Kağıt İmha Makineleri

Toplam 12 sonuç
Stokta Yok

Kağıt İmha Makineleri

Evrak İmha Makinaları Ne İşe Yarar?


Gün geçtikçe artan kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık olayları şahsi ve yüksek önem arz eden bilgilerin korunması konusunda da insanları farklı arayışlara itmiştir. Gelişen teknoloji ise bu bilgilerin korunmasında kullanıcılara birçok imkan sunarak istenmeyen durumların önüne geçilmesi hususunda yeni seçenekler üretmiştir. Evrak imha makinaları da gelişen teknolojinin, bu ihtiyaca verdiği en güzel cevabı niteliğindedir. Genellikle evrak imha makinası, kağıt imha makinası, evrak/kağıt öğütücü, kağıt parçalayıcı gibi farklı isimlerde anılan bu makinalar temelinde gerçekleştirdikleri işlemler ve barındırdıkları teknoloji ile aslında aynı amaca hizmet etmekte olup temel prensipleri noktasında benzer şekilde çalışmaktadırlar.

Giriş haznesinden aldıkları belgeyi, içindeki parçalama /yakma ve öğütme işlemlerinden geçerek kullanılmayacak duruma getiren bu makinalar, 2. ve 3. kişiler tarafından görülmemesi istenen ve önemli bilgiler içeren evrakı imha ederek kişi ve işletmeler açısından doğabilecek sıkıntıların önüne geçer.

İş yeri, ofis ya da ev gibi kullanım alanları olan evrak/kağıt imha makinaları, kullanım tipi ve ihtiyacına göre taşıdıkları teknolojiler bakımından farklılıklar gösterir.

Evrak İmha Makinası Türleri?

Şerit Kesme Öğütücüler

: Makinaya iletilen belgelerin ¼ inç boyutlarında dikey ve uzun şeritler halinde keserek öğüten imha eden makinalardır. Bu türün sağladığı güvenlik oldukça düşüktür. Bunun sebebi ise atık haznesinden çıkan öğütülmüş kağıt üzerindeki bilgilerin belirli tekniklerle tekrar anlamlandırılıp kullanılma riskidir.

Çapraz Kesim Öğütücüler

: Belgeleri, şerit kesme öğütücülerine göre daha üst düzey ve çapraz tekniklerle kesen ve üst düzey teknolojik özellikler taşıyarak boyutları itibari ile de daha az yer kaplayan imha makinalardır. Yüksek güvenlik gerektiren yerlerde kullanılmaya uygundurlar.

Mikro Cut Öğütücüler

: Bu tip ise en üst düzey güvenlik için geliştirilmiş evrak imha makinalarıdır. Bu türde imha edilen belgeler oldukça küçük parçalara ayırılıp yakma işlemleri de kullanılarak toz haline getirilir. Üst düzey devlet kurumları ve şirketlerin tercih ettiği tür olan Mikro Cut’lar, gizliliğin en üst seviyede tutulduğu tür konumunda yer almaktadır.

Evrak İmha Makinası Özellikleri


Evrak İmha Makinası satın alırken dikkat edilecek en önemli hususların başında kullanım amacına ve ihtiyaçlarına göre en uygun özelliği taşıyan ürünün seçilmesi gelir. Bu özellikler ise en başta, alınacak evrak imha makinasın kağıt öğütme kapasitesinin bilinmesinden geçer.

Eğer imha işlemleriniz aşırı derecede olmayacaksa 1 ile 8 yaprak,

İmha işlemlerini orta düzey yoğunlukta seyredecekse 8 ile 14 yaprak,

İmha işlemleriniz yoğun bir şekilde gerçekleşecekse de aynı anda 14 yaprak ve üzeri öğütme gücüne sahip makinaları tercih etmeniz gerekmektedir. Ofisinizde veya iş yerinizde bu makinaları kullanacak kişi sayısına göre de farklı tipleri bulunan evrak imha makineleri; kişisel, profesyonel ve ticari olmak üzere 3 farklı kategoride satışa sunulmaktadır.

Kağıt öğütmenin yanında eğer cd, dvd, kredi kartı ve benzeri ürünleri de imha etmek istiyorsanız bunu yapabilme gücüne sahip olan evrak imha makinaları tercih edebilirsiniz. Her makine bu özellikleri taşımasa da bu maddeleri de öğütebilen evrak imha makinaları bulunmaktadır.

Bir evrak imha makinasında bulunması gereken diğer özellikler ise şu şekilde sıralanabilir:

Otomatik yeniden başlatma özelliği

: İşlem yapmıyorken enerji tasarrufu sağlaması açısından uyku moduna geçme ve kağıt verildiği anda işleme başlama özelliği olarak açıklayabiliriz. Bu özelliği taşıyan kağıt imha makinaları, enerji tüketimi konusunda büyük faydalar sağlamaktadır.

Tıkanma Önleyici Sistemi

: Kağıt tıkanmalarını önlemek ve devamlı öğütme işlemi yapabilmek için geliştirilmiş ileri teknoloji içeren sensör özelliğidir. Bu özelliği taşıyan makinalarda tıkanma ve benzeri sıkıntılar yaşanmayacağı için yapılan işlemlerin aksama ihtimali ortadan kalkar.

Biyometrik Koruma Özelliği

: Bir kağıt imha makinasında olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Giriş haznesinde sokulan kağıdı ve insan derisini algılayan bu özellik, insan elinin belirlenen düzeyden fazla bir mesafede makinaya yaklaşması durumunda öğütme işlemini durdurarak istenmeyen durumların önüne geçilmesini sağlar.

Sistem Güvenliği

: Kapasitesinden fazla kağıt girişi sağlanan makinaların öğütme işlemini otomatik durdurma özelliğidir. Bu sayede gereğinden fazla yükleme yapılamayacağı için uzun ömürlü kullanım sağlanır.

Evrak İmha Makinası Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar-Evrak imha makinaları kullanımı günden güne yaygınlaşırken bu makinaları kullanırken güvenlik önlemlerini de elden bırakmamak gerekir. Bunun yolu ise kullanım kılavuzlarını iyi anlamaktan geçiyor. Özellikle bu makinaların bulunduğu ortamlarda çocuk ya da evcil hayvan bulunması büyük tehlike içermektedir. 12 yaş altı çocuk yaralanmalarında büyük bir orana sahip olan evrak imha makinaları özellikle meraklı ufaklıkların ellerine bu makinalara sokmaları sonucunda gerçekleşmektedir.

-Evrak imha makinanız ile işiniz bittikten sonra mutlaka güç kablosunu çıkarın.

-Ellerinizi ve parmaklarınızı her ne olursa olsun bu makinalara sokmayın.

-Kravat vb. kıyafetlerle kullanım yaparken daha dikkatli olun.

-2007 yılından sonra üretilmiş evrak imha makinelerini tercih edin.

Eğer evrak imha makinası almayı düşünüyor ve karar veremiyorsanız, siz de aklınıza takılan tüm soruları Avansas.com’un uzman danışmanlarına sorarak cevaplandırabilirsiniz. Avansas.com’da satılan tüm evrak imha makinaları, size tamamen orijinal, Türkiye garantili ve uygun fiyatlarla sunulur. Ucuz fiyatlarla ürün satışı yapan ve güvenlik standartları taşımayan tedarikçilerden uzak durmanız ilerde istenmeyen bir durum yaşamamanız için oldukça önemlidir.