Toplam 9 sonuç

Kurşun Kalem Uçları

1790'dan beri kırtasiye malzemeleri ile beraber profesyonel boya malzemeleri de üreten ünlü Çekya kalem firması Koh-i Noor Harmrdmuth tarafından üretilen ilk basmalı kalem olan Versatil markası, Türkçe'ye "basmalı kalem" veya "mekanik kalem" olarak geçmiş bir kalem türüdür. 0.5 mm., 0.7.mm, 0.9 mm ve 1 mm karbon uçlarla çalışan versatil uçlu basmalı kalemler, kalemin uç kısmından bulunan metal ucun kalınlığına göre, arka kapağından konan kalem ucunun kapağı kapattıktan sonra basılarak uca itilmesi prensibi ile çalışır. Ayrıca arkalarında ince bir silgi de bulunur. Versatil uçlu basmalı kalemlerin ayrıca sanatsal çizim ve mimari veya mühendislik için gereken özel teknik çizimlerde kullanılan çok ince 0.3 mm. ve 0.35 mm. uçları da mevcuttur. Eğer mekanik kaleminiz versatil uçlu ise çok daha hassas işlerde kullanılabilir.

Her ne kadar adı kurşun kalem ucu olarak geçse de basmalı kalemlerde kullanılan kalem uçları aslında karbonun bir çeşidi olan grafit madeninden yapılır. 16.yy. da grafiti bulan İngiliz madencinin bunu renginden dolayı kurşun madeni zannetmesi, 400 yıl sonra günümüzde kalemlerin kurşun kalem olarak anılmasına kadar ulaşmıştır. Dünya Sri Lanka, Avusturya, Meksika ve Kuzey Amerika'da bulunan bu maden 40 çeşit maddenin karıştırılması ile elde edilir. Yazmayı sağlayan ise; grafitin içine kil karıştırılarak sertleştirilmesidir.

Günümüzde versatil basmalı kalemlerde kullanılan karbon kalem uçları siyah rengin dışında kırmızı, yeşil, mor ve pembe gibi pek çok renkte de üretilmektedir. Ayrıca aynı kurşun kalemlerde olduğu gibi HB, B veya 2B gibi yumuşaklıklarına göre sınıflara da ayrılır. Yağlı kalem uçları daha koyu yazarken, kuru kalem uçları çok daha hafif renkte yazar. Pek çok kalem markası aynı zamanda mekanik kalemler için her kalınlıkta ve renkte kalem ucu üretimi de yapmaktadır. Faber Castell, Lamy, Rotring, Tombow ve Stabilo bunlar arasında öne çıkan markalardır. Her bir kalem ucu kutusunda 12 adet uç bulunur. Teknik çizimlerde kullanılan 0.3 mm. ve 0.35 mm. Rotring kalem uçları ise çok ince uçlar olduğundan bastırınca dayanması için ayrıca hi-polymer teknolojisi kullanılarak üretilmektedir.