınızın güç seçimi VA ve W cinsinden ihtiyacınıza göre olanı seçilmelidir.
  • Kullanacağınız cihaz sayısı belirlenip bunu kaldırabilecek KGK’lar seçilmelidir.
  • Elektrik hattınıza uygun olan KGK’lar tercih edilmelidir. Eğer elektrik hattınızdan yaşanan bir problem olursa muhtemelen garantiniz bunu karşılamayacaktır.

İhtiyaçlarınıza en uygun kesintisiz güç kaynağı belirlemek ve kaliteli bir KGK sahibi olmak istiyorsanız Avansas.com’un uzman ekiplerine danışabilir, geniş ürün gamından size en uygun olan ürünleri seçebilirsiniz. Alanında öncü markalarla çalışan Avansas.com güvencesiyle tüm kesintisiz güç kaynaklarına uygun fiyat ve hızlı teslimat seçenekleri ile sahip olun.