Toplam 5 sonuç

Projeksiyon Cihazları

Sunum sistemleri arasında yer alan projeksiyon cihazı, içinde bulunan ışık kaynağı sayesinde bilgisayar ya da medya oynatıcı gibi elektronik kaynaklardan aldığı sinyalleri optik donanımları sayesinde filtreleyerek görüntünün oluşmasını sağlar. Projeksiyonlar konferanslarda, etkinliklerde, okullarda, toplantılarda sunum yapma amacıyla tercih edilir. Evlerde sinema izleme ve oyun oynama amacıyla da kullanılabilir.

Projeksiyon MarkalarıEpson, BenQ, Sony, Acer, ViewSonic, LG, Canon, Panasonic, Optoma

Projeksiyon Görüntü FormatlarıFULL HD, HD, SVGA, WXGA, XGA

Projektör alırken bakmanız gereken özellikler: Çözünürlük, perspektif düzeltme, lamba ömrü, gürültü seviyesi, büyütme/küçültme oranı,

Bir projeksiyon cihazında görüntünün oluşum aşamaları şu şekildedir: Görüntü ilk olarak ışık kaynağından yola çıkar ve filtrelerden geçerek renklere ayrıştırılır. Ayrışan renkler tüpte toplanarak prizmada son şeklini alır. En sonunda görüntü, optik lens yardımıyla yansıtılır. Projeksiyondan çıkan görüntünün kalitesi tamamen cihazda bulunan pikseller ile ölçülür. Projeksiyon pikselleri filtreleyerek görüntüde bozulma yapmaksızın yansıtabilmelidir.

Projeksiyon çeşitleri nelerdir?

Günümüzde LCD ve DLP olmak üzere farklı 2 projeksiyon çeşidi bulunmaktadır. LCD projeksiyon cihazı ile görüntü kalitesi yüksek videolar seyredebilirsiniz. DLP projeksiyon cihazı ise daha çok okul ve iş yerleri gibi mekanlarda sıklıkla kullanılır. Çünkü parlak bir görüntü kalitesi vardır ve bu nedenle gündüz kullanımına daha uygundur.

Projeksiyon Görüntü FormatlarıProjeksiyon alırken hangi amaçla kullanacağınıza göre tercih yapmalısınız. Ofis kullanımı ile ev kullanımı farklıdır. Sinema ve oyun amaçlı bir kullanım yapacaksanız video kalitesi, 3D özelliklerine dikkat etmelisiniz. Projeksiyon seçerken aksesuarlarının fiyatlarını da incelemenizi öneriyoruz.