Toplam 19 sonuç

Klavyeler

Bilgisayar bileşenlerinden biri olan klavye, önemli bir bilgi girdisi cihazıdır. Kullanıcı ile bilgisayar arasındaki iletişimi en kolay yoldan sağlayan klavyelerin üzerinde harfler, sayılar, işaretler ve bazı temel bilgisayar işlevlerini yerini getiren tuşlar bulunur. Bu tuşlara basılarak bilgisayar sistemine veri girişi yapılır. Masaüstü bilgisayarlarda klavye, sistemin ayrı bir parçası olarak kablolu şekilde bağlanmaktadır. Dizüstü bilgisayarlarda ise klavye bilgisayar ile bütünleşik bir yapıya sahiptir.

Bir klavye üzerinde ortalama olarak 80 ile 110 arasında tuş bulunur. Bunlar yukarıda da bahsettiğimiz gibi harfli, sayısal, fonksiyonel ve kontrol amaçlı kullanılan tuşlardır. Alfabetik tuşlar klavyenin merkezinde yer alır. Klavyenin en sağında ise sayısal tuşlar bulunmaktadır. Burada hem rakamlar, hem de bazı matematiksel işlem sembolleri yer alır. Klavyenin üst kısmında yer alan ve F1 – F2 ve F3 olarak sıralanan tuşlar ise fonksiyonel özelliklere sahiptir. Kontrol tuşları ise bilgisayarın çeşitli yerlerine dağılmış durumdadır. Bazı işlemleri daha pratik biçimde gerçekleştirmemizi sağlarlar. Örneğin Esc tuşu ile geçerli bir görevi iptal edebilirsiniz. Print Screen ile ekran görüntüsünü kolaylıkla alabilirsiniz. Caps Lock ile büyük harflerle yazı yazabilir, Num Lock ile de klavyenin sağında yer alan rakamları etkinleştirebilirsiniz.

Kullanılan iki farklı klavye çeşidi vardır. Bunlardan birisi F klavye’dir. F klavye dizilimi bakımından Türk dilinin özelliklerine göre yapılandırılmıştır. Sık kullanılan harflerin, işlek parmaklara denk getirilmesi yoluyla oluşturulmuştur. Bir diğer klavye çeşiti ise Q klavye’dir. Klavye modelleri arasında en yaygın kullanılan klavyedir. Aynı zamanda Qwerty klavye de denilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile değişen trend’ler edinen bilişim sektörü, klavye modelleri konusunda da boş durmayarak değişik tarzlarda klavyeleri piyasaya çıkartmıştır. Özellikle son yıllarda masaüstü bilgisayarlarda kablosuz klavye kullanımı yaygınlaşmıştır. Diğer yandan dokunmatik cihazların yaygınlaşması da dokunmatik klavye modellerinin piyasaya çıkmasına neden olmuştur.

En temel bilgisayar donanımı olan klavyeler, tanınmış markaların ürünleri ile Avansas.com’da! Cazip klavye fiyatları ile müşterilerine online alışverişin kaliteli yüzünü göstermeyi amaçlayan Avansas.com, hızlı teslimat seçeneği ile müşterilerini bekliyor!