Toplam 14 sonuç

Flash Bellekler

Son yılların en hızlı gelişen teknolojilerinden biri olan flash bellekler, hayatımızın değişmez araçları arasındaki yerlerini uzun bir süre önce sağlamlaştırdı. Bilgisayarla etkileşimi olan neredeyse herkesin cebinde, masasında, çantasında, evinde ya da işinde bu ufak cihazlardan bir ya da birkaç tane bulunmakta. Peki ama bu cihazlar bizim hayatımıza nasıl girdi? Bu sorunun cevabını vermeden önce çok bilinen bir yanlışı düzeltmemiz gerekiyor. Günlük dilde sıkça kullanılan ‘’flash bellek’’ tabiri aslında bizim kullandığımız o küçük cihazların teknolojilerini kasteden daha genel bir tanım. Veri depolamak, aktarmak ve bu verileri taşımak için kullandığımız cihazların ismi ise ‘’usb bellek’’. Flash bellek teknolojisiyle üretilen bu depolama araçları; kullandığımız elektronik cihazlarda bulunan usb (universal serial bus) bağlantı noktaları aracılığı ile verilerin depolanıp taşınmasını sağlıyor. Hemen hemen elektronik cihazların tarihi kadar eski olan flash bellek teknolojisi hesap makinelerinden saatlere, bilgisayarlardan telefonlara kadar birçok yerde kullanılmaktadır. Verilerin, elektronik ortamda işlenerek elektronik kartlara yazılması mantığıyla çalışan flash bellekler, sınırsız silme ve yazma olanağı sağlaması ve çok yüksek boyutlarda bilginin depolanmasına imkan vermesinden dolayı birçok elektronik cihazın temel teknolojisi olarak kullanılmaktadır.

Örneğin; alarmlı kol saatlerinizde yer alan alarmların her gün aynı saatte çalmasını sağlayan ve bu komutu hatırlayan teknoloji flash bellek teknolojisidir. Mikro bir çip sayesinde bu bilgiyi alıp saklayabilen saatler daha sonra sizin bu komutu değiştirip farklı bir komut vermeniz halinde yeni bilgiyi anlamlandırıp onun üzerinden işlem yapacaktır.

USB Bellekleri Yakından Tanıyalım


USB Bellek tanımı, Universel Serial Bus’ın kelimelerinin baş harflerinin kullanılmasıyla oluşmaktadır. USB kavramını ise aslında bu cihazların takılabildikleri giriş yuvaları ve teknolojileri olarak tanımlayabiliriz. Bu sebepten ötürü flash bellek altyapısı ile çalışan ve maksimum bir kartvizit büyüklüğünde olan bu cihazlara USB Bellek denilmektedir. USB Bellekleri, diğer belleklerden ayıran en büyük özellik ise verilerin kalıcı olarak depolanabilmesine imkan vermesidir. Bunu da şu örnekle açıklamamız gerekirse; bilgisayarlarımız da kullandığımız ve Ram adını verdiğimiz bilgisayar bellekleri de aslında flash bellek kategorisindedir. Fakat Ram’lerin üzerine yazılan bilgiler, güç kaynağının/elektriğin kesintiye uğraması sonucunda kaybolmaktadır. Buna paralel olarak USB Belleklerde bu durum tam tersidir. USB Belleklerin içine kaydedilen verilen herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan korunmakta ve güvenle saklanabilmektedir.

USB Belleklerin bu kadar yoğun bir şekilde kullanılmasını ise boyutlarına ve kapasitelerine bağlayabiliriz. Oldukça kullanışlı ve farklı özelliklerde üretilen USB Bellekler, 256 GB ve üzerine kadar verinin taşınmasına imkan vermektedir. Ortalama bir insanın serçe parmağı kadar olan bu bellekler ayrıca verilerin korunması noktasında sundukları farklı seçeneklerle de kullanıcılara farklı imkanlar sağlamaktadır. Marka ve modele göre değişen, su geçirmezlik, toza karşı dayanıklılık ve darbelere karşı koruma özellikleri USB Belleklerde sunulan ekstralara örnek olarak verilebilir.

Ayrıca, satın alınan hemen hemen her belleğin, "usb bellek şifreleme programları" sayesinde şifrelenmesi ise taşınan verilerin gizliliğini ve güvenliğini korumada kritik bir önem taşımaktadır.

USB Belleklerin Çalışma Mantığı ve Sık Kullanılan USB Teknolojilei
Çalışma mantıkları çok basit gibi görünse de aslında çok karmaşıktır. USB Bellekler, içerdikleri flash bellek teknolojisi sayesinde veri depolama işlemini gerçekleştirir. EEPROM çiplerin bir çeşidi olan flash bellekler, elektrik sinyallerinin anlamlandırılıp ’1’ ve ‘0’ sayılarına çevrildikten sonra bu sayıların belirli bir mantıkla saklanması sayesinde görevlerini gerçekleştirmiş olurlar.

USB 1.1:

Saniyede 12 Mbit veri aktarımına imkan vermektedir. Bu oran, teknolojinin hızla gelişmesi sonucunda yetersiz kalmış ve yerini USB 2.0’a bırakmaya başlamıştır.

USB 2.0:

1.1’e göre çok daha hızlı bir veri aktarımına sahip 2.0; teorik olarak saniyede 480 Mbit veri aktarımı yapabilmektedir.

USB 3.0:

Süper hızlı USB teknolojisi olarak tanımlanan 3.0, açıklanan bilgilere göre USB 2.0’ın 10 katı bir hıza ulaşarak saniye 4.8 Gbit veri aktarımına imkan vermektedir. Ayrıca daha az enerji tüketimine sahip olan bu teknoloji, herhangi bir işlem olmadığında ise enerji kullanımı yapmayarak tasarruf sağlayabilmektedir.

Bu 3 teknolojinin de dünya genelinde yoğun olarak kullanılıyor olması henüz birinin ötekine karşı bir üstünlüğünü netleştirmiş değil. Genel görüş ise USB 3.0 teknolojisinin gerek sabit cihazlarda gerek taşınabilir belleklerde yaygınlaşması ve yaygınlaşan teknolojinin ucuzlaması sonucunda USB 3.0’ün diğer teknolojileri kullanımdan kaldıracağı yönünde.

USB Bellek Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


USB Bellek alırken iyi bir araştırma yapıp ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü almalısınız. Kullanım ihtiyacınızı ve diğer ihtiyaçlarınızı gözden geçirdikten sonra aşağıdaki maddeleri de incelemeniz size USB Bellek alırken yardımcı olacaktır.

-Satın alınacak ürünün uluslararası standartlara sahip olması gerekmektedir. Bunun yanında kalite ve denetim sertifikalarına dikkat edilmelidir. Avansas.com bünyesinde kalite ve denetim sertifikaları bulunmayan imitasyon ürünler satılmamaktadır.

-USB Belleğin hangi teknolojiyi taşıdığına dikkat edilmelidir. (USB 1.1, 2.0, 3.0) Aksi takdirde kullanım hızı açısından büyük değişkenlikler görülebilir.

-Kullanılan işletim sistemlerine uygun USB Bellekler satın alınmalıdır. USB Bellekler, farklı işletim sistemlerinde farklı çalışma özellikleri gösterebilmektedir.

-Okuma ve yazma hızlarına bakılarak ihtiyaca uygun ürünler satın alınmalıdır.