Klavyeler

Toplam 18 sonuç
Stokta Yok

Bilgisayar bileşenlerinden biri olan klavye, önemli bir bilgi girdisi cihazıdır. Kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi en kolay yoldan sağlayan klavyelerin üzerinde harfler, sayılar, işaretler ve bazı temel bilgisayar işlevlerini yerini getiren tuşlar bulunur. Bu tuşlara basılarak bilgisayar sistemine veri girişi yapılır.


Klavye Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar klavyesi, bilgisayarların en önemli çevre birimlerinden birisi olan veri giriş ünitesidir. Klavyeler, tuş dizilimlerine göre Q klavye ve F klavye olarak iki çeşittir. Q klavye çeşitleri daha çok İngilizce kullanım için uygunken F klavye çeşitleri Türkçe kullanım için daha uygun kabul edilir.

Klavyeler bağlanma seçeneklerine göre kablolu ve kablosuz olarak iki çeşittir. Bluetooth teknolojisi sayesinde kablosuz klavye modelleri ortaya çıkmıştır. Kablosuz klavyeler, klavye kablolarının kısa kalması sorununu ve kablo karmaşasını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Özel tasarımlı ergonomik klavye çeşitleri, uzun süreli kullanımda bilek ve dirsek üzerindeki zorlanmayı en aza indirmeyi amaçlar.

Klavyelerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Bilgisayarlara veri girişini mümkün kılan klavyeler, tüm bilgisayar sistemlerinin ayrılmaz parçasıdır. Multimedya fonksiyonuna sahip, ayarlanabilir, sessiz ve rahat yazma özelliklerine sahip modelleri ofislerde ve evlerde sıklıkla tercih edilir. Oyun bilgisayarları için özel olarak tasarlanmış oyun klavyeleri de oyunların oynanmasında kolaylık sağlar. Klavyeler, bilgisayarlar dışında, veri girişi yapılan diğer tüm elektronik aletler için de kullanılabilir.

Klavye Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Klavye alırken klavye türüne(Q/F) özellikle dikkat etmek gerekir. Kullanıcı hangi klavye türünde hızlı ve kolay yazabiliyorsa o türü tercih etmelidir.
  • Klavyelerini oyun için kullananların, oyunları destekleyecek fonksiyon tuşları içeren oyun klavyeleri seçmeleri gerekir.
  • Bilgisayarı müzik dinlemek, film izlemek gibi faaliyetler için kullananların multimedya özellikli klavye modellerini tercih etmeleri, bu tür faaliyetleri klavye üzerinden kolay yönetebilme imkanı kazandırır.