Muadil Tonerler

Muadil Toner

İşyerlerinde, okullarda, devlet dairelerinde ve ofislerde kullanılan baskı makinalarının en önemli parçası tonerlerdir. Çeşitli yazıcılarda ve fotokopi cihazlarında mürekkep kaynağı olan tonerler, bittiğinde değiştirilen veya doldurulabilen parçalardan biridir.

Tonerler; orjinal toner, muadil toner ve doldurulabilen tonerler olarak ayrılır ve tonerler ortalama olarak 40 TL ile 400 – 450 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir. Markalarına göre farklı fiyatlara satılan tonerler kartuşlardan farklı olarak lazer yazıcılarda kullanılır. Kartuşlar, mürekkebi ısıtarak püskürtürken tonerler toz halindedir ve kartuşlara nazaran daha fazla baskı yapabilme özelliğine sahiptir. Daha uzun süreli kullanımı ile özellikle sık çıktı alınan iş yerlerinde ekonomik bir kullanım sunduğu için tercih edilir. Tonerler; piyasada Brother, Canon, HP, Lexmark, Oki, Xerox gibi markalardan temin edilebilir.

Toner çeşitleri arasında yer alan muadil toner ise yazıcı üreten firmalar dışında farklı firmalar tarafından üretilen orijinal ürüne eşdeğer toner çeşitleridir. Orijinal tonerlerden farklı olarak daha düşük fiyat aralığında satılan muadil tonerler baskı maliyetini azalttığı için daha avantajlı bulunur. Yalnızca %5 baskı kaybı ile baskı yapan muadil tonerler, sıfır ürün olması ile dolum tonerlerden ayrılır. Baskı maliyetini azaltmak için kullanılan dolum tonerlere oranla daha fazla baskı yapan muadil tonerler, fiyat ve baskı kalitesi açısından daha ekonomik bir kullanım sunar. İhtiyacınıza uygun toner çeşitlerini Avansas.com üzerinden bulabilirsiniz.