Mouse

Toplam 62 sonuç

Mouse, masaüstü ve dizüstü cihazlarınızı rahatlıkla kullanabilmenize imkan sağlayan önemli çevre birimlerindendir. Gelişen teknoloji ile birçok farklı özelliğe sahip olan mouseların özellikle ofis kullanıcıları için sessiz tıklama ve fonksiyonel tuşlara sahip modelleri bulunurken, oyun tutkunları için ayarlanabilir dpi seviyesi, hızlı tepki veren, özel yazılıma sahip modelleri bulunur.


Mouse Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayarların gelişimi ve yaygınlaşması ile kullanımı artan mouse, fiziksel olarak kablolu mouse ve kablosuz mouse olarak ikiye ayrılır. Kablolu mouse çeşitleri bir kablo yardımıyla USB olarak tanımlanan girişlere bağlanırken, kablosuz mouse çeşitleri radyo frekansı veya bluetooth kullanarak bağlantı sağlar. Mouse çeşitleri yapısal özellikleri kadar sahip oldukları fonksiyonlarla da standart mouse modellerinden oyun mouse modelleri serisine kadar farklı çeşitlere sahiptir.

Mouseların Kullanım Alanları Nelerdir?

Masaüstü bilgisayar modellerinin ayrılmaz parçası olarak görülen mouse, sağladığı kullanım kolaylığı sayesinde, taşınabilir bilgisayar kullanıcıları tarafından da oldukça fazla oranda tercih edilir. Standart mouse çeşitleri genel kullanım için tercih edilirken fonksiyon tuşları içeren mouse çeşitleri daha çok çizim ve tasarım sektörü kullanıcıları ile bilgisayar oyunu tutkunları tarafından kullanılır.

Kablosuz Mouse Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Kablosuz mouselar, konforlu kullanımı ile tercih edilir. Kablo sınırlaması olmadığı için rahat ve esnek kullanım olanağı sunarlar.
  • Kablo karmaşasına son vermeleri sebebiyle kullanıldıkları ortamda daha düzenli bir görüntü sağlarlar.
  • Yüksek çekim mesafesi olan kablosuz cihazlar ile uzun mesafeden çalışmanız mümkündür.

Kablolu Mouse Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Kablolu cihazlar ile veri daha hızlı aktarılır. Bu sebeple tepki süreleri yüksektir.
  • Kablolu mouselar hızlı tepki süreleri ile özellikle oyun oynamak için idealdir.
  • Kablolu mouselarda araya başka sinyal karışması sorunu olmaz. Dolayısıyla mouse çalışmasında her durumda netlik söz konusudur.
  • Kablolu mouselar pil tüketimi olmadığından daha ekonomik seçenekler ile gelir.

Mouse Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mouse, kullanım amacı göz önüne alınarak satın alınmalıdır. Kablosuz mouselar için zaman zaman pil değişimi gerekir, dolayısıyla pil tüketim maliyetine de dikkat etmek gerekir. Kablolu mouse modelleri için pil değiştirme gibi bir durum söz konusu değildir ve kablolu mouse veri aktarımını daha hızlı yapar. Kablosuz mouse modelleri ise kablo karmaşası olmayan konforlu bir kullanım sunar. Kablosuz mouse modelleri kolay taşınabildiğinden daha çok notebook kullanıcıları tarafından tercih edilir.