Laminasyon Makineleri

Toplam 6 sonuç

Kimi zaman ofislerde kullandığınız önemli belgeleri dış etkilerden uzak tutmakta güçlük çekeriz. Her ne kadar dikkat etmeye çalışsak da istemeden de olsa kağıtların buruşmasını, kenarlarının kıvrılmasını ya da parmak izleri ve dış etkenlerden kaynaklı olarak lekelenmesini engelleyemeyiz. Önemli belge ve evrakların ısı, ışık, nem ve benzeri gibi pek çok zararlı faktörden olumsuz yönde etkilenmesini önlememiz gerekir.

Laminasyon makineleri(PVC kaplama makinesi) ile malzemeleriniz PVC laminasyon filmleri ile birbirine lamine edilerek korunur. Laminasyon; ambalaj içindeki ürünün mürekkeple temasını önler, gerekli durumlarda oksijen geçirgenliğini azaltır, ışığa duyarlı ürünlerde ışık temasını keser ve en önemlisi ambalaja müşterinin dikkatini çekecek bir albeni kazandırır. Nem, lekeler ve parmak izleri gibi dış etkenlere karşı korunabilen malzeme daha uzun ömürlü olur. Bu koruyucu bariyer, ayrıca kaplanan malzemeyi kırılma, yırtılma, kesilme gibi durumlara karşı da daha dayanıklı ve sert hale getirir.

Laminasyon Makinelerinin Çeşitleri Nelerdir?

Laminasyon makinesi temelde iki plastiğin bir kağıdı arasına alarak yapışması ilkesine dayanır. Bu yapıştırma işlemi, iki türlü gerçekleştirilir: Sıcak ve soğuk laminasyon. Sıcak laminasyon makinesi, işi yapmak için plakaları ya da silindirleri kullanır. Kullanıcı, lamine etmek istediği ürünü özel torbası içine koyar ve makineye verir. Soğuk laminasyon makineleri ise fotoğraflar, eski hassas belgeler gibi ısıya maruz kaldığında bozulabilecek ürünlerde kullanılır. Laminasyon makinelerinin kullanım alanlarına göre küçük ve büyük modelleri de bulunur.

Laminasyon Makinelerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Genellikle ofis ve okullardaki büyük posterler, afişler, duyurular, haritalar, talimatlar ve tabelalarda kaplamak için laminasyon makinesi kullanılır. Kişisel amaçlı alınan laminasyon makineleri fotoğraf, kartvizit, kimlik bilgileri, kullanım kılavuzları, tarifler ve albümleri kaplamak ve korumak için kullanılır.

Laminasyon Makinesi Kullanmanın Avantajları Neler?

  • Baskı malzemelerinin dayanıklılığını artırır ve uzun kullanım avantajı sağlar.
  • Laminasyon her türlü parmak izi ve lekelere, ayrıca yağ, kir, gres gibi kirleticilere karşı koruma kalkanı oluşturur.
  • Yazdırılan ürünlerin mürekkep renklerini artırır ve görünümünü iyileştirir.
  • Kaplanan ürünün kalitesini artırır, güç ve sertlik katar.