Hafıza Kartları

Toplam 6 sonuç
Stokta Yok

Hafıza Kartları

Hafıza kartları genel olarak eskiden kullandığımız filmlerin ve depolama araçlarının dijital hale getirilmiş ve küçültülmüş şekilleridir. Bu kartlar bir bakıma dijital kayıt ortamlarıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte neredeyse kullandığımız tüm akıllı cihazlarda, telefonlarda, fotoğraf makinelerinde ve bilgisayarlarda bu hafıza kartlarına ihtiyaç duymaktayız. Depolamak ve saklamak istediğimiz dosyalar kullandığımız cihazların dahili hafızalarını zamanla doldurur ve ek olarak harici hafızalara ihtiyaç duyarız. Bu sayede, kullanılabilir hafıza alanımızı da genişletmiş ve daha fazla içerik saklayabilecek duruma getirmiş oluruz.

Hafıza kartlarının SD kart, SF kart, compact flash kart, multimedia kart gibi değişik formatları vardır. Kullandığımız cihaza ve uyumluluk özelliklerine göre bu formatlardan birini tercih edebiliriz.

Cihazlarımızın içine yerleştirdiğimiz hafıza kartları çektiğimiz fotoğrafları, videoları, müzikleri, sesleri, yazıları ve diğer birçok dosyayı kaydettiğimiz dijital ortamlardır. Hafıza kartları kullanılan cihazların büyüklüğüne ve işlevlerine göre farklı boyutlarda kullanılır. Örneğin küçük makinelerin hafıza kartları daha küçük olur. Daha büyük ve profesyonel makinelerin hafıza kartları daha büyük olur.

Hafıza kartlarında en önemli unsur kayıt ve depo lanlarının büyüklüğüdür. Hafıza kartının boyutu ne kadar büyük olursa o kadar fazla veri depolayabilme şansına sahip oluruz. Örneğin, 256 MB bir kart içinde ortalama 50 kare görüntü kayıt altına alınabiliyorsa, 1 GB'lık bir kart içinde 200 kare görüntü depolanabilir.

Bir diğer önemli nokta ise, hafıza kartlarında yer alan bilgileri bir bilgisayara ya da farklı bir cihaza aktarma imkanıdır. Hafıza kartındaki bilgiyi bilgisayara aktarmak için makineyi bilgisayara bağlamak her zaman iyi bir yöntem olmayabilir. Bunun için farklı hafıza kartlarını okuyabilen hafıza kart okuyucular vardır ve bu kart okuyucuların kullanılması daha doğru bir seçenek olacaktır.

Bu kart okuyucuları makineye USB bağlantısı ile bağlayıp, yuvacıklara istediğimiz hafıza kartlarını yerleştirerek değişik makinelerdeki dijital görüntüleri fotoğrafları bilgisayarımıza istediğimiz gibi rahatça aktarabiliriz.

Hafıza kartları günümüzde özellikle akıllı cihazların gelişmesiyle birlikte daha sık kullanılmaya başlandı. Aynı zamanda fiyat olarak da kullanılmaya başlandığı ilk yıllara nazaran çok daha uygun fiyatlarla satın alınabilir hale geldi. Bu süreçte, hafıza kartlarının kapasitesi de bir o kadar arttı. Şimdilerde 128 GB boyutuna kadar hafıza kartları bulmak mümkün. Eğer siz de fazla fotoğraf çeken ya da müzik dinlemeyi seven bir kullanıcıysanız yüksek kapasiteli kartlar seçmelisiniz. Bununla birlikte kartın okuma ve yazma hızlarının da yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Bu hem fotoğraf çekildiğinde verilerin karta yazılma hızını hem de karttan bilgisayara dosya aktarma hızını etkileyen bir faktördür.

Telefon gibi küçük cihazlarımızda genellikle Micro SD adı verilen küçük boyutta ve 16 GB kapasiteli kartlar kullanılır. Normal bir dijital fotoğraf makinasında ise SD kartlar kullanılmaktadır. Bunların da boyutları yaklaşık 32 GB kadardır.

Hafıza kartı almayı düşündüğünüzde önemli olan hangi cihazda ve ne amaçla kullanacağınızdır. İhtiyacınızı karşılayacak boyutun ve kapasitenin ne olduğunu doğru bir şekilde belirledikten sonra uzun süre kullanabileceğiniz kaliteli bir hafıza kartı satın alabilirsiniz.